Birleşmiş Milletler'den yeni kampanya; Aktivistler, ünlüler ve hükümetler cinsiyete dayalı ücret farkına son vermeye çağırıyor

Patricia Arquette ve Abby Wambach'ın yanı sıra Türkiye'den de TÜSİAD eski başkanı, Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner de Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Eşit Ücret Platformu Küresel Şampiyonları arasına katılarak Kadının Statüsü Komisyonu’nun cinsiyete dayalı ücret farkını yok etmeye yönelik çabalarına destek verecek.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
14 Eylül 2017 Perşembe 11:10
Birleşmiş Milletler'den yeni kampanya; Aktivistler, ünlüler ve hükümetler cinsiyete dayalı ücret farkına  son vermeye çağırıyor

Birleşmiş Milletler'in geçtimiz Nisan ayındaki Genel Kurulu'nda Eşit Ücret Şampiyonları, tüm dünyada yüzde 23 oranında olan cinsiyete dayalı ücret farkını sonlandırmak için çağrıda bulundu. 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Birimi'nin ortaklaşa yürüttüğü UN Women Küresel Eşit Ücret Koalisyonu’nun bir parçası olan Cinsiyete Dayalı Ücret Platformu Şampiyonları, eşit işe eşit ücret konusunda çağrı yaptı. ILO işbirliğiyle UN Women’ın ev sahipliğini yaptığı etkinlik, Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu’nun 61’inci oturumunun açılış gününde gerçekleşti. Kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda hükümetlerarası en kapsamlı forum olan Komisyon, bu yıl “Değişen İş Dünyasında Kadınların Ekonomik Güçlenmesi”ne odaklanıyor.Platform, dünyanın her ülkesinde kadınları ve kız çocuklarını etkileyen ücret eşitsizliklerine dikkat çekiyor. Etkinlik Oscar’lı aktris Patricia Arquette ile iki kez Olimpiyatlarda altın madalya kazanan futbol starı Abby Wambach’ı sendikalar, sivil toplum kuruluşları, hükümet ve özel sektör, film yapımcıları ve toplumsal cinsiyet eşitliği savunucuları ile biraraya getirdi.

TÜRKİYE'DE ÜCRET FARKI YÜZDE 75

Dünya ortalamasında erkeklerin kazandığı her 1 dolar karşılığında, kadınlar 77 sent (0.77 dolar) kazanabiliyor. Bunun sonucunda kadınlar ve erkekler arasında hayat boyu gelir eşitsizlikleri meydana geliyor ve daha fazla kadın yoksul olarak emekli oluyor. Dünya çapında, cinsiyete dayalı ücret farkı ortalaması yüzde 23’ü buluyor ve bu fark bazı ülkelerde daha fazla olabiliyor. İsveç ve Fransa’da kadınlar, erkeklere göre yüzde 32 daha az kazanırken, Almanya’da bu oran yüzde 49, Türkiye’de ise yüzde 75. Cinsiyete dayalı ücret farkının temel sebeplerinden biri kadınların öğretmenlik, sağlık hizmetleri, çocuk bakımı gibi daha düşük ücretlerin ödendiği işlerde daha fazla yer almalarıdır.  

BU FARKA DAHA NE KADAR MÜSADA EDECEĞİZ

Cinsiyete Dayalı Ücret Platformu Küresel Şampiyonları’ndan, Oscar’lı aktris Patricia Arquette şunları söyledi: “Toplumların tüm kesimlerinde ve tüm ülkelerde kadınlar ve erkekler arasındaki ücret eşitsizlikleri, birçok kişinin hayatını etkileyen açık bir gerçek. Buna daha ne kadar müsade edeceğiz? Bu platforma katılarak, ayrımcılığın bu köklü haline ışık tutmaya ve cinsiyete dayalı ücret farkına son vermeye yönelik çabalara destek vermeye kararlıyım”.

EŞİTSİZLİK GEÇMİŞE GÖMÜLECEK

UN Women İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, “Cinsiyete dayalı ücret farkı, toplumda birçok kadının haksız yere bulundukları düşük pozisyonları yansıtıyor ve onları orada tutuyor. Dünyadaki tüm ülkeleri etkiliyor. Eşit Ücret Şampiyonları, savunuculuk faaliyetleri aracılığıyla bu eşitsizliği geçmişe gömmeye yardımcı olacaklar” dedi.

Eşit Ücret Şampiyonları, savunuculuk faaliyetleriyle bu kritik konuda farkındalığı artıracak ve karar vericilere ve politikacılara ulaşarak politik desteği artıracak.

Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Guy Ryder şunları söyledi: “Çalışma dünyasında kadınların ekonomik güçlenme arayışı, birçok yönden ya kaybedilecek ya da kazanılacak. Kadınların iş piyasasına girip giremeyeceği ya da nasıl gireceği ve fabrikalarda, hizmet merkezlerinde, evlerde ya da yönetim kurulları gibi çalışma dünyasına katılım şartlarını etkiliyor.” 

Etkinliğin sponsorlarından İzlanda Sosyal İlişkiler ve Eşitlik Bakanı Thorsteinn Víglundsson ise “İzlanda Eşit Ücret Standardı, 2022 yılına kadar eşit işe eşit ücret hedefimizi gerçekleştirmemizi sağlayacak. İzlanda, toplumsal cinsiyet eşitliğinin başarımızın ve ekonomik refahın temeli olduğunu biliyor. Büyük firmalar ve kurumların standarda göre eşit ücret sistemine geçmelerini şart koşacak bir yasayı uygulamaya koyacağız.” 

ÜMİT BOYNER DE KÜRESEL TEMSİLCİ

Kampanyanın Türkiye'deki temsilcisi ise  TÜSİAD eski başkanı, Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner olacak. Ümit Boyner, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Eşit Ücret Platformu Küresel Şampiyonları arasına katılarak Kadının Statüsü Komisyonu’nun cinsiyete dayalı ücret farkını yok etmeye yönelik çabalarına destek verecek. 

banner274

Ümit Boyner, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada kampanyada yer alacağını şöyle açıklamıştı; 

"Bu yıl 8 Mart’a Birleşmiş Milletler ve Uluslararası İş Örgütü’nün biraraya gelerek oluşturdukları “Eşit İşe Eşit Ücret Küresel Koalisyonu – Global Coalition on Equal Pay for Work of Equal Value”nun başlatacağı uluslararası kampanyada küresel temsilci ve sözcüler arasında yer almanın heyecanıyla giriyorum. Önümüzdeki günlerde başlayacak küresel kampanyanın Türkiye’de de etkili olması için Boyner Grup olarak önemli görevler üstleneceğiz. Cinsiyetler arası ücret ayrımının ortadan kaldırılması konusunda farkındalığı artırma çalışmalarına yerel ve küresel düzeyde destek vereceğiz. Konuyla ilgili detayları yakındaki küresel lansman sonrasında sizlerle de paylaşmak arzusundayız."

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DEN BOYNER'İN NAR TANELERİ'NE İLERİ SEVİYE BAŞARI ÜNVANI

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nden (UN Global Compact), Boyner Grup’a Nar Taneleri ve diğer kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirlik çalışmaları için üst üste üçüncü kez “advanced” (ileri seviye) başarı unvanı verildi.

Boyner Grup, kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ortaklığıyla hayata geçirdiği “Nar Taneleri” projesinde yetiştirme yurtlarında yetişen genç kadınlar ile çalışıp, onlara eğitim ve mentorluk desteği vererek, eğitimlerine devam etmelerini, istihdama katılmalarını sağlıyor.

Projede 2009-2013 yılları arasında 162 genç kadın yer aldı. Projeye katılan genç kadınların yüzde 73’ü istihdama katılırken, yüzde 11’i eğitimine devam ediyor. Yüzde 16’sı ise aktif iş arama sürecine dahil oldu. 2013-2015 yılları arasında ise Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde projeyi müdürlüğe bağlı sevgi ve çocuk evlerinde görev yapan personelin eğitimi için uyarlayan Boyner Grup, görevlilerin çocukların yetiştirilmesinde kişisel bilgi ve yetkinliklerini artırmayı ve bu kapsamda kurum personelinin eğitimi için uygulamalar başlattı.

Nar Taneleri 2011 yılında da çalışan gönüllülüğü alanında Avrupa Komisyonu tarafından iyi uygulama örneği olarak seçilmişti. 

Boyner Grup’un sosyal sorumluluk projesi "Nar Taneleri", BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından örnek gösterilerek “case study (vaka çalışması)"  olarak seçildi. Böylece Nar Taneleri projisi,  Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayan global şirket ve kuruluşlarla paylaşıldı. 

Son Güncelleme: 14.09.2017 19:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.