Borusan CEO'su Agah Uğur;"Kadınlar girişimci olunca cam tavanlar kalkıyor"

KAGİDER'in etkinliğinde kadın girişimcilerle buluşan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur “Ben en büyük kırılma noktasının girişimci kadınlardan geleceğini düşünüyorum. Çünkü girişimci olduğunuz zaman, o cam tavanlar ortadan kalkıyor."dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
25 Kasım 2016 Cuma 17:56
Borusan CEO'su Agah Uğur;"Kadınlar girişimci olunca cam tavanlar kalkıyor"


Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) Kasım ayı Kahvaltı Toplantısına katılarak kadının güçlendirilmesi ve kadına yönelik şiddet konusunda bir konuşma yaptı. Konuşma öncesinde söz alan KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, toplantıda konuşmayı kabul ettiği için Agah Uğur’a teşekkür ettikten sonra 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında şunları söyledi:“Ülkemizde kadınlara yönelik şiddet olayları hemen her gün basına ve medyaya yansımaktadır. Son yıllarda bu konuda artan toplumsal duyarlığa ve farkındalığa rağmen şiddetin azalma göstermeden devam etmesi üzücüdür. Kadına karşı şiddet kadınların yaşamlarını tehdit eden, onların sosyal ve ekonomik hayata katılımını engelleyen toplumsal bir sorundur. KAGİDER kadınların temel yaşama hakkını ihlal eden şiddete karşı her platformda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmekte kararlıdır.”
 
Oktar ayrıca Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEP’S) önemine değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:“Kadınların güçlenmesi toplumların kalkınması için olmazsa olmazdır… Ve bu konuya inancı ve destekleri için Sayın Agah Uğur’a teşekkür etmek isterim. 2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (Women’s Empowerment Principles – WEPs) imza atan kuruluşlar arasında yer alan ve bu alanda gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle rol model olan Borusan Holding, WEPs Liderlik Grubu’na Türkiye’den seçilen ilk şirket olmuştur.  Kadınlar adına kendilerine teşekkür ederim.”
 
“Böyle bir gün olmasına şaşıyorum”
 
Borusan Holding CEO’su Agah Uğur ise, 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Türkiye’deki kadınlarımızın yüzde 35.5’i fiziksel olarak şiddete maruz kalıyor. Bizler kadının yönetimde güçlenmesinden söz ederken, daha önemli çok başka sorunlarımız var. Bunların tek çözümünün ise bilinçlenmede olduğunu görüyorum. 25 Kasım önemli bir gün ve öyle bir gün olmasına bile inanamıyorum. 2016 yılındayız ve böyle bir şeyin var olması beni şaşırtıyor..”
Kadının güçlenmesinin artık geri dönüşü olmayan bir mecburiyet olduğunu ifade eden Uğur şunları söyledi: “En azından bunu bir insanlık hakkı olarak görmek lazım. Bırakın ekonomik kalkınma için bir mecburiyet olduğunu Yüzde 50 gücün kullanılmadığı bir dünyadan söz ediyoruz. Hakikaten bir insanlık hakkıdır bu. Bugün hala talep ediliyor ve verilmiyor. Türkiye için bu durum daha da önemli. Bir beka meselesi, modernleşme meselesidir kadın gücü. Ben şahsen kadının toplum içindeki ve yönetimdeki gücünün dünyanın geleceğini tanımlayacak en önemli unsur olduğunu düşünüyorum. Kadın gücünün daha yüksek olduğu bir dünya kesinlikle daha iyi bir dünyadır. Dolayısıyla konumuz artık sosyal sorumluluğun da ötesine geçmiştir. Bunu sosyal sorumluluk projesi olarak algılamayı ben ayıp görüyorum. Tabi ki hepimizin sosyal sorumluluklarımız var, ama politika yapanların bunu böyle görmemesi lazım.”
 
En büyük kırılma noktası girişimci kadınlardan gelecek
Kadının toplumda hak ettiği konuma gelmesinde girişimciliğin önemli olduğunu ifade eden Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:“Ben en büyük kırılma noktasının girişimci kadınlardan geleceğini düşünüyorum. Çünkü girişimci olduğunuz zaman, o cam tavanlar ortadan kalkıyor. Girişimci sayısı anlamında kadınların oranı bütün dünyada daha düşük. Belki bunun nedenlerini araştırmak lazım. Girişimci kadın ve erkek hayata eşit başlıyorlar aslında. Doğru strateji oluşturduysa, boşluk bulduysa ve kendine de güveniyorsa, erkekten bir farkı yok. Girişimci kadınların artmasının kadınların rolünü çok ciddi olarak değiştireceğini düşünüyorum. O nedenle KAGİDER’i önemsiyor ve tebrik ediyorum.”
 
Borusan Eşittir Platformu kadın erkeğin zihinlerde eşit olması için çalışıyor
 
Borusan Holding CEO’su Uğur, Grup şirketlerinde cinsiyet ayrımı yapmayan ve kadın – erkek bütün çalışanların profesyonel gelişimlerini sürdürmek için eşit fırsatlara sahip olmalarına odaklanan İK politikaları uygulandığını kaydetti. Uğur, “Kasım 2015’te”Borusan Eşittir” platformu kuruldu.  Amacımız, başta cinsiyet olmak üzere hiçbir toplumsal rol ve algının eşitliğe engel olmayacağı, mutlu ve başarılı bir geleceği inşa etmektir. Bu platform insan kaynakları politikalarından iletişime kadar geniş bir yelpazede kadın ve erkeğin sadece kâğıt üzerinde değil zihinlerde de eşit olması için çalışıyor.”dedi.

, yelken , doğa, edebiyat ve sinema ile nefes alır.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

 Hande Yaşargil - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği - Sertifika Programı - İş Kadını Sorunları

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Son Güncelleme: 08.02.2021 19:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.