Bursa'daki şirketler ülke için "Gücümüz Eşitliğimiz' diyor

Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubuna bağlı Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu tarafından organize edilen “Gücümüz Eşitliğimiz” paneli, geniş bir katılımla BUSİAD Evi’nde gerçekleştirildi. İş dünyası ve sivil toplum örgütü temsilcilerini bir araya getiren etkinlikte, kadın istihdamıyla ilgili örnek uygulamalar hakkında bilgi verildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
21 Eylül 2018 Cuma 13:28
Bursa'daki şirketler ülke için "Gücümüz Eşitliğimiz' diyor

Global Compact Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanlığını yürüten Yeşim Tekstil ile BUSİAD ve BUİKAD koordinatörlüğünde oluşturulan Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu örnek bir uygulamaya daha imza attı. BUSİAD Evi’nde gerçekleştirilen panele Bursa iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin yanı sıra, çeşitli sivil toplum örgütü yöneticileri de katıldı.

Panelin açılışında konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, kadının iş dünyasına katılım oranın artmasının, sadece karlılığı değil aynı zamanda değer yaratımını da arttırdığına işaret ederek, kadın çalışan sayısının az olduğu firmalarda performansın ve karlılığın ilgili iş dalındaki ortalamaya göre düşük seyrettiğini belirtti. Kadının toplum içindeki yerinin son derece belirleyici olduğuna vurgu yapan Türkay, “Hükümetlere önemli görevler düşüyor. Kızların iyi bir eğitim almalarını sağlayarak, kadın haklarını destekleyen kanunlar çıkararak, hamilelik izninde finansal destek vererek, çocuk bakımında kamusal kolaylıklar getirerek, hatta ailenin iki ferdinin de çalıştığı durumlarda vergisel avantajlar getirerek kadın desteklenmelidir. Kadınların ev işlerindeki sorumluluğu da başka bir engel. Kadının iş hayatında yükselmesinde toplumun birçok ögesine görev düşüyor. Bu en başta kanun yapıcılardan başlayıp, toplumun kendisinin görüş değişikliğine, en son kadınların kendilerine kadar uzanıyor.” diye konuştu.

Açılışta konuşan BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı İpek Yalçın da, Kadının Güçlenmesi Bursa Platformunun Bursa’nın dinamiklerini oluşturan 30 şirketin katılımı ile çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Bugüne kadar kendi içlerinde gerçekleştirdikleri çalışmaların dışına çıkarak tüm kamuoyuna açık olacak şekilde ilk etkinliğe imza attıklarını belirten Yalçın, “Gücümüz Eşitliğimiz” diyerek yola çıktıkları panelin tüm iş dünyasında farkındalık sağlamasını diledi. Yalçın, şöyle devam etti: “Kadınların ekonomik yaşama daha fazla katılmaları, kalkınma ve büyümeden daha fazla pay almaları ve aile içindeki konumlarında iyileşme sağlanması, kalkınmışlığın gereği. Bu bağlamda, üretim faktörleri arasında yer alan kadın iş gücünün yok sayılması ya da atıl kalması ekonomik kayba yol açacaktır. Kadınların iş gücüne dolayısıyla ekonomiye kazandırılması; tüm ülke için bir kazanç, kalkınmanın hızlandırılması ve büyümenin dengeli bir yapıya kavuşmasında da önemli bir etken olacaktır. Hep söylediğimiz gibi kadınlar bu ülkenin değerlendirilmeyen doğal kaynakları.”

Global Compact Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanı ve Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur da Kadının iş hayatındaki statüsünün yükseltilmesi adına gerekli farkındalığı, daha geniş kitlelere yaymak adına WEPs imzacısı firmaların temsilcileri ile bir araya gelerek yeni bir hareket başlattıklarını belirtti. Toplumun pek çok katmanını pozitif yönde etkileyecek bir kıvılcım yakma hayali ile bundan yaklaşık iki yıl önce BUSİAD, BUİKAD ve Yeşim Tekstil koordinatörlüğünde Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu’nu kurduklarını ve 30 imzacı firma ile birlikte yol aldıklarını söyleyen Cesur, kentin önde gelen firmalarının da desteği ile bu değerli hareketin etrafını aydınlatan büyük bir ateşe dönüştüğünü kaydetti. Cesur, söz konusu ateşin tüm yurdu aydınlatmasını amaçladıklarını dile getirerek, “Bunun için elimizden gelen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu, kadının iş hayatında kendine daha fazla yer bulması ve toplumsal cinsiyet eşitliği adına masamızda bulunan pek çok sorunun aşılması adına gereken çabayı harcayacağımızı bir kez daha ifade etmek isterim. Platformumuz gelinen noktada hedeflerine uygun olarak başarılı bir iş çıktısı elde ederek, ilerleyen yıllarda marka etkinlik haline gelmesini hedeflediği bir panele imza attı. Bu güzel etkinlikte yanımızda olduğunuz ve bize güç verdiğiniz için teşekkürler. Biliyoruz ki, hep birlikte çok daha güçlüyüz.” diye konuştu.

banner274

Cesur’un ardından söz alan Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin de Toplumsal cinsiyet eşitliği hedefinin sosyal ve ekonomik kalkınmaya en fazla katkı yapan hedefler arasında yer aldığını vurgulayarak, “Yapılan araştırmalar 2025’e kadar kadın ve erkeklerin ekonomiye eşit katılımının küresel gayri safi yurt içi hasılasına 28 trilyon $ katma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Global Compact Türkiye’de bizler, iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine ulaşmak için öncelikli olarak Türkiye iş dünyasında WEPs (Kadının Güçlenmesi Prensipleri)’in yayılması için çaba gösterdik. Şimdi 276 imzacı ile WEPs’te birinci sıradayız. Ancak bu sadece bir taahhüt, şirketlerimizin taahhütlerin ilerisine geçmeleri ve ilkeleri tüm yarattıkları değer zincirine yayabilmeleri için eğitim, proje ve iş birlikleri geliştiriyoruz. Önümüzdeki dönemde bu çalışmaların Türkiye genelinde yayılması ve Kadının Güçlenmesi Bursa Platformunun diğer illere örnek olması için çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kadın istihdamıyla ilgili örnek uygulamalar

Açılış konuşmalarının ardından iki oturum şeklinde planlanan panele geçildi. “İş Dünyasında Güçlü Oluşumlar” isimli ilk oturum, TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Üyesi & Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Bakkaloğlu Tüzecan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, UN Women Program Asistanı Ülkem Önal  ve KAGİDER Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emine Erdem katıldı.

Moderatörlüğünü Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu üyesi Murat Yeşildere’nin yaptığı “Kadını Güçlendirme Faaliyetlerinde İyi Örnek Kurumlar” isimli ikinci oturumun panelistleri de Garanti Bankası Sürdürülebilirlik Yöneticisi Derya Özet Yalgı, Unilever Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Şenel ve İzmir Ticaret Borsası Kurumsal İletişim Uzmanı Semih Çatak oldu. Panelistler sunumlarında, görev aldıkları kurum ve kuruluşlarda hayata geçirilen kadın istihdamıyla ilgili örnek uygulamalara değindi.

Etkinliğin sonunda panel sponsorları olan Beyçelik Gestamp, Coşkunöz Holding, Eker, El Emeği, Marigold Otel, Plaza Tur, Olay Medya, Sönmez Medya ve Yeni Dönem Gazetesi temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Platform üyesi ve aynı zamanda WEPs imzacısı olan firmalar, panelistlere plaket takdim etmek yerine Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin “Kır Çiçekleri okusun diye” isimli projesine bağışta bulunarak, genç kızlarımızın gelecekte güçlü bireyler olarak toplumda yer alması adına farkındalık yarattı.

Son Güncelleme: 21.09.2018 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.