Evrim Aras;"TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, ışığı önümüze aldık gölgemizi arkamızda bıraktık”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği - TOBB Kadın Girişimciler Kurulu 2016 yılı ilk toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
14 Ocak 2016 Perşembe 18:33
Evrim Aras;"TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, ışığı önümüze aldık gölgemizi arkamızda bıraktık”

 
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği - TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, 2016 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Başkanı Evrim Aras'ın başkanlığında gerçekleştirilen İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Kurul Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay, Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan, Kurul üyeleri ile 81 ilin il başkanları katıldılar.​
Toplantıda Evrim Aras tarafından Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin Kadın Gücü sloganı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun yeni logo tasarımı ile kurula ilişkin yeni web sayfasının tanıtımı yapıldı.  Ayrıca, kadın girişimcilerin kendi aralarında daha etkin ve hızlı iletişimini sağlamak amacı ile oluşturulan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu sosyal medya sayfası hakkında bilgi verildi.
 
HEDEFİMİZ KADIN GİRİŞİMCİ,İ SANAYİCİ VE KADIN İSTİHDAMINI ARTIRMAK
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras toplantıda yaptığı konuşmada,  “TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, ışığı önümüze aldık gölgemizi arkamızda bıraktık” diyerek stratejik öncelik ve hedeflerini katılımcılar ile paylaştı. Aras, yeni dönemde kadın girişimciler kurulunun öncelik ve hedeflerini şöyle sıraladı; Kadın girişimci, kadın sanayici ve istihdam edilen kadın sayısını artırmak, Kadınların bilgiye ve finansmana erişimini kolaylaştırmak, Bankaların, kadın girişimcilere kredi vermelerini teşvik edecek ve kolaylaştıracak mekanizmaların geliştirilmesine destek olmak, Kamu alımlarında yerli ürünlere %15 fiyat avantajı sağlayan düzenlemenin benzeri olarak, kadın girişimcilerin desteklenmesine imkan veren düzenlemenin hayata geçirilmesini sağlamak, Devlet nezdinde kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ile ilgili stratejilerin tamamını koordine edecek tek ve bütüncül bir yapı oluşturmak, Girişimcilik kültürünün geliştirilmesi bu kapsamda lise ve üniversiteler ile işbirliği yapmak, AB ülkelerinde olduğu gibi, mali sıkıntıya düşen yeni girişimcilere ikinci fırsat tanınmasını sağlayacak program geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapmak”.
 Toplantıda İl Kurullarının kendi illerinde gerçekleştirdikleri başarılı faaliyetleri katılımcılar ile paylaşan Evrim Aras, esas görevlerinin illerde kadın ve genç kızlara rol model olmak olduğunu söyledi.  Aras, Özellikle Kalkınma Ajansları ve SODES işbirliğinde gerçekleştirilen projelerden örnekler verdi.
 
KALKINMADA KADININ ROLÜ OLSUN İSTEDİK
Kurul Toplantısında konuşan Kadın Girişimciler Kurul Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay da, “Sanayici kadınlar olarak bundan iki yıl önce bir platformda bir araya geldik, genç kızların sanayiciliği ön plana alması, memleketin kalkınmasında kadının rolü olması yönünde fikir ve proje yürütelim istedik. Ortaya çıkan fikirleri TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile paylaştım, o da; bu platformu TOBB KGK’nın içine entegre etmek daha doğru olur dedi.  Bizi yüreklendirdi. Dolayısı ile bende bu önemli oluşumun içinde yer aldım” dedi.
 
IWEC KADINLARI ÖDÜLLENDİRİYOR
TOBB Kadın Girişicimler Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan ise toplantıda,  “Kadın girişimlerinin küresel ölçekte buluşması; Büyümeyi kadınların ekonomiye katılımıyla sürdürme" teması ile gerçekleştirilen 9. Uluslararası Kadın Girişimciler Konferansı hakkında bilgi vererek  (IWEC 2015)  Hatice Güner Kal ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun bu kapsamda ödül aldıklarını söyledi.
 

TOBB kadın Girişimciler Kurulu İcra komitesi üyeleri ile il başkanlarının biraraya geldiği toplantıda kırsaldaki kadına destek olunması, bu kapsamda kadının birlik-beraberlik içinde üretebilmesinin ve kooperatifleşmesinin sağlanması için TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun destek vermesi istendi.
 
Toplantıda ayrıca TOBB İl Kadın Girişimciler Kurullarının uyguladığı örnek projeler tanıtıldı.
 

banner274

Son Güncelleme: 29.11.2016 18:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.