banner60

EY Türkiye, liderleri cinsiyet eşitliği için buluşturdu

EY Türkiye, ekonomide cinsiyet eşitliğinin hızlandırılmasına yönelik çözümler üretilmesi amacıyla EY’nin global çapta hayata geçirdiği Women. Fast Forward inisiyatifi kapsamında,Women³.The Power of Three yuvarlak masa etkinliklerininTürkiye ayağının ikincisini gerçekleştirdi.

EY Türkiye, liderleri cinsiyet eşitliği için buluşturdu

EY Türkiye, ekonomide cinsiyet eşitliğinin hızlandırılmasına yönelik çözümler üretilmesi amacıyla EY’nin global çapta hayata geçirdiği Women. Fast Forward inisiyatifi kapsamında,Women³.The Power of Three yuvarlak masa etkinliklerininTürkiye ayağının ikincisini gerçekleştirdi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Haziran 2016 Perşembe 21:17
EY Türkiye, liderleri cinsiyet eşitliği için buluşturdu
banner62
EY Türkiye’nin bu yıl uygulamaya koyduğu Girişimci Kadın Liderler Programı ile işlerini büyütme hedefinde olan girişimci kadınlara bir yıl boyunca ücretsiz eğitimler veriyor.  Ey Türkiye, bu programı çok önemsiyor ve yaygınlaştırmak istiyor. Çünkü sonuçları ortada; Yaklaşık 30 ülkede uygulanan programa Kuzey Amerika’da katılan şirketlerin 2014 yılı bütçesi önceki yıllara göre yüzde 54, büyümeleri ise yüzde 50 arttı.
Yeterli mi? Değil elbette. Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna göre cinsiyet eşitliği böyle giderse 117 yıl sonra ancak sağlanabilecek. Tam tamına 117 yıl… Kadınların değil 117 yıl, bir gün bile beklemeye tahammülü yok. Sadece kadınların da değil tüm ülkeleri etkileyecek bir değişim gelecek kuşakların daha refah bir toplumda yaşamasını sağlayacak. İşte bu nedenle cinsiyet eşitsizliğini giderilmesi için daha çok çalışılması gerekiyor.  EY Türkiye de,değişimin hızlandırılması için hayata geçirilen küresel Woman. Fast Forward inisiyatifi kapsamında Women³.The Power of Three yuvarlak masa etkinliklerinin 2’incisini gerçekleştirdi.İş, akademi, sivil toplum, medya ve girişimcilik dünyasından liderlerin katıldığı yuvarlak masa toplantısında cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını hızlandıracak çözümler üretildi; şirketlerde rol-model sayısını artırabilmek adına somut, uygulanabilir çözüm önerileri ve alınacak aksiyonlar tartışıldı.
 
Kurumsal hayatta cinsiyet eşitliğinin sağlanması için 117 yıl beklenmemesi ve hemen harekete geçilmesi zorunluluğuna dikkat çeken EY Türkiye Kurumsal Finansman Şirket Ortağı ve EY EMEIA (Avrupa, Orta Doğu, Hindistan, Afrika) Stratejik Büyüyen Pazarlar Lideri Demet Özdemir, “Bu etkinlik, yönetimde cinsiyet eşitliğinin şirketlere katacağı değerin görülmesi ve harekete geçilmesi için somut çözümler sunuyor. EY olarak EMEIA bölgesinde 2015 yılında 10’un üzerinde yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirerek bu konudaki çözüm arayışımızı sürdürdük, sürdürüyoruz. Kurumsal hayatta cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiğimiz fikir alışverişi ve araştırmalar neticesinde vardığımız noktada kamu, iş dünyası ve girişimcilerin elele vererek işbirliği içerisinde hareket etmesi gerektiği sonucuna ulaştık. O nedenle bu etkinliklerimiz EY Women3. Power of Three adı altında birleşiyor, üçlü güç birliğini temsil ediyor. Ayrıca global araştırmalar gösteriyor ki, cinsiyet eşitliğini daha hızlı yakalamak adına alınabilecek aksiyonlardan biri de kadınlara hali hazırda sahip oldukları beceriler konusunda güven aşılanması ve mentorluk yapılması. Bu bağlamda EY’nin dünya genelinde yaklaşık 30 ülkede uyguladığı Girişimci Kadın Liderler Programı’nı Türkiye’ye getirdik” dedi.
 
İşverenin talep ettiği ile iş gücünün sahip olduğu beceriler arasında oluşan farkın göstergesi olan yetenek açığının yakın gelecekte ciddi bir biçimde artış göstermesi bekleniyor. Tahmini olarak 2020 yılında, yaratılacak yeni iş pozisyonlarının %60’ından fazlası halihazırda sadece %20’lik bir kesimin sahip olduğu becerileri gerektirecek. Bu günümüzde çalışma hayatını sürdüren nüfus için bir tehdit oluştururken, aynı zamanda değişim için de bir fırsat sunuyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte istenen vasıflara sahip personel alımının önemi artıyor. Dolayısıyla kadınların kurumsal hayatta hak ettikleri yere gelmesi ekonomik büyüme ve pazarında lider olmayı hedefleyen küresel şirketler için daha da önemli bir zorunluluk haline geliyor.
 
Şirketlerde yaratılacak rol modellerin kurumsal hayatta eşit temsiliyete ve kadınların yönetim kademesine yükselişine önemli katkılar sağlayacağının vurgulandığı etkinlikte EY Türkiye Kurumsal Finansman Şirket Ortağı ve EY Girişimci Kadın Liderler Programı Türkiye Lideri Özge Gürsoy, “Uluslararası arenada büyümeyi hedefleyen şirketler cinsiyet eşitliğinin kendilerine katacağı ekonomik değeri kavramalı. Bununla birlikte yönetim kurulları getiri odaklı hareket ettiği için kadınlara destek sağlanmasının şirketlere nasıl bir fayda sağlayacağı konusunda somut değerler sunulmalı. Bu anlamdaTürkiye’de 2015’te uygulamaya başladığımız EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı’yla sektöründe dünya lideri olmayı hedefleyen şirketlerin önünü açmayı hedefliyoruz. Program ile kaynaklarımızı kadın girişimcilerin şirketleri için hayalini kurdukları tam potansiyele ulaşabilmeleri için kullanıyoruz. EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı kadınların var olan şirketlerini büyüterek pazar lideri konumuna ulaşmalarına destek olmayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.
EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı EMEIA (Avrupa, Orta Doğu, Hindistan, Afrika) Direktörü İmge Kaya Sabancı, program ile ilgili şöyle konuştu: “Kadın girişimcilerimizin, liderlik becerilerini geliştireceği koçluk ve mentorluk programlarına, yönetsel yetkinliklerini artıracağı eğitimlere, finansal ve hukuksal konularda danışmanlığa ve iletişim ağlarını genişletebileceği programlara ihtiyacı var. Girişimcilere yönelik danışmanlık ve rehberlik alanında bir dünya lideri olarak başarılı rol modellere ve iş geliştirme çevrelerine erişimin, girişimcilerin işlerini büyütmeleri için ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Girişimci kadınların işletmelerinin operasyonlarını programdan sağlayacakları kazanımlarla büyütmelerine yardımcı olmak ve böylece EYolarak Türkiye ekonomisine sağladığımız katkıyı artırmak en büyük amacımız.” 
Son Güncelleme: 02.07.2016 23:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.