Facebook ve TOBB, 10 şehirde 5 binden fazla kadın girişimciye eğitim verecek

Facebook, kendi işlerini kuran ve yeni girişimci olmak isteyen kadınları desteklemek üzere başlattığı kapsamlı küresel projesi #SheMeansBusiness projesini Türkiye'de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile birlikte hayata geçiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin açıklamasında "Birinci sanayi devriminde üretimin organizasyon biçimi kadınları ekonomide dezavantajlı bir konuma düşürmüştü. Yeni sanayi devriminde ise işler değişiyor. Kas gücünün yerini akıl ve dijital teknolojilerdeki yetkinlik almaya başladı. Bu Türkiye için büyük çok önemli bir fırsattır" diye konuştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
01 Kasım 2017 Çarşamba 17:18
Facebook ve TOBB, 10 şehirde 5 binden fazla kadın girişimciye eğitim verecek

#SheMeansBusiness projesi, Facebook'un kendi işlerini kuran ve yeni girişimci olmak isteyen kadınları desteklemek üzere başlattığı küresel bir kampanya niteliğinde. Facebook her ülkede uygulamaya koyduğu projenin Türkiye ayağını ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile birlikte hayata geçireceğini açıkladı.

#SheMeansBusiness - she means business - projesi, önümüzdeki yıl boyunca Türkiye'de 5 binin üzerindeki kadın girişimciye veya kendi işini kurmak isteyen kadınlara ilham vermeyi ve kadın girişimcilere işlerini bir adım daha öteye taşımaları için gerekli bilgi, beceri, bağlantı ve teknolojiyi sunmayı hedefliyor.

Ülkemizde 44 milyondan fazla insandan oluşan yerel topluluğuyla Facebook, kadın girişimcilere yönelik başlattığı kapsamlı küresel projesi #SheMeansBusiness’ı, TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile Türkiye’de de hayata geçiriyor. #SheMeansBusiness projesi kapsamında önümüzdeki yıl boyunca Türkiye’de 10 farklı şehirde 5 binin üzerinde kadın girişimciye eğitim verilecek. 

Facebook'un She Means Business sayfasında Türkiye'de başarılı kadın girişimcilerin hikayeleri de pyalaşılıyor. Böylece kendi işini kurmak isteyen kadınların cesaretlendirilmesi ön görülüyor. 

 #SheMeansBusiness projesi, kadın girişimcilerin de katıldığı 31 Ekim Salı günü İstanbul’da gerçekleştirilen lansman toplantısında duyuruldu.

Facebook ile yapılan işbirliği hakkında konuşan  TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ;“Yeni Sanayi Devrimi’nde işler değişiyor. Kas gücünün yerini akıl ve dijital teknolojilerdeki yetkinlik almaya başladı. Bu Türkiye için büyük çok önemli bir fırsattır. Birincisi Türkiye genç nüfusu sayesinde dijital çağa çok daha kolay uyum sağlayacak ülkelerin başında gelmektedir. İkincisi ise ekonomik hayatta yeteri kadar yer alamayan kadınlar, dijital teknolojiler sayesinde gerek girişimci gerekse de profesyonel olarak öne çıkabilirler. İşte Facebook ile birlikte gerçekleştirdiğimiz proje de bunu hedefliyor. Bugün girişimcilik ikiye ayrılıyor. Bir tarafta geleneksel yöntemlerle kısıtlı kalanlar, diğer tarafta ise dijital platformları etkin kullanıp ürün ve hizmetlerini dünyaya pazarlayanlar olacak. Türkiye’deki girişimcilerin ikinci grupta olmasını istediğimiz için bu projeye başlıyoruz. Proje sonunda Facebook ve Instagram sayesinde işlerini büyütme yetkinliğine sahip beş bin kadın ortaya çıksın istiyoruz. TOBB olarak kadın girişimcilere yönelik pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz.”dedi.

44 MİLYON TÜRK FACEBOOK'TA, 31 MİLYON KİŞİ INSTAGRAM'DA

Facebook Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn ise "Kadınlar güçlendiğinde, ekonomi de güçlenir. Bu yüzden Facebook olarak kendi işlerini kuran ve başarıyla yürüten kadınları kutluyor ve bir gün kendi girişimlerine imza atmak isteyen kadınlara yardımcı olacak kaynakları sunmak için çalışıyoruz. Türkiye’de her ay 44 milyon kişi Facebook’u, 31 milyondan fazla kişi ise Instagram’ı ziyaret ediyor. Bu zengin topluluk Türkiye’deki KOBİ’lere, mevcut ve potansiyel müşterilerine doğrudan ulaşma fırsatı sunuyor. #SheMeansBusiness projesi ile Türkiye’deki kadın girişimcilerin bu fırsatlardan yararlanmalarını sağlamayı ve hayallerini büyütmek için onlara ilham vermeyi amaçlıyoruz.”

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş ise, “Kadınların başarısının sosyal ve ekonomik büyümenin güçlenmesi açısında büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimciler için Türkiye’de büyük bir potansiyel var. Bu yüzden TOBB işbirliği ile Türkiye’de daha fazla kadın girişimciye ilham vermek için #SheMeansBusiness projesini hayata geçiriyoruz. Bu anlamlı projenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından ilk panel oturumunda TOBB, Facebook ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile projenin kapsamı katılımcılarla paylaşıldı. Kadın işverenlerin desteklenmesinin ve kadın girişimciliğinin artırılmasının önemine dikkat çekilen panelde TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras “Facebook ve Instagram kadın girişimciler için yeni fırsatlar barındırıyor. SheMeansBusiness kapsamında işlerini büyütmek isteyen kadınları doğru eğitim araçları ile buluşturan bu projede yer aldığımız için mutluyuz” dedi.

Günün ikinci panelinde ise kendi işlerini kuran ve başarıyla yöneten kadınlar, hikayelerini paylaşmak üzere Gözde Atasoy’un yönettiği oturumda bir araya geldi. Moda platformu ModaCruz’un kurucusu Melis Güçtaş, Cercis Murat Konağı restoranının sahibi Ebru Baybara, hizmet teklifi platformu Armut.com kurucusu Başak Taşpınar ve çocuklar için aktivite kutuları tasarlayan girişim Pakolino’nun yaratıcısı Pınar Gül Ramsay’ın katıldığı panelde günümüz koşullarında girişimci olarak karşılaştıkları zorluklar ve bunların üstesinden nasıl geldikleri ana gündem konusu oldu.

 

banner274

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, dünyanın yeni bir sanayi devrimini yaşadığını belirterek, birinci sanayi devriminde, 18'inci yüzyılda üretim alanında erkeklerin kadınlardan daha avantajlı olduğunu belirtti.

O dönem fabrika işçilerini kas gücü avantajı nedeniyle çoğunlukla erkeklerin oluşturduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Birinci sanayi devriminde üretimin organizasyon biçimi kadınları ekonomide dezavantajlı bir konuma düşürmüştü. Yeni sanayi devriminde ise işler değişiyor. Kas gücünün yerini akıl ve dijital teknolojilerdeki yetkinlik almaya başladı. Bu Türkiye için büyük, çok önemli bir fırsattır. Birincisi Türkiye genç nüfusu sayesinde dijital çağa çok daha kolay uyum sağlayacak ülkelerin başında gelmektedir. İkincisi ise ekonomik hayatta yeteri kadar yer alamayan kadınlar, dijital teknolojiler sayesinde gerek girişimci gerekse de profesyonel olarak öne çıkabilirler.

İşte Facebook ile birlikte gerçekleştirdiğimiz proje bunu hedefliyor. Bugün girişimcilik ikiye ayrılıyor. Bir tarafta geleneksel yöntemlerle kısıtlı kalanlar, diğer tarafta ise dijital platformları etkin kullanıp ürün ve hizmetlerini dünyaya pazarlayanlar olacak. Türkiye'deki girişimcilerin ikinci grupta olmasını istediğimiz için bu projeye başlıyoruz. Proje sonunda Facebook ve Instagram sayesinde işlerini büyütme yetkinliğine sahip beş bin kadın ortaya çıksın istiyoruz. TOBB olarak kadın girişimcilere yönelik pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz."

- "Kadınlar güçlendiğinde, ekonomi de güçlenir"

Türkiye’nin gün geçtikçe zenginleşen girişimci ekosistemini tebrik eden Facebook Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn, kadınların güçlenmesi halinde ekonominin de güçlendiğini aktardı.

Nicola Mendelsohn, bu yüzden Facebook olarak kendi işlerini kuran ve başarıyla yürüten kadınları kutladıklarını ve bir gün kendi girişimlerine imza atmak isteyen kadınlara yardımcı olacak kaynakları sunmak için çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'de her ay 44 milyon kişi Facebook'u, 31 milyondan fazla kişi ise Instagram'ı ziyaret ediyor. Bu zengin topluluk Türkiye'deki KOBİ'lere, mevcut ve potansiyel müşterilerine doğrudan ulaşma fırsatı sunuyor. #SheMeansBusiness projesi ile Türkiye'deki kadın girişimcilerin bu fırsatlardan yararlanmalarını sağlamayı ve hayallerini büyütmek için onlara ilham vermeyi amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş ise, "Kadınların başarısının sosyal ve ekonomik büyümenin güçlenmesi açısında büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimciler için Türkiye'de büyük bir potansiyel var. Bu yüzden TOBB iş birliği ile Türkiye'de daha fazla kadın girişimciye ilham vermek için #SheMeansBusiness projesini hayata geçiriyoruz. Bu anlamlı projenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 01.11.2017 14:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.