Fatma Betül Sayan Kaya;'Erken evlenen kızlarımızın oranı yüzde 4,6'ya düştü'

"Kızlara Değer Geleceğe Değer 2" projesinin açılış toplantısına katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya,"Erken yaşta evlenen kızlarımızın oranı 2003'te yüzde 8,1 iken bugün bu oran yüzde 4,6'ya düşmüş durumda. Bu düşüşü yeterli bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Hedefimiz tüm erken evliliklerin önüne geçebilmek. 2002 yılında kız çocuklarının ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 45 iken, bugün gururla ifade edebiliriz ki bu oran yüzde 83'lere yükseldi' dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
04 Ocak 2018 Perşembe 04:02
Fatma Betül Sayan Kaya;'Erken evlenen kızlarımızın oranı yüzde 4,6'ya düştü'

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan KayaAnadolu İletişim ve Eğitim Derneği ortaklığında, devlet koruması altındaki çocuklara değerlerin kazandırılmasına yönelik bir çözüm modeli oluşturmak amacıyla hayata geçirilen "Kızlara Değer Geleceğe Değer 2" projesinin açılış toplantısında konuştu.

Çocuk ve gençlere yönelik devrim niteliğindeki dönüşümün geçen sene gerçekleştirildiğine dikkat çeken Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, kurum bakımındaki çocukların tümünün koğuş tipi modelden ev tipi bakım modeline geçirildiğini belirterek şunları söyledi;" Kurum bakımında 13 bini aşkın çocuk bulunuyor. Yaklaşık 5 bin çocuğun eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımının sağlanıyor. Aile Eğitim Programı (AEP) kapsamında 8 bin 500 eğiticiyle ailelere eğitim veril, aktif formatör sayısının 2017'de 51'den 188'e çıkarıldı,   2013'ten 2017'ye kadar ki süreçte eğitim sayısı 570 binden 850 bine ulaştı."

YÜKSEK ÖĞRETİMDEKİ KIZLARIN ORANI YÜZDE 44,4

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, son 15 yılda özellikle kız çocuklarının okullaşma oranında önemli başarılara imza atıldığını, yürütülen kampanyalarla ve projelerle kız öğrencilerin okuldan ayrılma oranlarında düşüşler yaşandığını belirterek, "2002 yılında kız çocuklarının ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 45'ti, bugün gururla ifade edebiliriz ki bu oran yüzde 83'lere yükseldi. Ama hala 'durmak yok yola devam' diyoruz. Bunu yüzde 100'lere çıkarana kadar durmadan, yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Yükseköğrenimde kız çocuklarımızın oranı 2002'de yüzde 13,5'ti. 2016-2017 öğretim yılında yükseköğrenimdeki kızlarımızın oranı yüzde 44,4'e yükseldi. Bu sayıları da artırmak üzere çalışıyoruz. Yüksek lisansta kızlarımızın oranı yüzde 40, doktora programlarında da yüzde 41. Yani kız çocuklarımız artık çok daha güçlü şekilde geleceğe hazırlanıyor.”diye konuştu. 

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında eğitim gören kız öğrencilerin oranının yaklaşık yüzde 23'lerde olduğunu dile getiren Bakan Kaya, kızların bu alanlarda da eğitim almalarını istediklerini söyledi.

HEDEFİMİZ ERKEN EVLİLİKLERİN ÖNÜNE GEÇMEK

Eğitim alanında elde edilen başarıların karşılık bulduğu sorun alanlarından birinin de erken yaşta evlilikler olduğuna dikkati çeken Bakan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü, "Erken yaşta evliliklerle mücadelede en etkin yöntemin, kızlarımızın eğitim hayatından kopmasının önüne geçmek olduğunu gördük. Bu yüzden kız çocuklarımızın eğitimini pozitif ayrımcılıkla destekliyoruz" dedi. Kız çocukların okullaşması ve benzer tedbirlerle erken evliliklerin önlenmesinde son 15 yılda önemli başarıya imza atıldığını vurgulayan Bakan Kaya, "Erken yaşta evlenen kızlarımızın oranı 2003'te yüzde 8,1 iken bugün bu oran yüzde 4,6'ya düşmüş durumda. Bu düşüşü yeterli bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Hedefimiz tüm erken evliliklerin önüne geçebilmek. Bunun için de kızlarımızı daha fazla eğitim yolunda destekleyeceğiz" dedi.

Kadının güçlenmesiyle ailenin güçleneceğine, aile güçlendikçe toplumun güçleneceğine inandıklarını ifade eden Bakan Kaya, bu nedenle çalışmalara yön verirken "güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum" ilkesini esas aldıklarını söyledi. 

Son Güncelleme: 04.01.2018 04:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.