GREVIO Raporu, "Kadına yönelik şiddete karşı ilerleme var, ama engeller devam ediyor"

GREVIO'nun 4 yıllık değerlendirme raporuna göre dünyada kadınlara karşı şiddeti durdurmada ilerleme kaydedildi ancak engeller hala devam ediyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
10 Nisan 2020 Cuma 17:28
GREVIO Raporu, "Kadına yönelik şiddete karşı ilerleme var, ama engeller devam ediyor"

 

 Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin (“ İstanbul Sözleşmesi ”) uygulanmasını izlemekle görevli bağımsız uzman kuruluş GREVIO, yayınladığı 4 yıllık raporda kadına yönelik şiddeti durdurmak için yasalarda ve politika belgelerinde gelişme kaydedildiği ifade edildi. Devletler, sözleşmenin hükümleri doğrultusunda kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet normlarını genişlettiği ve gerekli eylem planlarını benimsediğine dikkat çekiliyor. 

banner274

Yayında özetlenen eğilimler ve zorluklar, GREVIO'nun 2015-2019 yılları arasında halka açık hale getirilen ilk sekiz izleme raporundan (Arnavutluk, Avusturya, Danimarka, Monako, Karadağ, Portekiz, İsveç ve Türkiye) kaynaklanıyor.

Kaydedilen ilerlemeye rağmen, raporda özetlenen kalıcı sorunların ele alınması gerekmektedir.

Örneğin, rapora göre kadına yönelik şiddet mağdurlarına yönelik uzman destek hizmetlerinin sayısı hala yetersiz ve fonları “son derece değişken”. Bazı ülkelerde, kırsal alanda destek hizmetleri eksik olduğundan, uygulamada birçok kişinin dışlanmasına yol açan uzman destek hizmetlerinin coğrafi erişimi yetersizdir.

Aile içi şiddet mağdurlarına yönelik danışmanlık hizmetleri ve sığınma evleri daha iyi hizmet edilirken, cinsel şiddete ve kadına yönelik diğer şiddet biçimlerine yönelik hizmetler genellikle yetersizdir. Örneğin bazı ülkeler cinsel şiddet mağdurları için bir tecavüz kriz merkezi veya sevk merkezi kurmamıştır. GREVIO ayrıca, Avrupa'da çok fazla ceza adaleti sisteminin, failin zorlama kullandığını veya mağdurun mücadele edemediğini kanıtlayan tecavüz tanımlarını sürdürdüğünü buldu. İstanbul Konvansiyonu'nun 36. maddesi, taraf devletleri, sözleşmeye taraf olanları, cinsel nitelikteki tüm rıza dışı eylemleri suç saymaya mecbur kılmaktadır.

GREVIO ayrıca bazı ülkelerde aile içi şiddeti ele alan yasal hükümlerin ve politika belgelerinin “cinsiyetten bağımsız” yaklaşımını eleştirmektedir. Kadınların bu tür şiddete orantısız bir şekilde maruz kaldıklarını kabul etmedikçe, yanıtlar aile içi şiddeti, kadınları erkeklere ikincil bir konumda tutmaya yardımcı olan bir sosyal mekanizma olarak tanıyamayacaktır. Bununla bağlantılı olarak, birçok kadın kurbanın çocukların velayeti ve ziyaret hakları bağlamında karşılaşmaya devam ettiği konulardır. Bu tür kararlarda kadınların ve çocuklarının güvenliğini sağlamak için yetersiz önlemlere ilişkin endişeler gözden geçirilen tüm taraflarda gözlenmiştir.

Son olarak, yanlış anlatımların sözleşmenin amaçları hakkında kasıtlı olarak yayılması daha fazla onaylamayı engellemiştir. Bu anlatılar sözleşmenin amaçlarını çarpıtarak irrasyonel korkulara ve belirli iç siyasi gündemlere rehin kılıyor.

NOT; GREVIO raporuna ilişkin bu özet bilgi için Google Translate kullanılmıştır. Raporun tamamının Türkçe versiyonuna erişilememiştir.

Raporun İngilizce orjinali için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.