İş dünyasından dev adım, 17 şirket şiddete karşı politika uygulayacak

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, TÜSİAD’ın işbirliği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile Sabancı Vakfı’nın desteğiyle hazırlanan “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi”için 17 şirket pilot olmayı kabul etti.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
14 Temmuz 2016 Perşembe 15:51
İş dünyasından dev adım, 17 şirket şiddete karşı politika uygulayacak

 ŞİDDETE KARŞI REHBERİ UYGULAYACAKLAR
Türkiye tarihinde bir ilk yaşanıyor. İş dünyasının önde gelen 17 şirketi geçen yıl hazırlanan Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi’ni  pilot olarak uygulamayı taahhüt etti.
Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu, işyerlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için hazırlanan rehber ile ilgili şirketlere eğitim verdi. Ayrıca Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, AÇEV ve Mor Çatı gönüllüleri tarafından 17 Pilot şirketten 30 katılımcıya ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitici Eğitimi’ verildi. Bu eğitimlerde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kavramları”, “Şiddet Türleri”, “Yasal Çerçeve” ve “Mağdurla Görüşme Teknikleri üzerinde duruldu.
Pilot şirketler politikalarını Ekim ayına kadar oluşturacak. Pilot şirketlerin uygulamalarına dayanarak, politika ve çözüm mekanizmaları oluşturma sürecinden çıkarılan sonuçlara göre 2016 yılı sonunda Uygulama Rehberi’nin ikinci versiyonu yayınlanacak.

İŞTE O ŞİRKETLER
Şiddete sıfır tolerans politikası kapsamında Eylül ayına kadar  çalışanlara yönelik politika oluşturacak 17 şirket şunlar; Aras Kargo, ARGE Danışmanlık, Aygaz, Doğuş Grubu, Eczacıbaşı Holding, Ekoten, Erdemir Grubu, Ericsson Türkiye, TAV Grubu şirketlerinden Havaş, İnci Holding, İpekyol, Organik Kimya, Sabancı Üniversitesi, Siemens Türkiye, Sun Tekstil, Turcas Petrol ve Yeşim Tekstil.
Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat “Pilot uygulamaya katılan şirketlerin kadına yönelik aile içi şiddete karşı gösterdikleri kararlı duruş ve uygulayacakları şirket içi politikalar hem şiddetle başa çıkmaya çabalayan kadın çalışanlara güç verecek, hem de erkek çalışanları kadınlarla ilişkilerinde daha dikkatli olmaya zorlayacaktır.”dedi.
 
KADINLAR YAŞAM HAKKI TEHDİT EDİLİYOR
Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans anlayışı ile bu toplumsal soruna kalıcı çözümler geliştirilmesi için toplumun tüm kesimlerinin harekete geçmesi gerekiyor” diyen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes şunları söyledi; “Kadına yönelik şiddet başlığının da şirketlerin kurumsal politikalarında mutlaka yer alması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda TÜSİAD olarak üzerimize düşen sorumluluğu, ‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı’ projesine destek vererek üstlenmeye karar verdik. Böylece kurumlarımızın vazgeçilmez birer değeri olan kadın çalışanlarımızın yaşam hakkını tehdit eden ve yaşamını olumsuz etkileyen şiddete karşı kurumsal yeteneklerimizi harekete geçirmeyi, kadın ve erkek çalışanlarımızı bilinçlendirmeyi hedefliyoruz.Projenin ilk aşamasına dahil olan ve çoğunluğunu üyelerimizin oluşturduğu tüm şirketleri bu konudaki duyarlılıklarından dolayı tebrik ediyorum. Bu bir başlangıç. Proje aşama aşama genişleyecek ve daha fazla şirket bu sürece katılacak. Bu önemli projeyi başlatan Sabancı Üniversitesi’ne ve projeyi destekleyen kurumlar olarak UNFPA ve Sabancı Vakfı’na bir kez daha teşekkür ediyorum"

YÜKSEK EĞİTİM VE GELİR ŞİDDETİ AZALTMAYA YETMİYOR
“Kadınların insanca ve ayrımcılığa uğramadan yaşayabilmesinin ilk koşulu yaşadıkları yerde ve ailelerinin yanında güvende olabilmeleridir"diyen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ise şöyle konuştu;"Günümüzde aile içi şiddet küresel bir problem olmaya devam ediyor ve maalesef sanılanın aksine yüksek eğitim ve gelir düzeyi kadına yönelik şiddeti azaltmaya yetmiyor. Sabancı Vakfı olarak, yürüttüğümüz programlarda toplumsal cinsiyet eşitliğini hep merceğimizde tuttuk, tutmaya da devam edeceğiz. “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı” projesiyle iş dünyasının aile içi şiddete karşı harekete geçişini görmekten, bu alanda önemli adımlar atılmasından memnuniyet duyuyoruz. Bundan böyle, işyeri politikaları geliştirilirken toplumsal soruların çözümüne yönelik bir yaklaşımın baz alınacağını umut ediyorum. Bu ortak hayal etrafında birleşerek projenin gerçekleşmesini sağlayan Sabancı Üniversitesi, TÜSİAD ve UNFPA’e teşekkür ediyorum.” 

UNFPA Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa da “İş yerinde aile içi şiddet ile mücadele UNFPA’in 2000’li yıllardan bu yana çalıştığı bir konu olmuştur. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de aile içi şiddetten yoğun olarak kadınlar karşı karşıya kalmaktadır. Bu konu son on yıldır “gizli” ve “ev içi” bir konu olmaktan “açığa vurulan” ve “kamusal” olarak mücadele edilmesi gereken bir konu halini almıştır. “ diye konuştu.
 

banner274

Son Güncelleme: 18.07.2016 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.