İş kadınları, TOBB'un Sivas'taki 'Ekonomide Kadın Gücü'nde sorunları ele aldı

TOBB Sivas Kadın Girişimciler Kurulu, Sivas'da Girişimciler Kurulu İç Anadolu Bölge Toplantısı ve “Ekonomide Kadın Gücü" paneli düzenledi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
21 Kasım 2017 Salı 18:29
İş kadınları, TOBB'un Sivas'taki 'Ekonomide Kadın Gücü'nde sorunları ele aldı

TOBB Sivas Kadın Girişimciler Kurulu'nün Sivas'ta düzenlediği,  TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İç Anadolu Bölge Toplantısı ve “Ekonomide Kadın Gücü" panelinde çalışan kadının sorunları ele alındı. 

TOBB Sivas Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Derya Karataş, "TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun kuruluş amacı kadın girişimciliğin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesidir. Sivaslı kadın girişimciler olarak bizler de bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. Karataş, “TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmalarında, icat çıkarma söylemiyle yetiştirilen bir nesilden girişimci çıkarmanın zorluğunun altını çizmektedir. Aynı şekilde ‘Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır’ algısının yerleştiği bir toplumda kadın girişimciler çıkarmak daha da zordur. Bu söylemle, erkeklerin başarıların sahibi olduğu gerçeği ile kadınlar onore edilirken, diğer taraftan durmaları gereken yer işaret edilmektedir. Bizim amacımız, başarılarında büyük payımız olan erkeklerle yan yana, omuz omuza çok daha büyük başarılara ulaşmaktır” dedi.

 Toplantıda TOBB Sivas Kadın Girişimciler Kurulu  üyesi Doç. Dr. Sevda Mutlu'nun yaptığı  “Geleneksel Kimlikle Modern Kimlik Arasında Sıkışan Girişimci Kadınlar” araştırması da paylaşıldı.

Ekonomide Kadın Gücü panelinde Sivas Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Canan Özdemir ve Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevda Mutlu deneyimlerini anlattı.

Sivas Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, kamu yönetimi bölümü okuyan öğrencilerin bölüme kaymakamlık hayali ile girdiklerini, fakat çok azının bu hayali gerçekleştirdiğini ifade ederek şöyle konuştu; “Sabretmiyoruz. 23 yaşında mezun olmuşum. Benden beklentiler var. Aileme karşı sorumluluklarım var. Çizmek istediğim bir hayat profili var. ‘Hemen iş dünyasına atılmam gerekiyor’ şeklinde aceleci davranıyorlar. Ama ben o süreci daha rahat geçirdim diyebilirim” 

TOBB KGK Başkanı iş kadını Evrim Aras, şirketin her aşamasında çalıştığını, tüm işleri temelden öğrendiğini, büyük bir borç ile şirketi devraldığını, çalışanların maaşını dahi ödeyemediğini belirterek, “kadın hassasiyeti ile tüm Türkiye’yi dolaştım. Çalışanlarımızla birebir iletişim kurdum. Maaşlarınızı şu anda ödeyemiyorum, bir süre de ödeyemeyeceğim ama iyi niyetle bu yola devam edeceğim ve ödeyeceğim dedim. İnsanlar bana inandı, güvendi ve emeklerine sahip çıktı. İşlerimiz düzeldi. Borçlarımızı ödedik. Mücadele ederek bir başarı hikayesi yarattık diye düşünüyorum" diye konuştu. 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Canan Özdemir ise iyi bir işi olduğunu fakat edindiği eğitim ve disiplini birleştirerek, kendi işini yapmayı planladığını, bu düşüncesini öncelikle küçük bir işleme ile hayata geçirdiğini belirterek, başarıya giden yolda yeniliklere açık olmanın ve ekip çalışmasının önemli olduğunu söyledi.

KADINLARIN YAŞADIKLARI SORUNLAR

Doç. Dr. Sevda Mutlu ise, Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 277 kadın ile birebir görüşülerek hazırladığı “Geleneksel Kimlikle Modern Kimlik Arasında Sıkışan Girişimci Kadınlar” isimli araştırmasında, kadın girişimcilerin avantaj ve dezavantajlarını, geleneksel kimlik ve modern kimlikten kaynaklanan rol çatışmalarını, ataerkil bireylerle yaşadıkları sorunları ve bunların girişimciliklerini nasıl etkilediğini belirlediği, kadınların yetersiz eğitim, yetersiz sermaye ve prosedür bilgisinden yoksun olarak görünmeyen bir çok engel ile sıkışmışlık duygusu yaşadığını, istihdam içerisinde yer alamayan kadınların, girişimciliği çıkar yol olarak gördüklerini ve tercih ettiklerini belirtti.

Üniversite öğrencilerinin katılımları ve yoğun ilgileri ile soru cevap şeklinde devam eden panelin sonunda panelistlere plaketleri verilirken, TOBB, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Turkcell işbirliği ile Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Sivaslı genç kızlar tarafından hazırlanan ve İstanbul’da yarı finale katılmaya hak kazanan Mood of Day Projesi öğrencileri Kübra Turan, Nimet Apaydın ve Rumeysa Bingöl ve Sivas Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini yürüten tek kadın girişimci Şeyda Haksever de plaketlerini Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım’ın elinden aldılar.

Son Güncelleme: 21.11.2017 18:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.