KADEM Başkanı Sare Aydın; "Kadına 2 Rolü Yüklemek İnsafsızlık"

Kadınlara hem iş kadınlığını hem de evde annelik rolünün yükslendiğine dikkat çeken KADEM Başkanı Sare Aydın “Kadınlara iki rolü yüklemek insafa sığmaz, erkekler de ev hayatında çalışan kadına yardımcı olmak zorunda” diye konuştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
17 Şubat 2016 Çarşamba 14:38
KADEM Başkanı Sare Aydın; "Kadına 2 Rolü Yüklemek İnsafsızlık"
 
KADEM’in yaptığı araştırma çalışan kadınların yaşadıkları sorunları gözler önüne serdi. Araştırma bulgularına göre hizmet sektöründe çalışan kadınların yükselmelerinin önündeki en temel sorunun, kadının aile ve iş dengesinin oluşturulamamasından kaynaklandığını söyleyen Aydın’a göre, devletin özel sektöre de bu dengeyi sağlayacak politikaları uygulatması gerekiyor.


KADINLAR 2 ROL ÜSTLENİYOR
Kadınların iş hayatlarıyla aile hayatlarını birlikte götürmek zorunda kaldıklarına dikkat çeken KADEM Başkanı Sare Aydın şunları söyledi; “ Araştırmamıza göre kadınların yüzde 56’sının temel sorunu iş hayatlarıyla ev hayatlarını ikisini birde götürmek zorunda kalmaları. 
Ben de bunları yaşayanlardan biriyim. Kadın hem iş hayatında kendine biçilen rolü, hem de diğer taraftan eve gittiğinde o annelik rolünü yerine getirmek istiyor.”


ÇOCUĞUMU ANNEANNESİ VE BABANNESİ BÜYÜTTÜ
Araştırmada çalışan kadınların en büyük destekçisinin bir yakınları olduğunu söyleyen Aydın “Ben mesela çocuğum 4 yaşına gelene kadar anneannesi ve babannesi dönüşümlü olarak geldiler, onlar baktılar. Bizim bu araştırmamızda da yüzde 45 oranında kadınlar aileden birinci derecede bir yakınına bırakıyorlar.”dedi.


DEVLET POLİTİKASI GEREKLİ
KADEM Başkanı Sare Aydın’ın çalışan kadınların sorunlarının çözümü için önerileri ise şöyle; “En temel sorun kadının aile ve iş dengesinin oluşturulamaması. Devlet özel sektörede bu dengeyi sağlayacak politikalar uygulamalı. Çalışan kadınların sorunlarını çözmek için öncelikle yuva ve kreş sorununun çözülmesi gerekir.”


ERKEKLER EVDE YARDIM ETMELİ
Çalışan kadınların temel sorunları için birtakım pozitif uygulamalar hayatımıza girmek zorunda. Ailenin birlikteliğinin devamı ve  gelecek toplum yapılanması için erkekler de ev hayatında çalışan kadına yardımcı olmak zorunda! Gelenekten gelen bu anlayış terkedilmediği ve bu söylediklerim yapılamadığı takdirde çok yakın zamanda dezavantaj olarak dönecektir.”

DEVLET MALİYETLERİ KARŞILAMALI
KADEM’in banka, hastane ve okullarda çalışan 2 binde fazla kadınla görüşülerek yapılan araştırmasına göre kadınların erkeklerle yöneticilikte benzer düzeyde yükselmesi ancak devlet desteği ile mümkün olabilir.
İşte yapılması gerekenler;
- Kurumlarda kadın yöneticiler için belli bir oranda kota konulması, kadınların çalışma şartlarının iyileştirilmesinin getireceği maliyetin devlet tarafından karşılanması,
- Çalışan kadınlara kreş imkanının sağlanması,
- Ücretsiz izinlerin kadınların kıdeminden düşürülmemesi gibi önlemler kadınların çalışma yaşamında hem daha fazla yer almasına yol açacak hem de yükselme süreçlerinde olumlu rol oynayacaktır.
- Son zamanlarda kadınlar lehine yapılan iyileştirmenin (doğum izinlerinin arttırılması, süt izni, ücretsiz izin vs.) maliyetinin özel sektöre yansıması kadınların istihdamına olumsuz yönde rol oynama potansiyeline sahip. Bu bakımdan kadınlar lehine yapılan iyileştirmelerin doğuracağı maliyetlerin devlet tarafından karşılanması büyük bir önem taşımakta. Bu kadınların çalışma yaşamını kolaylaştıracağı gibi kadınların istihdamında ve yükselme sürecinde de olumlu rol oynayabilir.   

Son Güncelleme: 23.02.2016 00:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.