KADEM'in yeni başkanı Dr.Saliha Okur Gümrükçüoğlu oldu

KADEM'in 21 Temmuz'da yapılan 1.Olağanüstü Genel Kurulu'nda KADEM'in yeni başkanlığına Dr.Saliha Okur Gümrükçüoğlu seçildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
24 Temmuz 2018 Salı 22:30
KADEM'in yeni başkanı Dr.Saliha Okur Gümrükçüoğlu oldu


Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 21 Temmuz 2018 Cumartesi günü gerçekleştirdiği I. Olağanüstü Genel Kurulunu, yurt genelinden gelen 42 Temsilciliği ve KADEM’e gönül vermiş gönüldaşlarının katılımı ile gerçekleştirdi. KADEM Kurucu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un konuşma yaptığı genel kurulda delegelerin seçimi ile yeni yönetim kurulu seçildi.

Genel Kurul'da Dr.Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM'in yeni başkanı olarak seçildi.  KADEM'in yeni Başkanı Dr.Saliha Okur Gümrükçüoğlu, "KADEM olarak 21 Temmuz’da gerçekleştirdiğimiz 1. Olağanüstü Genel Kurul’da görevi devraldığım AK Parti İstanbul Milletvekii Dr.Sare Aydın Yılmaz'a bugüne kadar yaptığı başarılı çalışmalarından ötürü teşekkür ediyor, seçilen yönetim kurulumuzla beraber yeni dönemin hayırlara vesile olmasını diliyorum."dedi. 

KADEM'in ilk genel kurulunda açılış konuşmasını yapan Sümeyye Erdoğan Bayraktar, kadın konusunun toplumun genelini ilgilendirdiğine dikkat çekti ve taciz vakaları illa mağduriyet üzerinden okunacaksa, tacize uğrayan kadının babasının, eşinin, erkek kardeşinin de mağdur olduğunu belirterek bunun o erkeklerin de meselesi olduğunu söyledi. Bayraktar: “Kadının toplumda ikincilleştirilmesi de, toplumsal hayattan ötelenmesi de Allah’ın çizdiği sınırların dışına çıkmaktır. KADEM, bu bakış açısıyla kadın-erkek ayrımı yapmadan herkese sesleniyor. Amacımız sadece kadınların değil, ailenin ve toplumun huzur ve refahıdır. Paradigmaları değiştiren, yerleşik kalıpları yıkan bir bakış açısıyla, kadının toplumda hak ettiği konuma gelmesinin önünde engel olan algıları dönüştürmek için çalışıyoruz. Adalet ilkesi çalışmalarımızda hep pusula işlevi gördü. Kadınların karar mekanizmalarında daha etkin yer almaları, sembolik temsiliyetlerden öte gerçek anlamda temsil gücü elde etmeleri yolunda dayanışmamızı artıracak ve hep birlikte, varlığımızı en nitelikli biçimde ortaya koymak için çabalayacağız” diye konuştu. 

KADEM'in yeni Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ise KADEM’in “Cinsiyet Eşitliği” yerine, “Cinsiyet Adaleti” anlayışı ile hareket ettiğini belirterek “Fıtrattan gelen farklılıkları zenginlik olarak yorumlayıp, kadın meselesinin daha doğru okunmasını sağladığını söyledi. Gümrükçüoğlu: “KADEM, milli, manevi ve kültürel değerlerimizi ön planda tutarak daha adaletli ve hakkaniyetli bir toplumsal düzenin inşa edilmesine katkıda bulundu. İnsanların en değerlisi, 'Takvâda en üstün olanıdır.' referansıyla, kadın-erkek Allah’a kullukta eşittir. Farklı psikolojik ve fizyolojik yapıları nedeniyle hak ve sorumlulukları da farklı olan kadın-erkek, birbirini tamamlayarak yeryüzünü en iyi şekilde imâr etmekle mükelleftir” dedi. Özellikle son dönemde gündemi meşgul eden cinayetlere de değinen Gümrükçüoğlu; ‘Bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek gibidir’ şiarı apaçık önümüzde dururken; insanlık onurunu ayaklar altına alan cinayetler, yaratılanların en şereflisinin, fıtratından ne kadar uzaklaşıp alçalabileceğini gözler önüne seriyor” dedi. Eğitimin önemini de vurgulayan Gümrükçüoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler, ilim talep etme ve öğrenmenin, kadın erkek demeden her birey için gerekli olduğu bilinciyle; Türkiye genelinde eğitimde fırsat eşitliği ve kız çocuklarının okullaştırılması ile ilgili, farkındalık oluşturacak proje, kampanya ve söylemler üretmeyi sürdüreceğiz” dedi.

KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın ise yaptığı konuşmada “5 buçuk yıl önce kurduğu bu hayalin gerçekleşmiş olmasından dolayı duyduğu mutluluğu belirterek; “Yeni görevim gereği sizlerle daha fazla bir arada olamayacağım için üzgünüm ama biliyorum ki, bu hareket Türkiye'nin hareketidir” vurgusunu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü,“KADEM, kendi içinde bir milletvekili ve bir bakan çıkardı. Kardeşimiz Sn. Zehra Hanım’ın da Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı görevinde diğer kadın bakanlarımız gibi azimli ve başarılı olacağına yürekten inanıyorum” diyen Aydın; “Ülkemizi geleceğe taşıyacak KADEM’in yeni ekibine, yeni başkanına, geçmişteki tüm çalışma arkadaşlarına, bu yolda kendisi ile birlikte yürüyen tüm arkadaşlarına ve özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza minnet ve şükranlarını sundu.

KADEM I. Olağanüstü Genel Kurulu’nda son konuşmayı yapan Çalışma-Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı , yeni hükümet sisteminin ilk kabinesi olarak sorumluluklarının farkında olduklarını vurgulayarak, görevini devraldığı iki güçlü bakanımıza; yaptıkları çalışmalar, açtıkları ufuklar için teşekkür etti. Selçuk, bundan sonra yapacakları çalışmalarda da ortak akla, çalışmaya ve fikir danışmaya önem vererek biz olma bilinciyle hareket edeceklerini ve Türkiye'yi hep beraber daha müreffeh yarınlara taşıyacaklarını belirtti. Bakan Selçuk: “Demokratikleşmeden kalkınmaya, toplumsal sorunların çözümünden, insanımızın refah ve mutluluğuna kadar pek çok alan, kadınlarımızın bakış açısına ve emeğine ihtiyaç duymaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından Tokat Milletvekili Av. Özlem Zengin’in Divan Başkanlığı’nı yaptığı KADEM I. Olağanüstü Genel Kurulu’nun 2. Oturumu’nda delegelerin oyları sonucunda yeni yönetim kurulu üyeleri seçildi. KADEM I. Olağanüstü Genel Kurulu, delegelerin oylarıyla seçilen Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun yaptığı teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

21 Temmuz 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilen I. Olağanüstü Genel Kurulu’nda seçilen KADEM yeni yönetim kurulu üyeleri şöyle;

Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu

Sümeyye Erdoğan Bayraktar

Dr. H. Şule Albayrak

Hüsna Hamiyet Bayram

Özgül Özkan Yavuz

Av. Derya Yanık

Dr. Fatmanur Altun

Av. Betül Altınsoy Yanılmaz

Sevim Zehra Can Kaya

SALİHA OKUR GÜMRÜKÇÜOĞLU KİMDİR?

 1975 İstanbul doğumlu olan Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Yüksek lisans eğitimini aynı fakültenin “İslam Hukuku” kürsüsünde tamamlayan Gümrükçüoğlu, 2011 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doktor unvanını alarak, bir süre İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Bölümü’nde kürsü başkanlığı ve öğretim üyeliği yapmıştır.

İslam Hukuku, Osmanlı Hukuku ve Hukuk Tarihi alanında çalışmaları bulunan Gümrükçüoğlu, akademik hayatına İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Tarihi Bölümü’nde devam etmektedir. Akademik çalışmalarının yanında çeşitli sivil toplum örgütlerinde alanı ile ilgili konferans ve seminerler veren Gümrükçüoğlu, aynı zamanda Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu Üyesidir. İngilizce ve Arapça bilen Gümrükçüoğlu evli ve üç çocuk annesidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.