KA.DER'den Şirin Tekeli Siyaset Okulu başlıyor

Kadın Adayları Destekleme Derneği KA.DER, "Şirin Tekeli Siyaset Okulu' sertifika programı düzenliyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
31 Ocak 2018 Çarşamba 02:16
KA.DER'den Şirin Tekeli Siyaset Okulu başlıyor

Kadın Adayları Destekleme Derneği KA.DER,  4 farklı üniversite ile işbirliği yaparak  Şirin Tekeli Siyaset Okulu'nu hayata geçiriyor.  

10 hafta sürecek uzun soluklu bir sertifika programı olan Şirin Tekeli Siyaset Okulu’nın amacı; karar alma mekanizmalarına katılımda toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısına sahip kadın siyasetçi sayısını arttırmaya katkıda bulunmak.

Şirin Tekeli Siyaset Okulu sertifika programı aşağıdaki tarihlerde, belirtilen üniversitelerle işbirliği içerisinde düzenleneceği açıklandı:

Okan Üniversitesi. Başlangıç tarihi: 17 Şubat 2018

Toros Üniversitesi. Başlangıç tarihi: 17 Şubat 2018

 Kadir Has Üniversitesi. Başlangıç tarihi: 24 Şubat 2018

 Çukurova Üniversitesi. Başlangıç tarihi: 3 Mart 2018

Başvurmak için KA.DER'in facebook sayfasındaki linklerden yapılabilir. 

ŞİRİN TEKELİ KİMDİR?

Türkiye"de feminist hareketin öncülerinden olan Şirin Tekeli,  çevirmenlik, akademisyenlik ve yazarlık yaptı. 13 Haziran 2017 yılında yaşamını kaybeden 73 yaşındaki Şirin Tekeli   12 yıldır Bitez-Bodrum’da kendi deyimiyle “kamu hayatından çekilmiş olarak” yaşıyordu.

Şirin Tekeli, 1944'te Ankara'da doğdu. Lise öğrenimini Ankara Kız Lisesi'nde tamamladı. 1961-1963 arasında Paris'te Fransızca öğrendi ve hukuk fakültesine başladı, daha sonra İsviçre'de Lozan Üniversitesi'ne geçti. Siyaset Bilimi Anabilim Dalında öğrenim gördü.

1968-1981 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde asistanlık öğretim üyeliği yaptı. Doçentlik tezi kadınların siyasete katılımı üzerine karşılaştırmalı bir araştırma olan Tekeli'nin araştırması, 1982'de Birikim Yayınları tarafından basıldı (Kadınlar ve Siyasal-Toplumsal Hayat, Birikim, İstanbul).

1981'de YÖK'ün yürürlüğe girmesi üzerine üniversiteden istifa etti ve bir daha dönmedi. Feminist hareketin içindeydi, Medeni Kanun değişikliği için "Dilekçe kampanyası"(1984), Dayağa karşı protesto yürüyüşü (1987), Kariye Şenliği’ne (1987) katıldı.

1989'da Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'nın kuruluş çalışmalarını başlattı. 1996 yılına kadar Kütüphane'de gönüllü olarak çalıştı.

1988'de Kadınlar İçin adlı makaleler derlemesini (Alan, İstanbul), 1990'da Meryem Koray ile birlikte yazdığı Kadınlarla İlgili Eşitlik Politikaları kitabını (TÜSES, İstanbul) yayımlandı. Aynı yıl, Kadın Bakış Açısından Türkiye'de Kadınlar (İletişim, İstanbul) kitabını derledi. Bu kitap, 1995 ve 2010 yıllarında yeniden basıldı ve Almanca (1991) ve İngilizce (1995) baskıları da yapıldı.

1997 yılında KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği), Anakültür Kooperatifi ve Winpeace -Türk ve Yunan Kadınları Barış Girişimi'nin oluşumunda kurucu olarak yer aldı.

Üniversiteden ayrıldıktan sonra çeviriler yaptı. 2011 yılına kadar, Fransızca ve İngilizce'den çoğu kadınlar ve demokrasi ile ilgili 25 kitap çevirdi; (Andrée Michel, Feminizm, Kadın Çevresi, 1984; Elisabeth Badinter, Biri Ötekidir, Afa, 1992; Halide Messaudi, Cezayir'de Kadın Olmak, Metis, 1996; Diane Scully (L. Aytek ile birlikte), Tecavüz, Metis, 1994; Germaine Tillion (N. Sirman ile birlikte), Harem ve Kuzenler, Metis 2006; Semih Vaner (der.), Yirmibirinci Yüzyıl Başında Türkiye, Kitapyayınevi 2009; Dejanirah Couto (der.), Harp ve Sulh Avrupa ve Osmanlılar, Kitapyayınevi, 2010 vb.)

Bu arada KA.DER, 3 Şubat'ta "Siyasette Kadın Temsili" konulu panel düzenliyor.
 

Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan panelin konuşmacıları şöyle:
Benal YAZGAN - Kadın Partisi Kurucu Genel Başkanı
Prof.Dr. Fatmagül BERKTAY - İstanbul Üniversitesi
Prof.Dr. Feride Acar - Grevio Başkanı

KA.DER'in 7 Bölge 7 Şehirde, Yerel Politikacılar için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimleri devam ediyor.

Eşitlik eğitim 3-4 Şubatta Adana'da gerçekleştirilecek. 

Son Güncelleme: 31.01.2018 02:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.