Kadınlar İçin Teknoloji Karavanı Yapıp Masalları Değiştirdiler

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Intel ve KAGİDER’in 3 yılın ardından sona eren "Genç Fikirler Güçlü Kadınlar" Projesine katılan 500 genç, fikir kamplarında bir araya gelip kadın sorunlarının çözümü için sosyal girişimcilik projeleri geliştirdi. Kimi trafikte tehlike butonu yaptı, kimi semt pazarlarına teknoloji karavanı kurdu, kimi de masalları cinsiyet eşitliğine uygun hale getirdi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Ocak 2016 Salı 13:15
Kadınlar İçin Teknoloji Karavanı Yapıp Masalları Değiştirdiler

 

Bu masallarla büyümeyen var mıdır bilinmez" Hani yedi cüceleriyle yaşayan güzeli Pamuk Prenses, kötü kalpli cadının zehirli elmasını yedikten sonra kendini kaybeder. Birden bire "Beyaz Atlı Prens" çıkagelir ve prensesi öperek ölümcül uykusundan uyandırır. Ya da bir başkasında kuledeki prensesi yine beyaz atlı prens beyaz atıyla gelip kurtarır. Nice kuşak bu masallarla büyürken, cinsiyet eşitsizliğine inandı, kadının hep erkeğe muhtaç olması gerektiği aklına kazındı, böylece toplumsal ve ekonomik hayattan geri bırakılmasında rol oynadığı kimsenin aklına bile gelmedi. Ama artık masallar da cinsiyet eşitliğine uygun hale gelebilir. Örneğin uykuya dalan Pamuk Prenses'i beyaz atlı prens gelip kurtarmaz. Pamuk Prenses güçlüdür, sorunla başa çıkmayı bilir ve yeniden hayata döner. Neden olmasın? Yeterki cinsiyet eşitliğine inanarak bakın, o zaman her şeyi yeni baştan kurgulamak mümkün. Tıpkı 3 yıldır sürdürülen Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesinde olduğu gibi. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Intel ve KAGİDER, 2012 yılında başlattıkları projede olduğu gibi.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN 500 GENÇ BULUŞTU

Projenin hedefi k
adınların iş hayatına katılımı, kadın erkek eşitliği anlayışının topluma benimsetilmesi ve kadınların internet ve bilişim teknolojilerine erişimin ve kullanımının artırılması gibi konularda genç zihinlerin enerjisi ve yaratıcılığıyla çözümler üretmelerini aracılık etmekti. Üç yıl süren ve tamamlanan proje sonuçları düzenlenen bir törenle açıklandı. Buna göre 6 ilde fikir kampları oluşturup, gençelerin kadınların gelecekte daha güçlü olabilmeleri için fikir üretmelerini sağlandı. Toplam 6 şehirde;  Kütahya, Erzurum, Gaziantep, Sakarya, Trabzon ve Adana'da gerçekleştirilen fikir kamplarına başvuru yapan 3 bin 142 kişiden 500'ü fikirlerini hayata geçirmeye yönelik beceri kazandı. Hepsi geleceğin orta yaşlısı olacak, 18 ile 30 yaşındaki 500 genç, proje kapsamında düzenlenen fikir kamplarında, kadınların karşılaştıkları toplumsal sorunlara teknoloji destekli çözüm önerileri sağlayacak sosyal girişimcilik projeleri geliştirdi. Çünkü kadınların ekonomiye, istihdama ve sosyal yaşama aktif olarak katılmasının önündeki engelleri kaldırmak için teknolojiyi araç olarak kullanarak yenilikçi ve çözüm odaklı projeler geliştirmek büyük önem taşıyor.


SEMT PAZARLARINA BİLİM VE TEKNOLOJİ KARAVANI
Fikir kamplarında en iyi 3 proje, 3 ay boyunca rehberler ve mentorlarla desteklendiğinde ortaya çok çarpıcı proje fikirleri çıktı. Örneğin "Trafikte Tehlike Butonu"; trafikte tacize uğrayan kadınların polis ve ceza avukatlarına en kısa sürede ulaşabilmesini sağlamayı amaçlıyor. "Bilişim ve Teknoloji Karavanı", semt pazarlarına yerleştirilecek ve 16 – 45 yaş arası ev kadınların teknoloji kullanımını artırmaya yönelik çalışacak.
Teknolojide Engel Yok eğitim programı ile engelli kadınlar, internet ve bilgisayar kullanımlarını teşvik edilecek. 

MASALLAR CİNSİYET EŞİTLİĞİNE GÖRE DEĞİŞTİRİLDİ
Temel=Fadime projesi ile masallar cinsiyet eşitliğine uygun hale getirilip,  3-12 yaş arası Z kuşağına, beyaz atlı prensin kurtarıcı olarak atı ile gelmediği, kadının kendine yetebildiğini anlatan sesli masallar sunulacak. Rol model ve girişimci kadınları diğer kadınlarla aynı çatı altında buluşturan Hür Kanatlar Projesi de yine dikkat çeken projeler arasındaydı. Projede ayrıca Intel’in çevrimiçi girişimcilik ve teknoloji eğitimlerinden toplam 2500 kişi eğitim aldı.

GENÇLERİN FARKINDALIĞI ARTIRILDI
 “Nüfusun yarısını kadınların oluşturduğu ve gelecek nesillerin yetişmesindeki rolü göz önünde bulundurulduğunda, kadınların sahip olduğu potansiyelin değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu özellikle vurgulamak isterim." diyen T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu "Kadın erkek eşitliğinin sağlanmasının öneminin toplumun bütün kesimleri tarafından bilhassa geleceğimizin teminatı gençler tarafından anlaşılması, benimsenmesi çok daha önemlidir.Kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliğiyle yürütmüş olduğumuz Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesi de bu amaca hizmet etmiş olup Proje ile gençlerin kadınların yaşadığı toplumsal sorunlara hassasiyetle eğilmeleri sağlanmış, konuya ilişkin farkındalıkları arttırılmıştır.” diye konuştu. 


KADINLAR TEKNOLOJİYE ERİŞİMDE SORUN YAŞIYOR
Projenin bir diğer ortağı Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika'dan sorumlu Bölge Başkanı Çiğdem Ertem ise "Günümüzde kadınların ekonomiye, istihdama ve sosyal yaşama aktif olarak katılmasının önündeki en büyük engellerden biri de teknolojiye erişim konusundaki eşitsizlik. Bugün yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayarı ve bilgi teknolojilerini etkin bir şekilde kullanamayan kadınlar, ne yazık ki vasıf gerektirmeyen düşük nitelikli işlere yöneliyor. Kadınların teknolojik okur-yazarlıklarını artırmak ve teknolojiyi kişisel gelişimleri için bir araç olarak kolay ulaşılabilir hale getirmek olağanüstü değişimler yaratıyor. Teknoloji, başta eğitim olmak üzere pek çok alandaki fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırabilmek adına çok önemli bir araç. Açtığı kapılar sayesinde kadınlara kendilerine, ailelerine ve toplumlarına katkı sağlamak ve yaşam koşullarını daha iyi hale getirmek için çok önemli fırsatlar sunuyor” dedi.

GENÇLER DEĞİŞİME AÇIK VE DEĞİŞİYOR
"Bu projede gençleri sadece bayrağı devredeceğimiz geleceğin bireyleri olarak görmedik. Onları toplumsal sorunların çözümü için birlikte çalıştığımız paydaşlarımız olarak gördük." diyen KAGİDER Başkanı Sanem Oktar ise sözlerini şöyle sürdürdü; "Projenin çıktıları bize, gençlere dokunduğunuzda, fırsat verdiğinizde güçlü ve somut çözümler ortaya koyabildiklerini gösterdi. Süreç boyunca birbirimizden çok şey öğrendik. İki gün gibi kısa ama yoğun bir sürede bile gençlerin değişmeye, değiştirmeye ne kadar açık olduğunu gördük. Bu kuşkusuz hepimiz için gurur ve mutluluk verici. Projeyi birlikte hayata geçirdiğimiz paydaşlarımız T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Intel ile kampların düzenlendiği illerdeki yerel paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” 

, yelken , doğa, edebiyat ve sinema ile nefes alır.

banner274

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

 Hande Yaşargil - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği - Sertifika Programı - İş Kadını Sorunları

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Son Güncelleme: 08.02.2021 19:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.