Kadınlara müjde; 300 sanayi bölgesine 300 kreş geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya "Bilim, Sanayii ve Teknoloji bakanımızla birlikte Türkiye'de 300 organize sanayii bölgesinde 300 kreş açılması için çalışmalarımız başladı"dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
04 Kasım 2017 Cumartesi 13:32
Kadınlara müjde; 300 sanayi bölgesine 300 kreş geliyor

BMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) 8. kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenen "Farkındalık Ödülleri Töreni ile Karar Alma Mekanizmalarında Kadın Temalı Sempozyumuna katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya,  sistem değişikliğiyle KEFEK'in uyum yasalarıyla gelecek dönemde çok daha önemli çalışmalara imza atacağını söyledi.

MECLİS'TE KADIN ORANI YÜZDE 50 OLMALI

Son 15 yılda kadınların toplumsal statülerinin güçlendirilmesi konusunda gelinen noktayı değerlendiren Bakan Kaya, Mecliste 2002'de yüzde 4,4 olan kadın milletvekili oranının yüzde 14,7'ye yükseldiğini, ancak bunun istenen oran olmadığını, oranı yüzde 50'lere çıkarmak istediklerini belirtti.

KADINI İŞ GÜCÜNE KATILIMINDA HEDEF YÜZDE 41

Kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlayacak tüm haklardan erkeklerle eşit yararlanmalarının hedef olduğuna dikat çeken Kaya şöyle konuştu; "Ekonomide 2023 hedeflerimize ulaşmak için kadınları ekonominin daha fazla içine sokmak durumundayız. Azami ölçüde özellikle Ar-Ge'de, teknolojide, yazılımda, daha yüksek katma değerli alanlarda da kadın oranını artırmak durumundayız. Kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 20'lerden yüzde 34'lere çıktı. 2023 hedefi olan kadınların iş gücüne katılma oranının yüzde 41'e yükseltilmesi için de önemli çalışmalar yapıyoruz.

KADINLARA CESARET VERMEMİZ GEREKİYOR

Türkiye'de işveren kadınların toplam içindeki oranının yüzde 14,6 olduğuna dikkat çeken Kaya, kadın girişimciliğinin desteklendiğini, kadınlara cesaret verilmesi gerektiğini söyledi. Kaya, "Kadınlarımıza cesaret vermemiz gerekiyor. Girişimciliği desteklemek önemli ama onları başarabileceklerine inandıramazsak girişimcilik eğitimi alsalar bile hayata geçirmiyorlar. O yüzden kadınlarımızı cesaretlendirmek adına başarı hikayelerini ön plana çıkarıyoruz. Mikrokredi uygulamasıyla 165 bin dar gelirli kadına 675 milyon kredi desteği verildi. 138 bin aktif kadın bu desteklerden faydalanarak kredi kullanmaya devam etti."dedi.

300 KREŞ AÇILACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile 300 organize sanayi bölgesine 300 kreş açılması çalışmalarının başladığını duyurdu. Kaya, "Annemin işi benim geleceğim projesi ile çalışan kadınlarımıza kreş desteği sunduk. önümüzdeki dönemde Bilim, Sanayii ve Teknoloji bakanımızla birlikte Türkiye'de 300 organize sanayii bölgesinde de kreşler açılmasını sağlayacağız. Bakanımızla birlikte işbirliği içinde çalışıyoruz. 300 OSB'ye 300 kreş açılması için çalışmalarımız başladı"dedi.

Bakanlıklarda üst düzey kadın bürokrat sayısının oranının yüzde 11 olduğunu, bakanlık görevini üstlendikten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda kadın üst düzey bürokratların sayısını artırmak için mücadele ettiğini söyleyen Kaya, "Biz hem kabinede olan kadın bakanlar olarak hem AK Parti'li kadın milletvekilleri olarak kadınların yararına olmayacak hiçbir metnin altına imza atmayız" diye konuştu. 

banner274

KIZ ÇOCUĞUNUN YERİ OKUL

Son 15 yılda kız çocuklarının eğitimi noktasında çok önemli işlere imza atıldığına değinen Bakan Kaya, yapılan projelerle kız çocuklarının okullaşma oranının yükseltildiğini belirtti. Kaya, okula giden kız çocuklarını şartlı eğitim yardımıyla desteklediklerini, 2 milyon haneye bu yardımları verdiklerini ifade ederek, kız çocuklarının zorla erken yaşta evlendirilmeleriyle ilgili olarak ise şunları söyledi; "Erken yaşta evliliklerin öncelikle yüksek olduğu illerde pilot uygulamamızı başlattık. Bu konuda eylem planı hazırladık, hayata geçirdik. Öncelikle Türkiye'de erken yaşta evliliklerin yüksek olduğu 8 ilde bu oranı Türkiye ortalamasının altına düşüreceğiz. Türkiye ortalamasını da sıfıra hep birlikte el ele indireceğiz. Bunun için toplumsal bir zihniyet dönüşümüne ihtiyacımız var. Çok kolay bir iş değil ama biz bu konuda gayretliyiz. Azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Kız çocuklarının yeri okullar, evlilik değil. Kız çocuklarının her birinin üniversiteyi bitirmesini istiyoruz."

 

Son Güncelleme: 04.11.2017 13:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.