Kadınlardan Muzaffer Oruçoğlu'na Tepki, "Hayır Bizi Öpemezsin, Özür Dile"

"Kadın düşmanı diyen kadını sevgiyle kucaklarım, fırsat bulursam yanağından mı dudağından mı öperim" diyen yazar-ressam Muzaffer Oruçoğlu’na kadın örgütlerinden tepki; "Hayır bizi öpemezsin." 

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Aralık 2020 Çarşamba 15:25
Kadınlardan Muzaffer Oruçoğlu'na Tepki, "Hayır Bizi Öpemezsin, Özür Dile"

Kadın örgütlerinin ortak imzasıyla yayınlanan bildiride, yazar-ressam Muzaffer Oruçoğlu'nun gerek sosyal medya paylaşımlarına gerekse Komün TV'deki açıklamalarına tepki gösterildi.

banner274

İşte kadın örgütlerinin ortak bildirisi;

Muzaffer Oruçoğlu ve Komün TV kadınlardan derhal özür dilemelidir!

Yazar Hasan Ali Toptaş’ın tacizine maruz kalan kadınların onu sosyal medya üzerinden ifşa etmesiyle başlayan ve ardından özellikle edebiyat dünyası içerisinde kadınlara dönük cinsel saldırı, tahakküm ve mobbing deneyimlerinin paylaşılmasına dönüşen politik atmosfer kadın ve LGBTİ+’larda ciddi bir dayanışma ağı yaratırken bu kadın düşmanı pratiklere imza atan erkekleri ise telaşa düşürdü. Kadınlar “uykularınız kaçsın, ne zaman ifşa edileceğim diye” dedi, kadınlara bu zorlu ve acılı deneyimleri yaşatanlar günlerdir uyuyamadı.
Kadınların yükselen ifşa hareketine karşı kısa süre içerisinde bir gerici erkek işbirliği örülmesi de kaçınılmazdı. Egemen olan cinsiyetin konforunu kaybetmekten korkanlar, ifşa sonucu erkeklerin maddi kayıp yaşamasını “linç” olarak adlandıranlar, kadınların “her şeyi abarttığını”, “teklif ve iltifatı bile tacizle karıştırdığını” ve hatta “amaçlarının iftira etmek olduğunu” yazanlar… kadınların bu politik hareketini hedef almaya, “ifşa”yı itibarsızlaştırmaya, “kadın beyanı esastır” ilkesinin altını boşaltmaya çabaladı.
Zaten binlerce yılın egemen cinsiyetinden olmanın konforunu, kibrini elden bırakmayacaklarını; bunun için de bulundukları her toplumsal alanda türlü türlü yollar bulmaya çalışacaklarını bizler de bin yıllardır süren özgürlük ve kurtuluş mücadelemizden biliyoruz. Dolayısıyla bugün kendisini devrimci ve ilerici gören kesimler içerisinde bu politik hareketimize dil uzatılmasına, benzer erkeklik örneklerinin sergilenmesine şaşırmıyoruz.
Şaşırmıyoruz ama aynı zamanda izin de vermiyoruz!
Tacizci Toptaş’a dönük kimi maddi yaptırımların gündeme gelmesi sonrası yazar-ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun ilk olarak sosyal medyada paylaşımları, ardından kaleme aldığı yazı ve son olarak Komün TV’de yaptığı programda bir buçuk saat boyunca yaptığı konuşma; tam olarak bu konfor ve kibirden beslenmekte, gerici erkek işbirliğinin berrak bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Oruçoğlu, Komün TV’deki programda erkek erkeğe biraraya gelerek kadınların ifşa hareketini değerlendirdiği sunucu Zafer Yılmaz ile birlikte; tacize uğrayan kadınların hepsinin doğru söylemediği, her şeyin taciz olarak adlandırılamayacağı, kadınların tacizle uğraşmak yerine daha önemli gündemlerle uğraşması minvalinde açıklamalarda bulunmuştur. Hadlerini ve boylarını aşan, egemen cinsiyet kibrinden kadının toplumsal hareketliliğini küçümseyen, kendilerini eleştiren kadınlara “bu da bir şey yaptığını zannediyor” şeklinde sözler sarf edilen bu programın sonunda Oruçoğlu, kendisine “kadın düşmanı” diyen yazar arkadaşımız Arzu Demir’e dönük sözleriyle de sabrımızın taşmasına neden olmuştur. Oruçoğlu, “Muzaffer Oruçoğlu kadın düşmanı diyen kadını sevgiyle kucaklarım, fırsat bulursam bir yerinden, yanağından mı, dudağından mı, neresinden öperim” diyerek sabrımızın taşmasına neden olmuştur.
Muzaffer Oruçoğlu ve Zafer Yılmaz nezdinde Komün TV’ye sesleniyoruz:
Kadınların ifşa hareketine, bunun sonunda erkeklerin ödemek zorunda kaldıkları bedeli bahane ederek dil uzatmak, küçümsemek, “20 kadının içerisinde doğru söyleyeni de vardır ama hepsinin doğru söylediğini düşünmüyorum” şeklinde ifadeler kullanmak, kadınların mücadelesini, eleştirilerini küçümsemek vb. vb., tüm bunları da internet siteleri ve çeşitli canlı yayın programlarında kamuya açık alanlarda propagandasını yapmak çok açıktır ki KADIN DÜŞMANLIĞIDIR!
Kendisine kadın düşmanı diyen bir kadına kullandığı ifadeler ve bunu da “Öpmeme kızmayın. Mücadele için ayağa kalkan, dik duran, ışığa ve kitaba aşık her kadını öperim. Yanaktan, alından, dudaktan, benim için hiç fark etmiyor. Zaaf ve hataları ne olursa olsun, isterse bana kadın düşmanı desin. Öperim. Hayatım onları öpmeyle geçti” şeklinde yine kibirden ve istemediğini söylemesine rağmen kadınlara dönük “öpme” ediminden vazgeçmeyen söylemi tacizdir, suçtur. Tekrar ediyoruz; HAYIR, BİZİ ÖPEMEZSİN!
Oruçoğlu, Yılmaz ve Komün TV derhal kadınlardan özür dilemelidir! Özür dilemediği takdirde bundan sonraki süreçte kadınların protestolarının hedefinde olacaklardır! Kimsenin, kadın devrimcilerin görünmez emekleri başta olmak üzere yarattığı devrimci mücadelenin değerlere yaslanıp kadın düşmanlığı yapmasına, bu çizgide hareket ettiği iddiasında olan bir yayın kuruluşunun bu yayınlara alan açmasına asla izin vermiyoruz, vermeyeceğiz!

Adana Kadın Platformu
Alınterili Kadınlar
Anarşist Kadınlar
Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği
Ayşen Şahin
Ayvalık Kadın İnisiyatifi
BEKSAV Kadın Meclisi
#ÇekimYapanKadınlar
Çekmeköy Kadın Platformu
Demir Leblebi Fanzin
Dikili Kadın Platformu
Dünyaya Başkaldırıyoruz Dergisi
Emekçi Kadınlar
Eşitlik İçin Kuşadası Kadın Platformu
Günebakan Kadın Derneği
Halkevci Kadınlar
HDK Kadın Meclisleri
İlerici Kadınlar Meclisi
İlmek Kadın Dayanışması
İskendurun Kadın Platformu
İzmir ÇEKEV
İzmir Kadın Dayanışma Derneği
Kadıköy Belediyesi DİSK'li Kadınlar
Kadın Dayanışması
Kadın Gözüyle
Kadın Savunma Ağı
Kadınlar Birlikte Güçlü-Hatay
Kadınlar Birlikte Güçlü-İzmir
Kadınların Kurtuluşu
Kaldıraç'tan Kadınlar
Kampüs Cadıları
Kuşadası Kent Konseyi Kadın Meclisi
Kuşadası Nar Kadın Dayanışması
Mezopotamya Halk Kongresi Kadın Kolları
KESK Kadın Meclisi
Mardin Şahmaran Kadın Platformu
Mor Dayanışma
Mor Sarmaşık
Muğla Üniversiteli Genç Kadınlar
Özgür Genç Kadın
Sancaktepe Yerel Demokrasi Kadın Meclisi
Sosyalist Kadın Meclisleri
Üniversiteli Kadın Kolektifi
Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi
Yeni Demokrat Kadın
Yeni Kadın
Yeni Kadın Dünyası

, yelken , doğa, edebiyat ve sinema ile nefes alır.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

 Hande Yaşargil - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği - Sertifika Programı - İş Kadını Sorunları

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Son Güncelleme: 08.02.2021 19:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.