KAGİDER’den dünyaya;"Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecek"

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimi ile ilgili olarak aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkan adayları Hillary Clinton ve Donald Trump ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, IMF Başkanı Christine Lagarde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmad Mohamed Ali’nin de yer aldığı dünya liderlerine ve 3 bine yakın kurum, ticari ataşelik, yatırımcı,  iş dünyası ve sivil toplum liderine bir açıklama yolladı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
29 Temmuz 2016 Cuma 17:19
KAGİDER’den dünyaya;"Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecek"


KAGİDER'in dünya liderlerine gönderdiği mektupta Türk ekonomisinin çok güçlü olduğu ve Türk halkının darbeye karşı gösterdiği ortak direnişin Türkiye’de demokrasinin ne kadar köklü olduğunu ve yönetimin ancak seçimlerle değişebileceğini ortaya koyduğu belirtildi.  Bildiride ayrıca bütün siyasi partilerin, Türk iş dünyasının, sivil toplum kuruluşlarının, medya ve halkın kararlı bir şekilde Türkiye’nin demokrasisi, demokratik kurumları ve Anayasa’nın yanında yer aldıkları vurgulandı. OHAL’in Türkiye’de demokrasiye, hukuk düzenine, vatandaşların hak ve özgürlüklerine yönelik tehdidi hızlı ve etkin bir şekilde ortadan kaldırmak amacıyla ilan edildiği vurgulanan açıklamada halen birçok gelişmiş ülkenin de güvenliklerini korumak için olağanüstü hal ilan etmiş oldukları hatırlatıldı.      
 
Açıklamada Türk ekonomisinin güçlü, dayanıklı ve zorluklara karşı koyabilecek durumda olduğunu ifade eden KAGIDER, OHAL’in sivilleri, iş dünyasını, yatırımcıları veya yabancı ziyaretçileri etkilemediğini kaydetti. Demokrasi konusundaki ulusal kararlılığı ve tüm dünyadan müttefiklerinin göstereceği dayanışma ile Türkiye’nin demokrasi, ekonomik ve sosyal kalkınma yolunda ilerlemeye devam edeceği belirtildi.  
 
Türkiye’de demokrasinin yaşanan olaylardan daha da güçlenmiş çıkacağına olan inancını ifade eden ve kadınların ekonomiye kazandırılması misyonunun gerçekleşmesi için güçlü bir demokratik altyapının gerektiğini hatırlatan KAGİDER, ülkede demokrasi koruyucuları arasında yer almaya devam edeceğini bildirdi.
 
İşte KAGİDER'in bildirisi;

Türkiye global ekonominin güçlü bir oyuncusu olmaya devam edecek!
 
Türk halkının birlikte direnişi Türkiye’de demokrasinin ne kadar kökleşmiş olduğunu ve iktidarın ancak demokratik bir şekilde yapılacak yasal seçimlerle değişebileceğini bir kez daha kanıtladı. Türkiye, yatırımlar ve  uluslararası organizasyonlar için bir çekim merkezi, uluslararası yolculuk yapanlar ve turistler için gidilebilecek güvenli bir ülke olduğunu gösterdi. 
 
Yaşanan son olayların ardından tüm dünyadaki paydaşlarımızı, iş ortaklarımızı ve işbirliği yaptığımız tüm dostlarımızı Türkiye’de son gelişmeler hakkında bilgilendirme ihtiyacı duyuyoruz.
 
Türk silahlı kuvvetleri içindeki bir grup, 15 Temmuz akşamı Türkiye’nin seçilmiş hükümetine karşı darbe girişiminde bulundu. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Hükümet, iktidar ve muhalefet mensubu milletvekilleri ve halk darbe girişimini yenilgiye uğratmak için bir araya gelerek demokrasi ve hukuk düzeninin yanında yer aldılar.
 
Bütün siyasi partiler, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, medya ve halk kararlı bir şekilde demokrasinin, anayasanın, Türkiye’nin demokratik siyaseti ve demokratik kurumlarının arkasında durdular. Olağanüstü hal Türkiye’de demokrasiye, hukuk düzenine, vatandaşların hak ve özgürlüklerine yönelik tehdidi hızlı ve etkin bir şekilde ortadan kaldırmak amacıyla ilan edildi. Bugün birçok gelişmiş ülke de güvenliklerini korumak için olağanüstü hal ilan etmiş durumdalar. Olağanüstü hal sivillerin günlük yaşamlarını, uluslararası yolculuk yapanları, iş dünyasını ve Türkiye’deki yatırımcıları etkilemiyor. Hükümet ayrıca, yatırım ortamını iyileştirmeyi hedefleyen reformların süreceğini açıkladı.
 
Türk ekonomisi güçlü, dayanıklı ve sorunlarla başa çıkabilecek durumdadır. Merkez Bankası mali istikrarı korumak ve yaşananların olumsuz etkilerini asgari düzeye indirmek için aldığı önlemleri başarısız darbe girişiminden hemen sonra açıkladı. Demokrasiye ülke çapında gösterilen bağlılık ve tüm dünyada müttefiklerin ortaya koyduğu dayanışma ile Türkiye demokrasi, ekonomik ve sosyal kalkınma yolunda ilerlemeye devam edecektir.
 
Türkiye ve Türk demokrasisi bu olaydan daha da güçlenerek çıkabilecek güçtedir. Misyonunu gerçekleştirebilmesi için güçlü bir demokrasi altyapısının gerektiğini bilen KAGİDER Türkiye’de demokrasinin koruyucuları arasında yer almaya devam edecektir.   
 

Son Güncelleme: 31.07.2016 13:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.