KİKAD Başkanı Zeynep Aktuna, "Kadın çalışan sayısı artmalı, ön yargı kalkmalı"

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu üyesi, Konya İş Kadınları Derneği Başkanı Av.Zeynep Aktuna, "Toplumun diğer yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Kadının iş gücüne katılımı ile ancak sürdürülebilir bir büyüme ve ekonomik ivme kazanılabilir. Kadın çalışan sayısı artırılmalI, eşit imkan tanınmalıdır. Cinsiyet ayrımcılığı ve ön yargı kalkmalıdır. Kadının pozitif özellikleri gözardı edilmemeli bu özelliklerin iş dünyasına kazandırılması sağlanmalıdır." diye konuştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Mart 2018 Pazartesi 12:28
KİKAD Başkanı Zeynep Aktuna, "Kadın çalışan sayısı artmalı, ön yargı kalkmalı"

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisonu üyesi, Konya İş Kadınları Derneği, 49 üyesi ile Konya'daki kadın girişimciler için fark yaratan işler yapıyor. Kadın girişimci sayısını artırmak için çalışma yapar Konya İş Kadınları Derneği Başkanı Av. Zeynep Aktuna, cinsiyet ayrımcılığının ortada kalkması için ise çağrıda bulunuyor.

Zeynep Aktuna, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. 

- Derneğiniz ne zaman faliyete geçti, kaç üyeniz var, üye profilinizi tanımlar mısınız, kimlerden oluşuyor?

2007 yılında kuruldu. 49 üyemiz var üye profilimiz girişimci iş kadınlarından oluşuyor .

SANAYİ BÖLGESİNE KREŞ PROJESİ BAŞARILDI

- Dernek olarak şimdiye kadar neler yaptığınızı çok kısaca özetler misiniz?

Benim başkanı olduğum Konya İş Kadınları Derneği, kadın girişimcilerin sayısını artırmaya ve girişimci iş kadınlarını desteklemeye büyük önem veriyor ve çaba harcıyor.

Organize sanayi bölgesinde kadın istihdamına faydalı olacağını düşündüğümüz bir kreş açılması yönünde çalışmamız başarıya ulaştı.

Ünüversiteler ile rol model olacak kadın girişimciler ile girişimcilik hikayelerinin paylaşlması, gençlere girişimcilik ruhunun aşılanması için bir dizi program yürütüyor, üniversitelere gidiyor söyleşiler düzenliyoruz.

Kendi girişimci iş kadını üyelerimiz ile sürekli hukuk, maliye, iletişim vb konularda bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Çevre illerdeki kadın girişimciler ile irtibat kurmaya ticaret akışını canlandırmaya çalışıyoruz.

Şehir dışı etkinlikler ve geziler düzenliyoruz. Hoşgörü panelleri adıı altında Leyla Alaton, Elif Şafak ve Ahmet Ümit dikkat çeken konuklarımızdı.

TİCARET KÖPRÜSÜ KURULACAK

- 2018 yılında dernek olarak neler yapmayı planlıyorsunuz?

Üniversiteler ile daha büyük projeler için çalışmaya devam edeceğiz.

Girişimci kadın sayısını artırmaya yönelik çalışmalarımız, şehir dışındaki diğer iş kadınları ile ticaret köprüsü oluşturma gezileremiz devam edecek.

ZEYNEP AKTUNA KİMDİR?

Sizin hayat hikayenizi kısaca anlatır mısınız? 

Konya da 1972 yılında doğdum.

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesine 1989 yılında giderek dört yıl sonra 1992/ 1993 döneminde mezun oldum.Babam avukat olduğu için hedefim çocukluk çağlarımdan beri hukukdu. Üniversite bitince avukatlık stajımdan sonra İdari Yargı hakimlik sınavını kazandım. Zonguldak İdare Mahkemesi hakimi iken 1998 yılında istifa ederek KONYA da avukatlık mesleğime başladım. Halen Aktuna hukuk Bürosunda avukatlık mesleğime devam ediyorum. Bu esnada enerji hukuku uzmanlık eğitimimi tamamladım. 2013 yılında adalet bakanlığı siciline kayıtlı olarak resmi arabuluculuk görevime de başladım. 2017 yılında arabuluculuk görevimi daha etkin yerine getirebileceğim İKONİON Alternatif Uyuşmalık Çözümleri Şirketini kurdum şu anda hem avukatlık mesleğimi hemde arabuluculuk mesleğimi birlikte yürütmekteyim.

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz?

1998 yılında serbest avukat olarak çalışmaya karar verdim. Kurulu bir ofise eşimin yanında ortak olduğum için sermaye ayırmam söz konusu olmadı.

2017 yılında ise İkonion Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri şirketini kurdum. 70 bin lira sermaye ile şirket kuruldu.

Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Şirketi kurarken meslek icra edeceğimiz için hiçbir çekince yaşamadık.

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, 2017 nasıl bir yıl oldu, 2018 hedefleriniz neler?

Avukatlık ofisim kurulduğundan beri büyüyerek devam etti. Şu anda Konya ve Niğde bölgelerinde 7 avukat ve çalışanları ile devam ediyor. 2017 bizim için gelişmeye açık bir yıl olmadı. 2018 için iş hacmini artırmayı tabi ki düşünüyoruz. İkonion ise henüz çok yeni önceliğimiz reklam ve tanıtım olacak.

KADINLAR 1 ADIM GERİDEN BAŞLIYOR

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor?

Kadın olarak iş dünyasında bir adım geriden başlıyorsunuz. Sektörel bazda bu durum çok farklı olabiliyor sanayi kolunda girişimci kadın olmak çok zor. Kredi ve teşvikler ile kadın girişimcilerin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Kadın istihdamını artırmaya yönelik bir çok proje var ama bu projeler maalesef kağıt üzerinde kalıyor ya da gerektiği yerlere ulaşmıyor.

Kadınlar bu engelleri aşmak için ne yapmalılar?

Benim başkanı olduğum Konya İş Kadınları Derneği, kadın girişimcilerin sayısını artırmaya ve girişimci iş kadınlarını desteklemeye büyük önem veriyor ve çaba harcıyor.

Organize sanayi bölgesinde kadın istihdamına faydalı olacağını düşündüğümüz bir kreş açılması yönünde çalıyşmamız başarıya ulaştı.

Ünüversiteler ile rol model olacak kadın girişimciler ile girişimcilik hikayelerinin paylaşlması, gençlere girişimcilik ruhunun aşılanması için bir dizi program yürütüyor üniversitelere gidiyor söyleşiler düzenliyoruz. Kendi girişimci iş kadını üyelerimiz ile sürekli hukuk, maliye, iletişim, vb konularda bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Çevre illerdeki kadın girişimciler ile irtibat kurmaya ticaret akışını canlandırmaya çalışıyoruz.

ÖNYARGI KALKMALI

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Toplumun diğer yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Kadının iş gücüne katılımı ile ancak sürdürülebilir bir büyüme ve ekonomik ivme kazanılabilir. Kadın çalışan sayısı artırılmalI, eşit imkan tanınmalıdır. Cinsiyet ayrımcılığı ve ön yargı kalkmalıdır. Kadının pozitif özellikleri gözardı edilmemeli bu özelliklerin iş dünyasına kazandırılması sağlanmalıdır.

banner274

ASLA YILMAYIN

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?

Öncelikle sektörlerini bulundukları bölge şartlarına göre belirlemelerini, kaynakları iyi değerlendirmelerini ve asla yılmamalarını, çevrelerinde destek olabilecek kadın girişimciler ile irtibat halinde olmalarını öneriyorum.

GELİŞİME AÇIK OLUN

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız?

Meslek icra ediyorum. Kadın olarak annelik, eş olma gibi erkeklere göre daha fazla yüklendiğimiz bir takım sorumluluklarımız var ancak iş kadını olmak bu sorumluluklardan vazgeçmek anlamına gelmiyor. Kadın güçlü ve emin adımlarla ilerler, programlı hareket ederse tüm sorumluluklarının altından başarı ile kalkabilir.

Her alanda gelişmelere açık olmayı öneriyorum. Bilişim sektörü önemli, sosyal medya takibi, sektörel gelişmelerin yakından takibini sağlamak her zaman büyümek için fırsat yaratacak, çağın gerisinde kalmayı önleyecektir. Reklam, tanıtım açısından da sosyal medya takibinin önemli olduğunu düşünüyorum. Kariyer planlanmasının yapılmasını gerek ihtiyaç duyulan alanlarda gerekse günün gerektirdiği şartlarda gelişime açık olunmasını ve bu konuda eğitimlere devam etmelerini öneriyorum.

Son Güncelleme: 19.03.2018 13:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.