Kılıçdaroğlu;"Siyasi partiler yasasında cinsiyet kotası yüzde 50 olsun"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eşitlik,Adelet, Kadın Zirvesi'nde konuştu;" Başka hiçbir partide olmayan yüzde 33 cinsiyet kotasını getirdik. Fakat siyasi partiler yasasında da kotaların getirilmesi gerekiyor. Kadınların siyasette daha etkin olmasını istiyoruz. Bu nedenle; Ankara, İzmir ve İstanbul'da birinci sıralarda kadın adaylarımız vardı. Kadınlara açık çağrı yapıyorum gelin üye olun! Kurultay yapın cinsiyet kotası %50 olsun, ben desteklerim."dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
02 Aralık 2017 Cumartesi 14:32
Kılıçdaroğlu;"Siyasi partiler yasasında cinsiyet kotası yüzde 50 olsun"

banner274

Toplumsal cinsiyet eşitliği için düşünen, örgütlenen, politika üreten akademisyenler, politikacılar, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileri Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi'nde bir araya geldi. Zirvenin liderlik oturumunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu cinsiyet eşitliğine yönelik mesajlar verdi.Organizasyon komitesi sözcüsü Gülseren Onanç ”Uzun zamandır bir araya gelemeyen kadın aktivistler, politikacılar ve akademisyenler bir araya gelip, sorunları konuşalım, çözüm üretelim umudu ve cesareti yeşertelim istediğimiz için bu zirveyi organize ettik” dedi.

Eşitlik olmadan adalet olmaz

Moderatörlüğünü Nevşin Mengü'nün yaptığı “Eşitlik olmadan adalet olmaz” isimli ilk oturuma Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Bertil Emrah Order, Akademisyen Prof. Dr. Fatmagül Berktay, Dilbilimci ve Yazar Necmiye Alpay konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'nin ciddi bir çoğulculuk ve özgürlük krizinden geçtiğini vurgulayan Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Bertil Emrah Order, “İnsan hakları değerini öne çıkarmak zorundayız; insan haklarını gözeten bir siyasal sistem ve ekonomik düzen kurmazsak adaletli bir toplum olmamız mümkün değil. Adalet için de eşitlik için de aslında temel değer insan haklarını güvence altına alabilmektir. Yargı alanında etkili denetim mekanizmaları oluşturmazsanız bu cinsiyetçi yaklaşımlar devam edecektir” dedi.

Erkekler de feminist harekete katılmalı

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin demokrasinin turnusol kağıdı olduğunu söyleyen Akademisyen Prof. Dr. Fatmagül Berktay ise “Kadın hakları konusunda siyasi iradenin rolü çok önemlidir ama onu harekete geçiren kadın hareketidir. Kazanımlar, kadın hareketinin sahip olduğu feminist bilinç sayesindedir. Kadınların insan hakları meselesi bütün toplumun meselesidir. Kadın erkek eşitliğini sağlamadığınız zaman o toplumda demokrasi olmaz. Erkekler de ‘kadınları korumak' için değil, demokrasiyi ve kendi insan haklarını korumak için feminist harekete katılmalılar” dedi.

Küçük yaşta insan hakları eğitimi verilmel

Oturumda konuşan Dilbilimci Necmiye Alpay ise eğitimin önemine şu sözlerle dikkat çekti: “Cumhuriyet kadına bir miktar özgürlük getirdi ama doğa gibi ya geriye ya da ileriye gidersiniz. İleri giderken de durmamak gerekiyor. İnsan hakları eğitimlerinin mümkün olduğunca küçük yaşta verilmesi lazım. Cinsiyet eşitliği, insan hakları, adalet gibi kavramlar toplumun hava kadar su kadar ihtiyacı olan kavramlardır.”

“Kadınlar siyasette daha etkin olmalı”

Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi'nin Liderlik oturumunda Ana Muhalefet lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuk oldu. Ayşe Arman'ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, kadınların adalet arayışında CHP'nin duruşu ve siyaseti hakkında bilgi verdi. Kılıçdaroğlu, söyleşide şu konulara değindi; “Katıldığım her toplantıda kadın erkek eşitliği konusunu mutlaka vurgularım. Kadın arkadaşlarımız çok önemli çalışmalar yürütüyorlar. Eşit olmayan koşullarda, hapishanelerde hayata tutunmaya çalışan kadınlar var, kendi doğasına, suyuna sahip çıkmaya çalışan kadınlar var. Biz destek olmak için mücadelenin olduğu yere gidiyoruz. Fakat, onların mücadelesinin bir siyasi parti hareketi gibi gözükmesini istemiyoruz. Bunun ötesinde başka hiçbir partide olmayan %33 cinsiyet kotasını getirdik. Fakat siyasi partiler yasasında da kotaların getirilmesi gerekiyor. Kadınların siyasette daha etkin olmasını istiyoruz. Bu nedenle; Ankara, İzmir ve İstanbul'da birinci sıralarda kadın adaylarımız vardı. Kadınlara açık çağrı yapıyorum gelin üye olun! Kurultay yapın cinsiyet kotası %50 olsun, ben desteklerim. Çağdaş tüm dünyanın ortaya koyduğu kurallar neyse Türkiye için de onu istiyorum. Kadın hakları konusunda belirleyici unsur ben değilim, kadınlar olmalı. Kadınların da kendi haklarına sahip çıkma konusunda daha güçlü seslerini yükseltmesi gerekiyor.”

Erkek şiddetinin asla bir gerekçesi olamaz"

Şiddeti doğuran unsurları, şiddeti minimize edebilmek için araştırmak gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Psikolojik, kültürel, ekonomik sebepler ya da yasaların erkekleri koruyor olması erkek şiddetini artıran sebeplerdir. Erkek şiddetinin asla bir gerekçesi olamaz” dedi.

Son Güncelleme: 02.12.2017 15:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.