Melek Pulatkonak,"Eşitlik için daha çok rol modele ve erkek katılımına ihtiyacımız var"

TurkishWIN ve BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak;"Cinsiyet eşitliği ile ilgili zihinsel dönüşümün sağlanması için dijital mecralarda daha çok içeriğe, rol modele ve erkeklerin katılımına ihtiyacımız var."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
05 Ocak 2018 Cuma 21:19
Melek Pulatkonak,"Eşitlik için daha çok rol modele ve erkek katılımına ihtiyacımız var"

“Cömertlik, merak ve ilham bulaşıcıdır."

Bu mottoyla yola çıkan TurkishWIN ve Binyaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, 2015 yılında kurduğu TurkishWIN iletişim ağı ile Türkiye ile aile, kültür ve profesyonel bağları olan kadınları bir araya getiriyor, onların birbirlerinden ilham almasına, güçlenmesine aracılık ediyor.

Peki nasıl oluyor da başkalarının hikayelerini dinlediğimizde ilham alıyoruz? Bakın Melek Pulatkonak buna nasıl bir açıklama getiriyor;

"Ben, teknoloji sektöründenim bu sektörde Amerika'da da az sayıda kadın var keza Türkiye'de de böyle. Bence başarılı kadınların hikayeleri ne kadar

artar ve bunlar ne kadar çok duyulup, paylaşılırsa o kadar iyi olacaktır. Başka bir sektörden örnek vermem gerekirse, Betül Mardin halkla ilişkiler mesleğine

kırk yaşından sonra başlamış ve çok başarılı olmuş. Rol model eksikliğinin yanı sıra, kanımca kadınların dnalarında kısa kontak yaratan ve kör noktamız

olan bir içgüdü de var. Bir kadın risk alırken % 80 duruma hazır olmak istiyor.

Bu risk bir terfi veya yeni bir iş kurmak olabilir. Erkeklerde ise bu oran %40. Belki bunun sebebi erkek örneklerinin daha çok olmasından da

kaynaklanıyordur ama kadınların daha az risk aldığı çok net. İş hayatında kadınların sorumluluk ve risk aldığı hikayeler ne kadar çok anlatılırsa bu

içgüdünün etkisi azalacak ve kadınlar daha cesur kararlar vereceklerdir diye düşünüyorum."

Bu nedenle TurkishWIN, kadınlar birbirlerinden güç alabilsin, 'O yaparsa ben de yaparım' diyerek cesaretlensin diye pek çok etkinlik düzenliyor öyle ki TurkishWIN 2017 yılında da 10 şehirde 101 etkinlik düzenledi. 40 farklı üniversitedeki 42 etkinlikte ilham dolu hikayeler ile üniversiteli genç kadınların hayatına dokundu.

Başka kadınların ilham olması için 225 video hazırladı.

TurkishWIN'in düzenlediği etkinlikler arasında STEAMWIN programı, Genç Kadın Kariyer Günü 2017 ve Kadın Liderlik Platformu ise en dikkat çekici organizasyonlar arasında yer alıyor.

Genç Kadın Kariyer Günü etkinliğinin 3'üncüsünü 2017’de düzenlendi. Yüzlerce profesyonel ve girişimci kadın, 125 farklı üniversiteden yaklaşık 1500 öğrenci ​ile​ bir araya geldi. ​Maltepe Üniversitesi Kampüsü'ndeki etkinlikte Genç Kadın Kariyer Günü ile Dünya Kadınlar Günü kutlandı. Şirket, kulüp, iş dünyası ve kampüslerden gelen katılım sayesinde, etkinliğe katılanlar ilham dolu hikayelere eşlik etti, iş bağlantılarını genişlettti, staj - iş fırsatı buldu, çalışma hayatının sırları ile vizyonunu genişletip, “O yaparsa ben de yaparım!” dedi.

Allianz Türkiye Ceo'su Aylin Somersan Coqui, Turkcell Müşteri ve İş Analitiği Direktörü Barış Karakullukçu, Borusan Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik , Microsoft Türkiye Kurumsal Müşteri YöneticisiDuygu Ozturk, Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı Elif Çelik, Oracle Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Filiz Doğan ve Praesta Türkiye Mentor Danışmanlık Yönetici Ortak &Yönetim Kurulunda Kadın Program Direktörü Hande Yaşargil etkinlikte üniversiteli kadınlarla deneyim ve hikayelerini paylaşan onlarca profresyonelden yalnızca bir kaçıydı.

TurkishWIN ekibi, şu sıralar 3 Mart 2018'deki TurkishWIN Genç Kadın Kariyer Günü 2018 için hazırlıklarını sürdürüyor.

Peki acaba etkinliğe katılanlar Melek Pulakkonak'ın dediği gibi 'O yaparsa ben de yaparım!' dedi mi acaba?

Katılanlardan dinleyelim mi?

* "O yaparsa bende yaparım cümlesini tam olarak hissedebildim ve kendime olan inancım ve güvenim tazelendi."

* "İstediklerimi yapmam için gereken cesareti sonunda bulduğumu düşünüyorum, ayrıca hedeflerimi yüksek tutmak için önümdeki tek engelin kendim olduğunun farkına vardım."

* "Rol modelimi kesinlikle belirlemiş oldum.Hayallerimi gerçekleştirmek,bir gün Dünyanın tanıdığı başarılı kadınlardan birinin ben olmam için hiçbir engelim olmadığını fark ettim."

* "Yalnız değilim."

* "Ben dördüncü sınıf öğrenciyim. Bakış açımı genişletti ve kendime güvenimi artırdı böyle bir seminere ihtiyacım oldugu kesinmiş. Ama keşke daha önce böyle bir seminere katılmıs olsaydım benim acımdan cok iyi olurdu."

TurkishWIN'in 2014 yılından beri KAGİDER ve UPS ile sürdürdüğü Kadın Liderlik Platformu (KLP) etkinlikleri de 2017 yılında devam etti. Özel sektördeki başarılı kadınların katılımıyla gerçekleşen buluşmalarda amaç kadın istihdamı ve liderliğini artırmak.

TurkisWIN"in, EBRD Women in Business programı çerçevesinde 3 yıldır devam eden mentorluk programı ise Eyül 2017'de tamamlandı.

TurkishWIN ve BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, geri bıraktığımız 2017 yılı ve yeni yılla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Her iki platforma açısından bakıldığında diğer yıllarla karşılaştırdığınızda 2017 düzenlediğiniz etkinlik sayısı açısından rekor kırdığınızı söyleyebilir miyiz?

Söyleyemeyiz sanırım :-) Kendimizi Benchmark etmedik. Dolu dolu bir sene geçirdik, orası kesın!

Türkiye'de en fazla etkinlik düzenleyen örgüt siz misiniz?

Türkiye'de etkinliklerin sonunda en çok dijital erişimi olan örgüt biziz, orası kesin. Gerek Facebook yayınlarımız (BinYaprak ve TurkishWIN) gerekse etkinlik sonrası yayınladığımız videolarla dijital erişimimiz çok yüksek.

Baş döndürücü bu temponun altından nasıl kalkıyorsunuz?

1) Çok çalışarakc 2) Bizimle bu yolculukta canla başla çalışan en başta ekibimiz, ardından üyelerimiz, destekçilerimiz, CampusWIN programımızın yıldızları üniversitele genç kadınlarlarla...

Etkinliklerdeki izlenimlerini birkaç cümleyle de olsa paylaşır mısın?

İlham veren kadınların cesaret dolu hikayelerini paylaşıyoruz.

Bu kadar çok etkinlik düzenlemenizin bir nedeni var tabi. Açıklar mısın?

Farklı konular, mecralarda, farklı hedef kitlelerine ulaşıyoruz. Öğrenci de var hedef kitlemizde çalışan kadın da.

Türkiye'de 2017 yılı kadına yönelik şiddet, taciz haberleriyle sarsılırken iş dünyasında kadınları güçlendirme mücadelesi yapmanın zorlukları neler? 2017 kadınlar için nasıl bir yıl oldu? 2018 beklentileriniz neler?

2018 yılından umutluyuz. kadın konusundakı çalışmaların artması ve platformlar arasındaki iş birliklerinin artması bizi heyecanlandırıyor.

Tüm iyi niyetli çabalara rağmen cinsiyet eşitliği uçurumu kapanmıyor, ilerleme kağnı hızından da beter. Zihinsel dönüşümün hızlanması için neler yapılmalı?

Dijital mecralarda daha çok içeriğe, rol modele ve erkeklerin katılımına ihtiyacımız var.

2018 için yeni projeleriniz olacak mı?

Evet, bizi takipte kalın!

Son Güncelleme: 23.06.2020 11:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.