Mesiye Akgün;”Önceden kocamın eşiydim Soma projesiyle ben ben oldum”

KAGİDER’in Türkiye Vodafone ve Soma Belediyesi ile hayata geçirdiği Soma'da Önce Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Koopetatifi projesi ile hayatı değişen Mesiye Akgün ve diğer kadınlar nasıl değiştiklerini anlattı. Somalı kadınların ürünleri facebook ve instagram'da satışta.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Haziran 2016 Perşembe 04:04
Mesiye Akgün;”Önceden kocamın eşiydim Soma projesiyle ben ben oldum”
 
Kadın Girişimciler Derneği  KAGİDER’in Soma faciasından sonra Somalı kadınlara yönelik hayata geçirdiği Soma’da Önce Kadın projesinin hikayesi filme çekildi. Sosyal medyada yayınlanan videoda KAGİDER Başkanı Sanem Oktar,  projeyi nasıl hayata geçirdiklerini anlattı. Projeye emek verenler adım adım neler yaptıklarını aktarırken, projeden yararlanan kadınlar hayatlarının nasıl değiştiğini çarpıcı cümlelerle ifade ettiler.

Türkiye Vodafone ve Soma Belediyesi ile işbirliği yapıldı
KAGİDER, 13 Mayıs 2014’teki Soma faciası sonrası Mayıs ve Haziran aylarında bölgeyi iki kere ziyaret etiklerini, 110 hane ile birebir görüştüklerini ve görüşmeler sonunda bölgede kadınların çalışmak istediğini ancak alternatif iş olanağı olmadığı gözlendi.
Daha sonra Ipsos araştırma şirketi ile görüşülerek ‘Somalı Kadınların İşgücüne Katılım Eğilimi Araştırması’ yapıldı. 150 Somalı madenci yakını kadın ile telefonda anket çalışması yapılan araştırmanın amacı Soma’da yaşayan, faciada yakınlarını kaybeden kadınların ve ilçedeki genel kadın profilinin mevcut durumunu anlamak, potansiyel istihdam olanaklarını saptamak, bölgenin gelişmesi için kadınlara yapılacak yatırımın ve geliştirilmesi düşünülen projelerin ilçenin kadın profiline uygun olup olmadığını ortaya koymaktı. Araştırma çıktıları göz önünde bulundurularak Türkiye Vodafone Vakfı ve Soma Belediyesi işbirliği ile Soma’da proje başlatıldı.

Hayalleri gerçek oldu
KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, projenin amacını şöyle açıklıyor”Merkezinde kadın olan projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Hayalimiz kadınların becerilerini ekonomik değere dönüştürmekti. En iyi bildikleri şeyi yani el becerilerini kullanmaya çalıştık.”
Kadınların iş yaşamına en kolay entegre olabileceği alanlar arasında el işi öne çıktığı için, 50 kişi kapasiteli iki nakış atölyesi, bir seminer odası, 25 kişi kapasiteli bir bilgisayar eğitim odası ve kadınların sohbet edebilecekleri bir oturma odası ile çocuklar için oyuncak odası bulunan eğitim ve üretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği merkez açıldı. Merkezde eşzamanlı olarak 200 kişiye eğitim verilebiliyor. 
 
Bu projeyle özgüvenim geldi
Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi projesi kapsamında Soma'da Önce Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu. 28 Kasım 2015 tarihinde ilk genel kurulu gerçekleşen kooperatifin yönetim kurulu da belirlendi. Kooperatif üyelerinden Mesiye Akgün, proje ile hayatının nasıl değiştiğini şöyle anlattı;”
30 yıldır Soma’da yaşıyorum. Son 1 yıldır Soma benim için daha farklı bir anlam taşıyor. KAGİDER ve Vodafone ile tanıştıktan sonra yaptığımız el sanatlarında aldığımız eğitim kendimize güvenimizi daha da sağladı. Babamın kızıydım, kocamın karısıydım, çocuklarımın annesi oldum. Bununla beraber ben ben oldum. Çok güzel bir duygu.İnsanın yaşaması lazım mutlaka. Sağolun varolun. Önceden hep birilerinin bir şeyi olmak ihtiyacı hissediyordum kendimde. Annemin kızıydım, kocamın eşiydim, çocuklarımın annesiydim. Ama bu proje ile beraber gelen öz güvenle birlikte artık ben ben oldum. 
Bu projeyle geleceğimin daha güzel olacağına inanıyorum. "


Altın Pusula ödülü Soma'ya
2015 yılında 14’üncü kez düzenlenen ve başarılı halkla ilişkiler çalışmalarını ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından verilen Altın Pusula Ödülleri’ne, Soma için Eğitim ve Üretim Merkezi projemizle başvurduk. Yarışmaya 124 Proje katıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucu KAGİDER “Soma için Eğitim ve Üretim Merkezi” projesiyle tüm projeler arasında 1. olarak UNDP özel ödülünün sahibi oldu.

Somalı kadınları takip edin

KAGİDER, Kooperatifin faaliyetleri ve Somalı kadınların yaptığı ürünler hakkındaki bilgilere kooperatifin Facebook ve Instagram

hesaplarından ulaşılabileceğini duyurdu. 

İşte kooperatifin sosyal medya hesapları; 

facebook resmi hesabı:
 @somakadinkooperatifi

Instagram resmi hesabı: @somakadinkooperatifi

Son Güncelleme: 10.07.2016 16:59
Anahtar Kelimeler:
KagiderSomada Önce Kadın
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.