Murat Kansu ve Sanem Oktar'dan Mesajınız Var

Teknolojinin Kadın Liderleri Ödül töreninde konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, teknolojide kadınların mutlaka desteklenmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
01 Haziran 2016 Çarşamba 12:52
Murat Kansu ve Sanem Oktar'dan Mesajınız Var
Kadınlar Teknolojide Gerçekten Başarılılar
Türkiye’nin küresel bilişim pazarındaki payını daha yukarılara çekerek dijital dönüşümü yakalaması ve bir bilişim merkezine dönüşmesini arzu ettiklerini belirten Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu şunları söyledi; “Microsoft’un insan kaynakları politikasının temelinde çeşitlilik kavramı yer alıyor. İnsan kaynağındaki bu çeşitliliğin önemli bir halkasını da kadınlar oluşturuyor. Mensubu olduğumuz teknoloji sektöründe kadınların yeteneklerinden daha çok yararlanmaya ihtiyacımız var. Kadınlar, bu sektörde gerçekten başarılılar. Ancak daha çok desteği hak ediyorlar. Biz KAGİDER’le birlikte Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülü’nün hem sektörümüze hem kadınlara büyük bir enerji vereceğine inanıyoruz.”

Türkiye'nin Payı Yalnızca Yüzde 1
Murat Kansu konuşmasında Türkiye’ye ilişkin verileri de paylaştı. Örneğin ekonomik boyutta dünyanın en büyük 17’inci ekonomisi olmamıza rağmen global BT pazarında Türkiye’nin payının yalnızca yüzde 1 olduğunu söyledi. Ve bir başka veri, YASED’in 2014 araştırmasına göre bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki 1 birimlik büyüme, Türkiye ekonomisinde 1,8 birimlik büyümeyi tetikleyerek, sektörün yüksek çarpan etkisini ortaya koyuyor.
Tüm bunlara rağmen mobil abone sayısı, internet kullanıcı oranlarındaki artış ve genç nüfusu ile Türkiye’nin bugün mevcut tabloyu değiştirebilecek güce ve avantajlı bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Kansu genç kadınların mühendislik eğitimlerine ilgilerinin çok düşük olduğunu, 5 bin mezunun sadece yüzde 15’ini kızların oluşturdurduğunu söyledi.  Kansu; “Elektronik-Elektrik mühendisliği gibi bölümlerde de kadın mezunların sayısı en fazla yüzde 30’u buluyor. Bilimi ve mühendisliği genç kızlar ve öğrenciler için ilgi çekici hale getirmek istiyoruz. Her yıl yapacağımız bu ödül töreninin bu bakımdan çok değerli olduğunu düşünüyoruz ve 5 yıl sonra yarışmamıza 300 değil 3 bin başvuru yapılı hale geldiğinde, bugün bu salondaki birlikteliğimizin önemi çok daha iyi anlaşılacak” dedi.
 
Teknoloji Hala Erkek Mesleği Olarak Görülüyor 
Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, teknolojinin kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizlik uçurumunu kapatma ve koşulları eşitleme şansı en çok yaklaşılan bir alan olarak öne çıktığına dikkat çekerek teknolojiye ve bilgiye erişimde eşit fırsatları yakalamaktan hala çok uzak olunduğunu söyledi.Oktar sözlerini şöyle sürdürdü; “Bilgisayar ve internet kullanım oranlarına baktığınızda kadınlar ve erkekler arasında uçurumu görüyorsunuz. Yalnızca ülkemizde değil dünyanın her yerinde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanları, hala erkek mesleği olarak görülüyor. İşte bu algıyı kırmak için, teknolojinin kadın liderlerini görmeye ve duymaya ihtiyacımız vardı. Biz KAGİDER olarak onların var olduğunu ve çok güçlü olduğunu biliyorduk elbette. Bu proje ile herkes duysun, herkes bilsin istedik. Daha fazla kadın birbirini duysun, birbirine ilham olsun, güç olsun istedik.Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri’nin kadınlarla olduğu gibi Türkiye ekonomisine de aynı düzeyde katkı yapacağına inanıyoruz. Zira akıllı şirketler gibi akıllı ülkeler de kadın istihdamına yatırım yapıyor. Türkiye dördüncü sanayi devriminde sahada yer almak istiyorsa kadınları göz ardı etmemeli. Eğer kadınlar erkeklerle eşit derece istihdama katılıyor olsaydılar, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılası bugün yüzde 30 daha büyük olacaktı. Bu zengin insan kaynağımızı heba etmeyelim.”
  

Son Güncelleme: 01.06.2016 14:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.