Nazan Moroğlu, "İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddeti önlemenin yol haritasıdır"

İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu, "Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir. İstanbul Sözleşmesi, şiddeti önlemenin yol haritasıdır."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
02 Ağustos 2019 Cuma 08:41
Nazan Moroğlu, "İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddeti önlemenin yol haritasıdır"

İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu, İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlüğü girişinin 5. Yılı nedeniyle yayınladığı açıklamada "Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir. İstanbul Sözleşmesi, şiddeti önlemenin yol haritasıdır.İstanbul Sözleşmesi, son dönemlerde “kaldırılsın, feshedilsin, aile kurumunu yıkıyor” gibi söylemlerle çok yönlü saldırı altında." dedi. 

Nazan Moroğlu'nun açıklaması şöyle;

"İstanbul Sözleşmesi Nedir?

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”dir.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ uluslararası hukukta, şiddetin kadın erkek eşitsizliğinin ve kadınlara karşı yapılan ayrımcılığın bir sonucu olduğunun vurgulandığı ilk Sözleşmedir.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddet gibi her tür şiddetle mücadele konusunda “Önleme, Koruma, Kovuşturma ve Destek Politikaları” başlıkları altında dört temel hareket noktası olan ilk Sözleşmedir.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, aynı zamanda şiddetle mücadelede bağımsız bir izleme mekanizması bulunan ve yaptırım gücü olanbağlayıcı ilk Sözleşmedir.

Adı neden İstanbul Sözleşmesi?

Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddetin ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Sözleşme”Konseyin 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da yapılan bir toplantısında imzaya açılmıştır. Diğer uluslararası sözleşmelerde olduğu gibi, imzaya açıldığı şehrin adıyla İstanbul Sözleşmesi olarak anılmaktadır.

Türkiye, Sözleşmeyi ilk imzalayan ve ilk onaylayan devlettir.

Bu nedenle Türkiye, en başta kadına yönelik her türlü şiddeti önlemek ve bununla mücadele etmek için devlet çapında etkili, kapsamlı ve birbiriyle uyumlu politikalar uygulama yükümlülüğü altına girmiştir.

Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir. Bu insan hakları ihlalinin önlenmesi açısından İstanbul Sözleşmesi büyük önem taşıyor.

Ancak İstanbul Sözleşmesi son dönemlerde “kaldırılsın, feshedilsin, aile kurumunu yıkıyor” gibi söylemlerle, kadını birey olarak görmeyen zihniyetin çok yönlü saldırısı altında..

banner274

Türkiye, Sözleşmeyi feshedebilir mi?

İstanbul Sözleşmesi, uluslararası bir sözleşme, bir Avrupa Konseyi Sözleşmesi. Bu nedenle, Türkiye tek yönlü olarak Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne “ben bu Sözleşmeyi uygulamak istemiyorum” demesi mümkün (md.80).

Ama, Türkiye olarak İstanbul Sözleşmesine artık taraf devlet değilim demek, bunun ne anlama geldiğini yurt içinde ve yurt dışında anlatabilmek, haklı bir gerekçeye dayandırabilmek mümkün değildir.

Çünkü, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi, ancak kadınlar ve erkekler arasındaki hukuki ve fiili eşitliğin gerçekleşmesi ile mümkün olabilecektir.

Kadın erkek eşitliği ise demokrasinin ve sürdürülebilir kalkınmanın temel kriteridir."

İstanbul Sözleşmesini feshetmek demek, kadınlara karşı şiddete, bu insan hakları ihlaline göz yummak demektir.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, kadını birey olarak görmeyen zihniyetin söylemlerinden kaygılıyız, ancak demokrasiye ve kazanılmış haklarına sahip çıkmaya, eşit hakların yaşama geçmesini sağlamak için mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.