Nazan Moroğlu ve Necla Arat isyan etti;"Kadın üniversitesi mi? Yeter Artık!"

İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu ile Kadın Araştırmaları Derneği Başkanı Necla Arat ortak bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yüksek Öğretim Kurulu’na Kadın Üniversitesi kurulması talimatına tepki gösterdiler.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
09 Temmuz 2019 Salı 12:08
Nazan Moroğlu ve Necla Arat isyan etti;"Kadın üniversitesi mi? Yeter Artık!"

  

İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu ile Kadın Araştırmaları Derneği Başkanı Necla Arat'ın yaptığı ortak açıklamada 1900’lerin ilk yarısında bazı ülkelerde kadınların üniversite eğitimine erişebilmelerine destek oluşturmak amacıyla Kadın Üniversiteleri kurulduğu ancak 2019 yılında yeniden kadın üniversitelerinin gündeme alınmasının tarihin geri sarılması anlamına geleceği belirtilerek şöyle devam edildi; 

banner274

"Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerinde olduğu gibi, günümüzde de demokrasi ve sürdürülebilir kalkınmanın temel kriterlerinden olan eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği hedefi bir Devlet Politikası olarak kabul edilmiştir.

Yeni bir cinsiyetçi-ayrımcı model olarak Japonya’da görülen “Kadın Üniversitesi”ni Türkiye’de uygulatmak adeta tarihi geriye sarmak anlamına gelecektir.

Her ne kadar bazıları görmezden gelse de, kabul etmese de kadın-erkek eşitliği daha 1923’de Cumhuriyet Devrimi ile uygulamaya geçirildi. Cumhuriyet, bir kadın devrimi idi. 1924 Anayasası’nda İptidai tahsil bütün Türkler için mecburi Devlet mekteplerinde meccanidir” hükmüne yer verilerek, ilköğretim kız ve erkek çocuklar için zorunlu kılındı (87. madde). Mustafa Kemal Atatürk, Öğretim Birliği (Tevhid-i Tedrisat) ve her iki cins için zorunlu laik eğitimle, kız ve erkek çocuklara eşit bireyler olma olanağını sağlayıp kızların tıpkı erkekler gibi, bütün bilim dallarında öğrenim görmelerini bir temel insan hakkı olarak kabul etmişti.

Atatürk’ün genç Cumhuriyet’in demokratik geleceğine yönelik bu öngörüsü ve duyarlılığı sonucunda artık üniversitelerimizde kız öğrenci sayısı erkeklerle eşitlenmiş hatta geçmiş bulunmakta. Özellikle geleneksel olmayan matematik, fizik, mühendislik, tıp gibi dallarda Avrupa Birliği ülkelerine örnek olacak oranda kız öğrencimiz bulunmakta. Bu sonuca ulaşmada, laik ve karma eğitimin ve de kız çocukları ile kadınlara verilen gerçek değerin etkisi büyük..

Ne yazık ki 100 yıl sonra karma eğitimden vazgeçmeyi hem de okul öncesinden başlanarak üniversitelere kadar uzanan bir ayrımcılığın uygulamaya sokulması, sanki önemli bir buluşmuş gibi “Kadın Üniversitesi” açılması ülke gündemine taşındı.

Oysa, Japonya ile Türkiye’nin tarihsel-kültürel yapıları birbirinden çok farklı. Ama, Türkiye’de Kemalist Devrim’in kendilerine kazandırdığı değer ve ilkelerden asla vazgeçmeyecek ve laik Cumhuriyet’in Kadın Devrimi’ni geleceğe taşıyacak milyonlarca iyi eğitim görmüş kadın var.

Kadınlar, “Artık Yeter! ‘Kadın Üniversitesi’ kurulmasını önermek yerine, çok sayıda kurdurulan ‘Tabela Üniversitesi’ olmaktan hala kurtulamamış “yüksek öğretim kurumlarının” gündeme taşınması, ülke için daha yararlı olur” diyorlar.."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.