Nebahat Akkoç;”Umutsuzluğa kapılmayın şiddet istemeyen bir nesil geliyor”

Sabancı Üniversitesi’nin Akademik Yıl Kapanış Konferansı’nda konuşan KAMER Vakfı Başkanı Nebahat Akkoç “Zzor şartlar altında olsanız da umutsuzluğa kapılmayın çünkü çok iyi yetişmiş, bilinçli ve sorunlarını şiddetle çözmeyi istemeyen bir nesil geliyor” dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
21 Haziran 2016 Salı 19:13
Nebahat Akkoç;”Umutsuzluğa kapılmayın şiddet istemeyen bir nesil geliyor”
Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için Güler Sabancı’nın öncülüğünde pek çok projeyi hayata geçiren bir o kadar projeye de hibe desteği sağlayan Sabancı Topluluğu, gençleri üniversiteden mezun etmeden önce kulaklarına küpe olacak bir konferans düzenledi.Sabancı Üniversitesi’nin geleneksel Akademik Yıl Kapanış Konferansı’nın bu yılki konuşmacısı KAMER Vakfı Başkanı Nebahat Akkoç’du.
Her kadın için bir fırsat
Nebahat Akkoç’un konuşmasına geçmeden önce onun Sabancı Üniversitesi’nde konuşma yapması neden önemli isterseniz kısaca ona değinelim. 22 yıl Diyarbakır’da öğretmenlik yaparken şiddetin tam göbeğinde kalan, öğretmen olan eşini kaybeden, işkencelere maruz kalan Nebahat Akkoç, bir insan hakları savunucusu iken 1994 yılında her türlü ideolojiden bağımsız olarak Kadın Merkezi olarak kurduğu KAMER’i Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 44 şehirde kadının insan hakları konusunda faaliyet gösteren bir vakfa dönüştürmeyi başardı.  Nebahat Akkoç, 2005 yılından beri yürüttükleri  “Her Kadın İçin Bir Fırsat” program ile kadınların içinde bulunduğu eşitsizliğin ve şiddetin kaynağını fark edip, hayatlarını yeniden şekillendirmeleri için büyük bir fırsat sunuyor.

Kadınlar kendilerinin farkında varıyor
O farkındalık eğitimleri kadınların yaşamında öylesine büyük bir fark yaratıyor ki kadın birey olduğunun, insan haklarının farkına varıyor. Bu nedenle KAMER’in farkındalık programının ilkokuldan başlayarak  üniversite bitene kadar tüm okullarda uygulansa  belki de hem kadınlar hem de erkekler uyanacak, şiddetle mücadelede belki de bambaşka bir yol alınacak. 
İşte Nebahat Akkoç, toplumun dönüşmesi için böylesine önemli bir çalışmayı yürütüyor. Sabancı Üniversitesi’nde gençlere konferans vermesi bu nedenle çok önemli.
Sabancı Gösteri Merkezi’ndeki konferansta mezuniyet sınıfıyla buluşan Nebahat Akkoç, “Yeniden Keşfettiğim Hayat” başlıklı bir konuşma yaptı.  Sabancı Üniversitesi Kurucusu Tosun Terzioğlu’nu anarak başladığı konuşmasında üniversiteyle KAMER’in ilişkisine değinen Nebahat Akkoç “Kişinin kendini anlatması çok zordur ama ben anlatmak zorundayım. Benim hayatım Türkiye’nin yakın tarihinin bir parçasıdır”  diyerek hem kendi kişisel hikayesini hem de KAMER’in yolculuğunu gençlerle paylaştı. 

Kadına yönelik şiddet tüm kadınların sorunudur” diyen Akkoç “Kadına yönelik şiddet, kadınların ikincil konumda olması için başlamış ve sürdürülen sistematik bir durumdur. Dünyadaki gayrimenkullerin sadece yüzde 8’i kadınlara aittir.Kadınların mirastan pay alamamaları bir sonuçtur” dedi.
   Kadına yönelik şiddet ve insan hakları için ömrünü adayan Nebahat Akkoç şiddetin engelenmesi için önerilerini ise şöyle sıraladı; Kadınların toplumsal  cinsiyet rollerini fark etmelerini, şiddetten kurtulmak için yeterli destek alabilmelerini, çocukların özellikle erken çocukluk döneminde birey olarak yetiştirilmelerini ve toplumun zihniyetini değiştirmeye yönelik faaliyetleri örgütlememiz gerekiyor.”Cinsiyet eşitliğinin tüm alanlarda ana akımlaştırılması gerektiğini vurgulayan  Akkoç, şiddeti artıran tali sebeplerin tespiti ve çözülmesinin de önemine değindi. Akkoç “Türkiye coğrafi alanı geniş ve yerel eşitsizliklerin yaşandığı bir ülke.  Tek merkezden oluşturulan programların her yerde uygulanması söz konusu olmuyor. Çözüm olarak, yerel çalışmaların, araştırmaların ve bu çalışmalarla  elde edilen sonuçlara uygun yerel politikaların, yerel politikacılarla oluşturulması önemli”dedi.Nebahat Akkoç gençlere yönelik konuşmasını ise şöyle tamamladı;  “ Zor şartlar altında bile olsanız hiçbir zaman umutsuzluğa  ve karamsarlığa kapılmayın. Çünkü çok iyi yetişmiş, bilinçli, sorunlarını şiddetle çözmeyi istemeyen  bir nesil geliyor”  Bu anlamlı konuşmanın ardından Nebahat Akkoç,  Sabancı Üniversitesi’nin 2016 yılı mezunları ile birlikte mezunlar duvarına tuğla yerleştirdi. 

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

banner274

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde bu kez Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Darip ile konuştuk. Ebru Darip Kimdir? Ebru Darip hayat hikayesi, başarılı iş kadını nasıl olunur, Koçtaş'ta toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları neler, mağaza müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, pazarlama müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, çalışan kadınların sorunları nelerdir?

Son Güncelleme: 10.02.2021 00:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.