Pervin Katana"Kadının en büyük engeli kendisi, isterseniz çaresini, istemezseniz bahanesini bulursunuz"

 BUİKAD Yönetim Kurulu Üyesi, Moremo Bebek ve Çocuk Odaları Kurucusu Pervin Katana, "Ülkemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ben kadınların önündeki en büyük engelin kendileri olduğu düşüncesindeyim. Hem anne, hem eş hem de çalışan kadın olmak gerçekten çok zor. Ama bizler detaycılık, problem çözme yeteneği ve aynı anda birkaç işi birlikte yapabilme yeteneğimizle bu zorlukların üstesinden rahatlıkla gelebiliriz. Engelleri aşmak için gereken tek şey istemek.İsterseniz çaresini istemezseniz bahanesini bulursunuz." dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
04 Mart 2018 Pazar 01:43
Pervin Katana"Kadının en büyük engeli kendisi, isterseniz çaresini, istemezseniz bahanesini bulursunuz"

 İşte Kadınlar olarak bu kez Bursa İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pervin Katana ile bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Pervin Katana, bir kadın girişimci olarak hayallerinin peşinden gidip,  eşiyle birlikte kurdukları  Moremo Bebek ve Çocuk Odaları ile kişiye özel yaşam alanları tasarlıyor. 

Pervin Katana'ya göre kadınların önündeki en büyük engel yine kadının kendisi...

 Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

1975 yılı Antalya ili Kaş ilçesi doğumluyum. İlk,o rta ve lise eğitimimi Kaş'ta tamamladım. Daha sonra  Uludağ Üniversitesi İşletme bölümünü kazanarak Bursa'ya geldim. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Kaş'a dönüp 2 yıl inşaat malzemeleri alanında faaliyet gösteren aile firmasında çalıştım.1998 yılında evlilik nedeniyle Bursa'ya geldim ve o tarihten beri eşimle birlikte kendi şirketimizde çalışmaktayız. Moremo markasıyla bebek ve çocuk odaları tasarım, üretim ve mağazalarımızda parakende satışı faaliyetlerini yürütmekteyiz. Evliyim ve 18 yaşında bir kızım var.

MOREMO İLE HAYALİNE KAVUŞTU

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

1998 yılında evlenip Bursa ya yerleştiğimizde eşimin ailesinin beyaz eşya faaliyeti yürüttükleri mağazaları vardı. Evlendikten sonra eşimle birlikte biz çalışmaya başladık. Beyaz eşya satmak mutlu etmiyordu, bir dönem beyaz eşya yanında ev mobilyası alanında da bayilik olarak mağazacılık yapmaya devam ettik. Bu dönemde bayilik yapmak ve koyulmuş kurallara göre hareket etmenin bizi mutsuz ettiğinin farkına vardık. İşimize bizim katabildiğimiz bir şey yoktu.Sonrasında bayiliği bırakıp sandıklı baza üretimi, koltuk üretimi ile faaliyetlere devam edip üretim ve mağazacılığı birlikte yürüttük. Bu süreçte aklımda hep kreş açma düşüncesi vardı. Ben çocukların içinde olduğu bir sektörde çalışmak istiyordum. 10 yılın sonunda deneyim ve hayalleri birleştirip Moremo markasıyla çocuk mobilyası alanında girişimcilik faaliyetlerimize devam etmeye karar verdik. Her şeyi sıfırlayıp amatör ruhla ve heyecanla şu anda bulunduğumuz sektörde çalışmaya başladık. 23 yaşında genç iki girişimci olarak başladığımız ticaret hayatımızda deneyimleyerek bugünkü tecrübemize ulaştık. Bu tecrübeleri edinirken çok fazla engel ve olumsuzlukla karşılaştık. Hem yaş olarak hem şirket olarak birlikte büyüdük. Her seferinde yeniden başlayıp daha da güçlenerek bugünkü konumumuza ulaştık. Bunu yaparken başardıklarımızı görmek ve şu anda sevdiğim işi yapıyor olmak en büyük motivasyonum oldu.

KİŞİYE ÖZEL TASARIM

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, 2017 nasıl bir yıl oldu, 2018 hedefleriniz nelerdir?

Şirketimizin kuruluşunda sadece heyecanımız ve girişimci ruhumuz vardı. 20 yılın sonunda öncelikle yapmaktan çok mutlu olduğum işime sahibim. İşin sadece parakende satışı dışında mutfağında olmak yaptığımız işe daha hakim olmayı ve daha da severek yapmamı sağlıyor. Biz çocuklarımızın hayallerini tasarlıyoruz. İşletmemize ham MDF giriyor, üretim ve boya süreçlerinden geçtikten sonra çocuklarımızın hayal dünyalarına göre tasarlanmış mobilyalar olarak onların en konforlu alanları olan odalarında onlara özel alanlar yaratıyoruz. 2017 yılı bizim için güzel ve verimli bir yıldı. 2018 yılında aldığımız ivmeyle şirketimizi daha da ileriye taşıyarak Moremo Design, Moremo Montessori, Moremo Luxury markalarıyla evlerinizin ve mekanlarınızın farklı alanlarında kişiye özel yaşam alanları tasarlamaya devam ediyor olacağız.

İSTERSENİZ ÇARESİNİ İSTEMEZSENİZ BAHANESİNİ

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Bunları aşmak için neler yapılmalı?

Ülkemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ben kadınların önündeki en büyük engelin kendileri olduğu düşüncesindeyim. Hem anne, hem eş hem de çalışan kadın olmak gerçekten çok zor. Ama bizler detaycılık, problem çözme yeteneği ve aynı anda birkaç işi birlikte yapabilme yeteneğimizle bu zorlukların üstesinden rahatlıkla gelebiliriz. Engelleri aşmak için gereken tek şey istemek. İsterseniz çaresini istemezseniz bahanesini bulursunuz.

BİRLİKTE YOL ALMALIYIZ

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere nasıl bir çağrıda bulunursunuz?

Ülkemizin kalkınabilmesi ve sürdürülebilir bir büyüme sağlanabilmesi için nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın üretime ve iş hayatına katılması gerekliliği kaçınılmazdır. Öncelikle kadınımız çalışmalı, üretmeli, kendine ve topluma katkı sağlamalıdır. Ülkemizde kadın istihdam oranı erkek istihdam oranının yarısından daha azdır. Kadın girişimcilerinin oranı ise %8 ler civarındadır. Çalışan kadınlar içerisinde kadın yönetici oranı ise %20 civarındadır. Rakamların açıkça gösterdiği gibi yapılması gereken kadın erkek cinsiyet ayrımını bırakıp ülke olarak istenen hedeflere ulaşabilmek için birlikte yol alıp, kadınlarımızı her kademede daha çok istihdam ederek daha güçlü bir Türkiye için çalışabilmektir.

NE YAPMAK İSTEDİĞİNİZE KARAR VERİN

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olu

Ev ve iş hayatınızı birbirinden ayrı tutun. Ne yapmak istediğinize çok iyi karar verin. İşinizi hedeflerinize uygun seçin. İşinizi çok sevin. Size ve karakterinize uygun işi yapıyor olmak başardığınızı gördükçe heyecanınızı arttıracak devamında başarı ve kazanç olarak size dönüşü çok daha kolay olacaktır. Ekonomik anlamda güçlendikçe sosyal hayat içerisinde yer almak çok daha kolay olacaktır. Güçlü kadın. Güçlü toplum. Güçlü Türkiye.

YETENEKLERİMİZİN FARKINA VARALIM

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili , uzmanlığınız olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız?

Ben öncelikle işimi çok seviyorum. Sektör olarak mobilya sektöründe yer almamıza rağmen ben kendimize mobilyacı demeyi çok sevmiyorum. Biz çocuklarımızın hayallerini tasarlıyoruz. Onlara uygun yaşam alanları oluşturuyoruz. Yaptığımız işle geleceğimizin teminatı çocuklarımızın hayatlarına dokunuyoruz. Sadece para kazanmak için iş yapılması gerektiğine inanmıyorum. Hangi sektörde olursa olsun siz işinizi kaliteli ve titiz olarak yaptığınız sürece hem maddi hem manevi kazanımınız olacaktır. Yaptığınız işin mutfağını bilmek çok önemli. Size anlatılan hikayeleri dinlemek değil, kendi sahnelediğiniz oyunun hem oyuncusu, hem izleyicisi olmak ve oyunun sonunda seyirciden hak ettiğiniz alkışı alıyor olmak tarif edilemez bir mutluluk. Hepimizin farklı alanlarda kullanabileceğimiz çok farklı yetenekleri var. Yeterki biz kendimizin ve yeteneklerimizin farkına varalım ve kendimize fırsat verelim. Hayallerimize ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.