Sabancı'dan Öğrencilere Eşitlik Oyunu

Sabancı Vakfı’nın 10 yıldır toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini geliştirmek için Mor Sertifika Programı ile öğrenciler oyunlarla toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinçlendirilecek

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
08 Şubat 2016 Pazartesi 00:16
Sabancı'dan Öğrencilere Eşitlik Oyunu
Sabancı Vakfı’nın Birleşmiş Milletler Ortak Programı’nın bir bileşeni olan ve 10 yıldır devam eden Mor Sertifika programıyla şimdiye kadar 349 öğretmene toplumsal cinsiyet eğitimleri verildi. Eğitimler sonunda 349 öğretmen Mor Sertifika aldı. Öğretmenler öğrencileri için toplumsal cinsiyet eşitliği alanında projeler geliştirdi. Mor Sertifika programı 2016 ile birlikte kapsamını genişletiyor. Artık ortaokul ve lise  öğretmenleri, eğitim fakültesi öğrencileri, üniversite ve ortaokul öğrencileri ile dört koldan toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlılığını geliştirecek çalışmalar yapılacak.
Mor Sertifika Programı’nın 2016’da Sabancı Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR) ile Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA) işbirlikleriyle, devam edeceğini açıklayan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan programın kapsamının genişletilmesinin nedenini şöyle açıkladı; “Toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının iyileştirilmesi için yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına katkıda bulunduğumuz Birleşmiş Milletler Ortak Programı’nın bileşeni olan Mor Sertifika Programı’nı eğitimin her kademesinde uygulamaya başlıyoruz. Önceki programdaki 10 yıllık deneyimlerimiz sonucunda, eğitimde yenilikçi adımlar atabilmek için önce temel haklar noktasında bilincimizi geliştirmemiz gerektiğini anladık. Yalnızca öğretmenlerin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık kazanmasını değil, aynı zamanda öğrencilerin de haklarının farkında olarak yetişmesini çok önemsiyoruz. Bunun için öğretmenlerle ve öğretmen adayları ile birlikte öğrencileri de bilinçlendirmek için çalışacağız.” dedi.   

Mor Sertifika Programı kapsamında ilkokul öğretmenleri, lise öğretmenleri, eğitim fakültesi öğrencileri, üniversite ve ortaokul öğrencileri ile dört koldan toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlılığını geliştirecek ve eğitim ortamında uygulamaya geçecek kapsamlı çalışmalar yapılması planlanıyor. 
Lise öğretmenlerine toplumsal cinsiyet eğitimleri verilecek, ayrıca öğretmenlerle okul idarecilerinin aynı farkındalığa sahip olmaları için farkındalık seminerleri düzenlenecek. Eğitim fakültelerindeki öğrencilerle toplumsal cinsiyet farkındalığı ve ayrımcılık çalışmaları yapılacak. İlkokul öğretmenleriyle toplumsal cinsiyet farkındalığı geliştirme atölyelerinde ilkokul düzeyine uygun materyaller geliştirilecek ve üniversite öğrencileri ileortaokul çağındaki öğrenciler Oyunlarla Toplumsal Cinsiyet Atölyeleri kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinçlendirilecek. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.