SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu;"Kadın girişimci işinde uzmanlaşmalı, planlamalı, mentor istemeli"

TÜRKONFED’de İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkan Yardımcısı, Samsun İş Kadınları Derneği Başkanı Münevver Uğurlu ;"İş kurmak için bilgi, fikir, cesaret yetmiyor. Kadın girişimciler işlerinde yetkinleşmeli, planlamalı, bütçelerini düzenlemeli ve mentor istemeli" diyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
28 Şubat 2018 Çarşamba 13:40
SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu;"Kadın girişimci işinde uzmanlaşmalı, planlamalı, mentor istemeli"

TÜRKONFED’de İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkan Yardımcısı, Samsun İş Kadınları Derneği - SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu, 25 yıllık öğretmenlik ve aile şirketindeki kariyerinin ardından 2012 yılından bu yana  kurucu üyeleri arasında yer aldığı SAMİKAD'da ürettikleri projelerle kadınlara yazarlama, teknoloji, finans, reklam, sunum eğitimlerinin yanı sıra mentörlük desteği de veriyor. 

İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayan Münevver Uğurlu, kariyerini ve SAMİKAD olarak gerçekletirdikleri projeleri anlattı, kadın girişimcilere tavsiyelerde bulundu. 

KIRSALDA ÜRETEN KADIN ŞEHİRDE VASIFSIZ OLDU

SAMİKAD olarak kadınlara yönelik hangi projeleri yürütüyorsunuz?

Samsun İş Kadınları Derneği, 2012 yılında TURKONFED bünyesinde kuruldu. Kalkınma ajanslarımızla birlikte bölgesel kalkınma modeli olarak,(Samsun, Amasya, Çorum,Tokat) ORKASİFED federasyonumuza bağlı olarak Samsun İş Kadınları(samikad) kurucu başkanı olduğum derneğimizin faaliyetlerini tamamen gönüllü olarak sürdürmekteyiz. Yola çıkarken 50 üyeydik, üye sayısımız günden güne artış gösteriyor. SAMİKAD'a üye arkadaşlarım çeşitli özel ve kurumsal şirketlerde aktif olar çalışıyor ve derneğimizde gönüllü olarak hizmet veriyorlar.  Amacımız sürdürülebilir gelişmişliğimiz için, kadın istihdamının ülke ekonomisine katkısını artırmak. İşe eğitimle başladık. Bölgemizde kırsaldan göç var. Dolayısıyla kırsalda üreten kadın şehirde vasıfsız hale geldi. Olan işler de onları mutlu etmedi. Biz projelerimizle, kırsaldaki kadının, uzmanlardan eğitimlerinden aldıkları  teknik bilgileri üretimde kullanarak ve işleyerek katma değeri artırarak hem verim kalitesi hem de sürdürülebilirliğin sağlamasına katkı sunuyoruz. Kadınlara pazarlama, teknoloji, finans, reklam, sunum eğitimleri, mentörlük yapmaktayız. Kalkınma ajansımız, KOSGEB, İŞ KUR, belediyelerimiz, ticaret ve sanayi odamız ile birlikte uygulamalı ara eleman yetiştirilmesi, kadınların iş hayatına atılmaları heveslendirmek, işlerini severek yapmaları, verimliliği artırabilmek için mentorluk desteği veriyoruz.  Üniversite öğrencilerimize yönelik beş yıldır SAMİKAD-OMÜ-SANAYİ teknik gezilerimizle öğrencilerin gerçek manada staj yapmalarının önemi vurgulayarak, hayata atılmadan önce deneyim kazanmalarını sağlıyoruz. OMÜ fakültelerinde farklı branşlarda rol modellerin deneyimlerini paylaştığı  paneller düzenliyoruz.

Sizin hayat hikayeniz, iş hayatınız nasıl ilerledi?

1959 Gümüşhacıköy doğumluyum. İlkokulu Gümüşhacıköy'de, ortaokul ve liseyi Samsun OndokuzMayıs lisesinde tamamladım. 1979 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim fakültesi Matematik Öğretmenliğini bitirdim. Eğitim hayatım boyunca büyük dedemin kurduğu, dedem ve babamın devam ettirdiği Bedestan çarşısında bulunan işyerinde okul sonrası ve tatil günlerinde aile geleneği olarak büyüklerimle beraber iş hayatının içinde oldum.

37 yıl önce 1981 yılında Eşim Bahri Uğurlu ile evlendik. 1982 yılında babamın vefatı ile işletmemizin kapanmasının ardından iş hayatım eşimin aile şirketinde ve Matematik Öğretmeni olarak devam etti. Üç çoğumuz var; oğlum Akın, endüstri mühendisi ve OKA’da uzman olarak çalışıyor. Kızım Zeynep Avukat, ikinci masterını bitirmek üzere. Diğer kızım Elif ise, ÖMÜ Tıp Fakültesi Çocuk bölümünde asistan olarak çalışıyor.

25 yıllık öğretmenlik mesleğimden emekli olduktan sonra,  tamamen ticaretle ve dedemden öğrendiğim AHİLİK geleneğinden hareketle sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışıyorum. Samsun Valiliği İl Koordinasyon Kurulu Kadın Dostu Kentler Komisyou üyesiyim. Canik Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanıyım. 2012'den beri kuruculuğunu yaptığım Samsun İş Kadınları Derneği'nde (SAMİKAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TÜRKONFED’de İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkan Yardımcılığı yapmaktayım.

İŞ KURMAK İÇİN CESARET YETMİYOR

Kadınlara kişisel olarak nasıl destek oluyorsunuz?

Deneyimlerimi mentörlük olarak yeni işletme açmak isteyen genç girişimcilerle paylaşıyorum. Çünkü iş kurmak için bilgi, fikir, cesaret yetmiyor. Finans okuryazarlık, rekabet gücü, reklam,pazarlama, bütçe yönetimi gibi birçok konuda gönüllü olarak konularında yetkin kişilerle birlikte destek veriyoruz.

BÜYÜME VAR AMA KARLILIK DÜŞTÜ

Aile şirketiniz için 2017 nasıl bir yıl oldu?

Şirketimiz 91. yılında ve ülke genelinde zorlu bir süreçten geçiyoruz. 24 saat ticaret yapılan dünyada sosyal ve ekonomik alanda sürekli değişiklik oluyor. Bunun için ar-ge çalışması,kendimizin envanterini çıkarmamız, sürekli piyasayı kontrol etmemiz gerekir. 2013'den bu yana yoğun bir şekilde ekonomide iniş çıkışlar var. 2017'de ekonomimizi etkileyen faktörler devam ediyor. Büyüme var ama karlılık düştü ve endişe var.

Kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor, ne yapmalılar?

Biz kadınlar olarak, başta kendimiz olmak üzere çevremizi, çocuklarımızı toplumumuza örnek olmak adına eğitimlerimizi düzgün almalıyız. Çocuklarımıza çok küçük yaşlardan itibaren dürüstlük, verimlilik, çalışkanlık aşılırken kendimiz de aynı davranışı sağlamalıyız. Kadının iş hayatının dışına atılmasındaki etkenlerden başlıcalıları çocuk, hasta, engelli bakımıdır. Aile ve Sosyal Politikalar bakanımızın  kreş açılması konusunda iyileştirmeleri memnunluk vericidir. Uygulamalı ve iş garantili İŞ KUR, halk eğitim, kalkınma ajansı, belediye, üniversite ile birlikte açtığımız meslek kursları devam ediyor. En başta kadınların istemeleri, hedefleri, ufukları olmalıdır.

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için bir çağrınız olur mu?

21.yüzyılda artık insanı konuşmalıyız. 4.0 sanayi devriminde robotların devreye girdiği yerde kadını erkeği konuşmak çok üzücü. Çok hızla bu kavramlardan uzaklaşıp teknolojiye beceri ölçüsünde sahip çıkmalıyız.  Kadın da erkek de bu gerçeğin bilincine varmalıdır.

Girişimci olmak isteyen kadınlar ne yapmalı?

Önce işlerini gönülden planlayıp isteyecekler. Konularında yetkinleşecekler, mentor istiyecekler, bütçelerini düzenleyecekler. Ürünlerinin piyasadaki gücünü, pazarlamasını dünya çapında gözetmesi gerekir. Rol modellerden örnek alıp bizde yaparız değil, nasıl yapmış, hangi evrelerden hangi yıllarda geçmiş, aile katkıları var mı diye kendilerine sorular sormalılar. Çünkü kişiler ve zaman farklılık gösterir.

Başka kadınların öğrenmesi için kendi uzmanlığınız olan bir konuda hangi tavsiyede bulunursunuz?

Kadınların şu soruları kendilerine sormalarını tavsiye ederim;

- Kendim neredeyim?

- Nasıl kendimi aşarım, yani gerçekci düşünürüm?

- Donanımım başlangıç için yeter mi?

- Sürdürülebilirliği nasıl sağlarım?

-  Desteklerim neler? Hibelerden faydalanacak proje oluşturabilir miyim? 

- Hedefimde ki yerlere ulaşmak için hayallerim ulaşılabilecek mi?

- Hep temkinli, sürekli plan program, olumlu düşünmek, insan ilişkilerinde dürüst olmak ise olmazsa olmaz. Çünkü işinizin sürekliliği bunu gerektiriyor,

 

Son Güncelleme: 28.02.2018 14:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.