Sanem Oktar "Çocuk bakımında destek alamayan kadın iş hayatından uzaklaşıyor"

Türkiye’de yalnızca 98 bin kadın girişimci olduğunu, bu sayının daha da artması için kadınların iş hayatında daha fazla yer alması gerektiğini söyleyen KAGİDER Başkanı Sanem Oktar “Kadının yeri evidir” gibi genel bir anlayışın kadınları ekonomik hayattan uzakta tututuyor. Dahası kadının görevi olarak görülen çocuk bakımı konusunda çalışan kadınların destek alamayışı iş hayatından uzaklaşmalarına sebep olabiliyor” dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
10 Şubat 2016 Çarşamba 01:00
Sanem Oktar "Çocuk bakımında destek alamayan kadın iş hayatından uzaklaşıyor"
Kadın girişimci sayısını artırmak için çalışmalar yürüten KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Ekovitrin dergisine yaptığı açıklamalarda kadın girişimciliğine ilişkin önemli verileri paylaştı, Türkiye’nin girişimcilik karnesini gözler önüne serdi, girişimci kadınların özelliklerini ve KAGİDER olarak onlara nasıl destek olduklarını anlattı.
Türkiye’de 98 bin kadın girişimci bulunduğuna yani girişimcilerin yalnızca yüzde 8’inin kadın olduğuna dikkat çeken

EĞİTİM YÜKSELDİKÇE İŞ HAYATINA KATILIM YÜKSELİYOR
KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’ın açıklamalarının ayrıntılarına geçmeden önce yine onun paylaşlaştığı ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Ecevit’in koordinatörlüğünde yürütülen Kadın Girişimciler Araştırması’nın sonuçlarına bir göz atmakta fayda var.
-Kadın girişimcilerin yüzde 61’i üniversite ya da yüksek lisans diplomasına sahip
- Yüzde 72’si halen evli
- Yüzde 84’ünün daha önceden bir iş deneyimine sahip
-Yüzde 45’i 25-34 yaşı arasında; yüzde 32.9’unun 35-44 yaşları arasında işini kurdu
Sanem Oktar, TÜİK’in  “İstatistiklerle Kadın 2014” raporuna da dikkat çekiyor;  “Kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe işgücüne daha fazla katıldıkları gözlemleniyor. Yani eğitim ve girişimcilik arasında güçlü bir bağ olduğunu görüyoruz.”

EŞİTLİK OLSA GSMH YÜZDE 30 BÜYÜYECEK
Bir başka araştırmanın çarpıcı sonucunu da paylaşan Sanem Oktar  Türkiye’nin cinsiyet eşitsizliği nedeniyle OECD ülkeleri arasında en çok gelir kaybı yaşayan ülke olduğunu söylüyor; “Türkiye’de eğer kadınlar ve erkekler ekonomiye eşit katılsaydı kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasıla yüzde 30 daha büyük olacaktı. Girişimcilik ise istihdam, yeni ve yaratıcı iş sahaları kuran bir alan olmasıyla bu oranı artıracak bir potansiyel taşıyor. “

KADIN LİDERLER DAHA BAŞARILI
Ve yine Sanem Oktar’ın dikkat çektiği başka bir araştırmanın sonucu; “Goldman Sachs araştırmalarına göre, kadın erkek istihdamında cinsiyet eşitliğini yakalayabilen ülkelerin GSYİH’leri yüzde 25’e kadar artabiliyor. Araştırma, tepe pozisyonlarda cinsiyet eşitliğini gözeten şirketlerin, yüzde 56 daha iyi performans gösterdiğini söylüyor. McKinsey’nin araştırmasına göre, 9 liderlik davranışından 5’inde kadınlar erkeklerden daha başarılı. Kadınların daha başarılı olduğu liderlik davranışları ise şöyle: daha zengin bakış açısı, empati, takım çalışması, kavramsal düşünme yetkinlikleri ve stratejik bakış.” 
OLUMSUZLUKLARA ODAKLANMAYIN
Sanem Oktar’ın ortaya koyduğu bu farklı araştırmaların sonuçları özetle bize şunu söylüyor; şirketlerin daha iyi performans ortaya koyabilmesi, Türkiye’nin ekonomik olarak daha da güçlenebilmesi için kadın çalışan, kadın yönetici ve kadın girişimci sayısının mutlaka ama mutlaka artması gerekiyor. “Kadının yeri evidir” gibi genel bir anlayışın kadınları ekonomik hayattan uzakta tuttuğuna dikkat çeken Oktar “ Dahası kadının görevi olarak görülen çocuk bakımı konusunda çalışan kadınların destek alamayışı iş hayatından uzaklaşmalarına sebep olabiliyor. Ancak girişimciliğin kendisinin başlı başına zorlu bir süreç. Sıfırdan bir iş kurmak hali hazırda pek çok riski barındırıyor. Girişimcilikte başarılı olmak, biraz başarısızlığa da dayanıyor. Tecrübe edinilerek, öğreniliyor. Dahası, pek çok kişi “yapamazsın” diye yaklaşıyor, olumsuzluklara odaklanılıyor. Eldekilere odaklanmak, eldekileri büyütmek gerekiyor”dedi.
KAGİDER KADIN GİRİŞİMCİLERİN YANINDA
KAGİDER’in kurulduğundan gerçekleştirdiği “İşimi Kuruyorum Eğitim Programı” ile girişimci kadınlara destek verdiklerini söyleyen Sanem Oktar, yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı; “Kadın Girişimci Buluşmaları ile Anadolu’yu dolaşarak rol modeli kadınlar ile işini kurmak isteyen kadınları bir araya getiriyoruz. Rol model kadınları çoğaltmak için Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi ile Türkiye Kadın Girişimci Yarışması bu yıl 10 yaşında. İşlerini kuran ve büyütmek isteyen kadınlar için mentorlük projeleri, iş günleri ismi ile networking toplantıları düzenliyoruz. Soma’da kadınların kendi ayakları üzerinde üreterek kazanmalarını sağlamak için Türkiye Vodafone Vakfı ve Soma Belediyesi ile birlikte Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’ni açtık. Kadınlara girişimcilik ve teknoloji alanında temel eğitimlerin de verileceği merkez ile sürdürülebilir bir proje ürettik”
  

Son Güncelleme: 22.10.2016 14:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.