Sarıeroğlu;"İşbaşı programına katılan kadına çocuk bakım yardımı, kreş açan belediyeye personel desteği sağlayacağız"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, Kadın Girişimcileri Derneği'nin (KAGİDER) toplantısında konuştu. Bakan Sarıeroğlu;"Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan milli istihdam seferberliğinin ikinci fazını önümüzdeki günlerde başlatacağız. İş başı eğitim programlarının süresini 3 aydan 6 aya çıkardık.Bu eğitim programına katılan kadınlarımız bir çocuk bakım yardımı desteği alacaklar. Belediyelerimizin çocuk bakım hizmetleri konusunda biz daha aktif olmasını istiyoruz. Bu buna nasıl katkı sağlarız diye kafa yorduk. Önümüzdeki dönemde eğer çocuk bakım hizmeti ile alakalı kreş, gündüz bakım evi açacak olacak belediyelerimiz olursa toplum yararına çalışma programlarımızla onlara personel desteği sağlayacağız."dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Kasım 2017 Perşembe 13:23
Sarıeroğlu;"İşbaşı programına katılan kadına çocuk bakım yardımı, kreş açan belediyeye personel desteği sağlayacağız"

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) Kasım ayı Kahvaltı Toplantı'sında, çalışma hayatında kadınlarla ilgili yaptıkları ve yapacakları çalışmaları anlattı.

ÇALIŞAN KADINA ÇOCUK BAKIM DESTEĞİ SAĞLANMALI

 KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, toplantıda kadın istihdamını artırılması için KAGİDER olarak şu önerilerde bulundu; “Kadının iş hayatına katılmasının, yani kadın çalıştırmanın işveren için caydırıcı olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü işveren kadın çalışan yerine daha az maliyetli olduğu için erkek çalışanı tercih eder. İşte bu maliyet farkının yaratılmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de çocuk sahibi olduktan sonra işten ayrılan kadınların yüzde 60’ı kendisine çocuk bakımı konusunda uygun şartlar sağlanabilirse işe dönmeye hazır. KAGİDER’in bu konudaki çözüm önerisi, çalışan kadınların çocuk bakım ihtiyacını çözmek için kaliteli, sürdürülebilir ve düşük maliyetli, devlet tarafından sağlanacak çocuk ve yaşlı bakım desteği sunulmasıdır. Aynı zamanda çocuk bakımının her iki cinsi, anne ve babayı aynı şekilde kapsayan toplumsal bir sorumluluk olduğu bilincinin oluşturulması için de çalışmalar yapılmalıdır.”

KADIN ÇALIŞIRSA KALKINMAMIZ HIZLI İLERLEYECEK

Bakan Sarıeroğlu, kadın İstihdamı İzleme Kurulu'nu önemsediğini ifade ederek şöyle konuştu; "Oluşumunda da yer almış birisiyim. Önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalarla iş dünyamıza daha fazla yön vermesi ve yapılacak çalışmaların mutfağı olması gerektiğine de yürekten inanıyorum. Kadın konusu önemli. 15 senedir çok güçlü adımlar atılan, devrim niteliğinde diyebileceğimiz düzenlemelere imzaların atıldığı bir süreci yaşadık. Tüm mevzuatlarda ciddi düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerin uygulamaya yansımasını da bir çok alanda gördük. Şuan da tüm dünya ülkeleriyle kıyasladığımızda istediğimiz aşamada olmasak da önemli bir ivme sağladığımızı, kadınların hayatın her alanında daha aktif bir şekilde yer almalarıyla ilgili hem nicel hem de nitel verilerimizde çok ciddi iyileşmeler olduğunu görüyoruz. Bundan sonraki aşamalarımızda bu verilerimizi daha da güçlendirmek, kadınların daha güçlü şekilde her alanda yer almasını sağlamak öncelikli hedefimizdir. Türkiye'de kadın güçlü olursa ülkemizin daha güçlü olacağına inanıyoruz. Eğer kadınlar çalışma hayatında daha aktif bir şekilde yer alırsa kalkınmamızın daha hızlı bir şekilde ilerleyeceğine inanıyoruz" 

MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2.FAZI BAŞLIYOR

Cma günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında yeni dönemde uygulanması planlanan teşviklerin bir sunumunu gerçekleştireceklerini ve çok yakın zamanda iş dünyası ile paylaşacaklarını belirten Bakan Sarıeroğlu, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan milli istihdam seferberliğinin ikinci fazını önümüzdeki günlerde başlatacağız. Teşvik uygulamalarımızı tekrardan gözden geçiriyoruz. Özellikle kadınlarla alakalı bugüne kadar getirdiğimiz teşviklerin beklediğimiz faydayı sağlamamasındaki temel sebebin diğer teşviklerle örtüşüyor olması ve tercihlerin de genelde başka alanlara doğru kaymasına sebep olacak nitelikte olmasıdır. Bunu engelleyici şekilde düzenlemeler hazırladık. Cuma günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantımızda yeni dönemde uygulamayı planladığımız teşviklerin bir sunumunu gerçekleştireceğiz ve çok yakın zamanda iş dünyamız ile paylaşacağız" dedi. 

İŞ BAŞI EĞİTİMİNE KATILAN KADINA ÇOCUK BAKIM YARDIMI

İş başı eğitim programlarının süresini 3 aydan 6 aya çıkardıklarını açıklayan Sarıeroğlu,"2017 yılının ilk 10 ayında 302 bin kadını İşkur olarak işe yerleştirmişiz. 2002 yılından bugüne kadar 1 milyon 695 bin kadını işe yerleştirdik. Yine meslek eğitim kurslarımızdan 744 bin kadın faydalanmış bu gerçekten güçlü bir rakamdır. İş başı eğitim programlarımız şu an en önem verdiğimiz programlarımızdan birisi hem nitelik kazandırıyor hem de tecrübe kazandırıyor. Bu programlarsan 397 bin kadın faydalanmış durumdadır. Toplum yararına çalışma programımız var bundan da 600 bin kadınımız faydalandı. İş başı eğitim programlarına kadınların ilgisi ve alakasını daha da artırmak için en son dün itibari ile tekrardan üzerinden geçtik. Çocuk bakım konusunda belki KAGİDER'in de önerisinde pilot olarak uygulanabilir olacağını düşünüyorum. Bir miktar çocuk bakım desteği vermeyi düşünüyoruz. Bu programların süresini de 6 aya çıkarıyoruz. Daha uzun süreli bir eğitim planı olacaktır. Bu eğitim programına katılan kadınlarımız bir çocuk bakım yardımı desteği alacaklar" diye konuştu. 

KREŞ AÇAN BELEDİYEYE DESTEK

Kadının işgücüne katılmasında yerel yönetimlere de iş düştüğünü belirten Sarıeroğlu, "Belediyelerimiz çalışma alanında kadınların toplumsal hayatta da daha aktif olarak yer alması ve sosyalleşme açısından da önemlidir. Çocuk bakım yükümlülüğü ile ilgili olarak alternatiflerin arttırılması gerekir. Sadece iş dünyamızın üzerine yüklemeyi doğru bulmuyorum. Belediyeler paydaşlar hep birlikte bu yükümlülüğü paylaşmamızı gerekiyor. Bu bağlamada kaliteli yaygın ulaşılabilir hizmetlerinde artırılması gerekir. Belediyelerimizin çocuk bakım hizmetleri konusunda biz daha aktif olmasını istiyoruz. Bu buna nasıl katkı sağlarız diye kafa yorduk. Önümüzdeki dönemde eğer çocuk bakım hizmeti ile alakalı kreş, gündüz bakım evi açacak olacak belediyelerimiz olursa toplum yararına çalışma programlarımızla onlara personel desteği sağlayacağız. En azında teşvik edici mekanizmayı da devreye sokacağız. Bu personelinde kadın olması konusunda zaten bir duruşumuz bir uygulamamız söz konusudur"dedi. 

banner274

Son Güncelleme: 30.11.2017 15:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.