Selin Sayek Böke;"Kadınların iş gücüne katılımı kalkınmanın motoru olacak"

KAGİDER’in her ay düzenlediği, gelenekselleşen Kahvaltı Toplantıları’nın aralık ayındaki konuğu CHP İzmir Milletvekili Doç. Dr. Selin Sayek Böke oldu. KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’ın evsahipliğinde gerçekleşen törende ekonomi ve kadın konularında tespitlerini paylaşan Böke, “Kadınların işgücüne katılımının kalkınmanın motoru olacağını” söyledi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
28 Aralık 2017 Perşembe 15:37
Selin Sayek Böke;"Kadınların iş gücüne katılımı kalkınmanın motoru olacak"

Türkiye’de kadın girişimciliğinin gelişmesi ve kadınların çalışma yaşamına katılımının artması için faaliyetlerini sürdüren Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), gelenekselleşen Kahvaltı Toplantıları’nın Aralık ayı buluşmasında CHP İzmir Milletvekili Doç. Dr. Selin Sayek Böke’yi ağırladı. KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantı, Sanem Oktar’ın konuşmasıyla başladı. Oktar konuşmasına, “Biz KAGİDER üyeleri olarak 150 binin üzerinde bir istihdam sağlıyor, 46 değişik sektörü temsil ediyoruz. Ağırlıklı olarak hizmet sektörü, yanı sıra mermer, makine üretimi gibi farklı kollarda hizmetler sunuyoruz. KAGİDER kurulduğu zaman kadın girişimci oranı %4’tü. Bugün ise %8.3. Yani emekleyerek ilerliyoruz. Bugün istihdam sağlayan 115 bin kadın girişimciden bahsediyoruz. OECD ülkelerinde kadınların işgücüne katılım oranı %58 iken, Türkiye’de bu oran sadece %28. Bu perspektiften bakınca çok şey yapmamız gerekiyor ve KAGİDER 2017 yılında bu doğrultuda bir çok proje gerçekleştirdi” diyerek başladı ve katılımcılara KAGİDER’in 2017 yılındaki faaliyetlerinden öne çıkan başlıkları sundu.

Selin Sayek Böke: ‘Türkiye kadın erkek eşitliğinde 144 ülke arasında 131’inci’

CHP İzmir Milletvekili Doç. Dr. Selin Sayek Böke, “Kalkınmayı, refahı hedefleyen bir ülkenin eşitlikçi bir yaklaşım benimsemesi gerektiği, kadınsız bir geleceğin inşa edilemeyeceği” vurgusuyla başladığı konuşmasına, Türkiye’ye dair bazı rakamsal verileri paylaşarak devam etti: “Türkiye, kadın erkek eşitliğinde 144 ülke arasında 131’inci. Daha iyi durumda olduğumuz ülke sayısı sadece 13. Kadın ve erkek Türkiye’de eşit değil. Neredeyse bütün alanlarda kadın erkek eşitsizliği çok derin biçimde yaşanıyor. Ekonomiye katılım ve ekonomik fırsatlar açısından 144 ülke arasından kadın ve erkek eşitsizliğinde 128. sıradayız. Türkiye bugün OECD ülkeleri arasında kadınların işgücüne katılımında sonuncu ülkedir. En acil yapılması gereken şey işgücüne katılımın önündeki engelleri kaldırmak. Yanı sıra eşit işe eşit ücret anlayışını oturtmak ve üst düzey çalışanlar arasında kadın temsiliyetini artırmak gerekiyor.”

‘Ulaştırma bütçesinin yarısı kreş ve bakım evi açmaya harcanmalı’

Selin Sayek Böke, konuşmasına eşitlikçi bir ekonomi yaratmak ve kadınların işgücüne katılımını sağlamak için çözüm önerilerini aktararak devam etti. Türkiye’de ulaştırmaya ayrılan 29 milyar liralık bütçenin yarısının her mahalleye kreş ve geceli gündüzlü bakım evi açmaya harcanması gerektiğini belirten Böke, bu sayede kalkınmanın motorunun harekete geçirileceğini, yani kadınların işgücüne katılmaları yönünde özgürleşeceklerini söyledi.Böke ayrıca, işgücü piyasasında kadın ve erkeği eşit kılacak yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğundan bahsederken, doğum izninin sadece kadınlar değil ebeveynlere özgü bir izne dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı. Böke üçüncü olarak, kız çocuklarının gelecekte işgücüne katılabilecekleri donanımları edindikleri ve sosyal hayata eğitim hayatları içerisinden ortak oldukları, fırsat eşitliği olan, bilimsel ve rasyonel temellere dayanan, laik bir eğitim düzeninin kurulması gerektiğini söyledi. Böke son olarak, esnekliğin bugün uygulandığı halinde olduğu gibi, özellikle kadın istihdamında güvencesiz, atipik, taşeron çalışma biçimlerini norm haline getiren değil, kadın çalışanlar için iş ve yaşam dengesini gözeten biçimde ele alınması gerektiğini ifade etti. Aşırı esnek işgücü piyasasının, özellikle kadınlar için hak kaybı anlamına geldiğini vurgulayan Böke, tam zamanlı, güvenceli istihdamın önemine işaret etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.