Şiddet görse de görmese de her kadının okuması gereken 5 kitap

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kadına yönelik erkek şiddeti, sığınaklar ve kadın haklarıyla ilgili hazırladığı 5 yeni kitap kadınların başucu kitapları arasında yerini alıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Ağustos 2017 Çarşamba 17:59
Şiddet görse de görmese de her kadının okuması gereken 5 kitap

Eşim-sevgilim bana vurduktan sonra elinde çiçeklerle geliyor, çok pişman olduunu söylüyor. Ne yapmalıyım?

Eşim- sevgilim beni başkalarının yanında küçük düşürüyor, hakaret ediyor. Bu da şiddet sayılır mı?

Erkekler kadınlara neden şiddet uyguluyor?

Şiddete uğrayan kadın neden evini terk etmekte zorlanıyor?

Feminizm erkek düşmanlığı mıdır, feminizm nedir?

Şiddet nedeniyle evimi terk etmek istiyorum, kadın sığınaklarına nasıl başvuracağım. 

Kadın sığınakları güvenli mi?

Şiddete uğrasın ya da uğramasın kadınların aklını kurcalayan bu ve benzeri pek çok sorunun yanıtını kadın hakları konusunda mücadele eden kadın örgütlerinin başında gelen Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın yeni yayınladığı kitaplarda bulmak mümkün. 

Mor Çatı, her kadının başucu kitabı olarak yararlanabileceği 5 kitap, Ocak 2015-Temmuz 2017 tarihlerinde uygulanan “Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı’nın Güçlendirilmesi ve Avrupa ve Türkiye’deki Kadın Örgütleri Arasında Ev İçi Şiddete İlişkin İyi Deneyimlerin Paylaşılması Projesi” kapsamında yayınladı.

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı'nın desteklediği bu proje kapsamında kadına yönelik şiddet ve şiddetle mücadele konusunda birçok rapor, broşür de yayınlandı.

İşte kadına yönelik şiddetle ilgili başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin okuması gereken 5 kitap.

Soru ve Yanıtlarla Erkek Şiddetine Karşı Kadın Dayanışması

İlk baskısı 2008 ve ikinci baskısı 2012 yılında yapılan Soru ve Yanıtlarla Erkek Şiddetine Karşı Kadın Dayanışması kitabı, yeni düzenlemeleri ve değişiklikleri içerecek biçimde güncellenerek üçüncü kez yayınlandı. Yasal hakların kullanımıyla ilgili bir çerçeve sunması ve farklı kurumlardan destek alırken karşılaşılabilecek güçlüklerin aşılmasına dair pratik yollar önermesi açısından güncelliğini koruyan kitabın birçok kadının şiddetten uzak yeni yaşamlar kurma mücadelesine katkı oluşturması amaçlanıyor. 

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Uluslararası Hukuk Mekanizmaları: Pratik Bilgiler El Kitabı

28 Şubat 2016 tarihinde avukatlara yönelik “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Uluslararası Mekanizmalar” başlıklı atölye gerçekleştirildi. Kitap,  başta avukatlar olmak üzere kadına yönelik şiddet alanında çalışan ve mücadele eden herkes için atölye sunumlarını, tartışmalarını, deneyim paylaşımlarını ulaşılabilir kılmak için hazırlandı. Kitap,  avukatların takip ettikleri davalarda atıfta bulunabilecekleri uluslararası belgelerin, içtihatların yanı sıra uluslararası hukuk mekanizmalarının usul kurallarına ve uluslararası hukuk mekanizmalarının kullanılmasına ilişkin pratik bilgileri de içeriyor. İlk olarak Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan kitap, yoğun talep üzerine Temmuz 2017’de ikinci kez basıldı.

Kadın Da(ya)nışma Merkezleri ve Sığınaklar Nasıl Olmalı? Pratik Bilgiler El Kitabı

Kamu kurumlarına, yerel yönetimlere ve kadın örgütlerine bağlı çalışan kadın dayanışma merkezleri ve sığınakların çalışmalarına destek olmak amacıyla hazırlanan el kitabının içeriği, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın 1990’dan bu yana biriktirdiği dayanışma merkezi ve sığınak çalışması deneyimine dayanıyor.

El kitabında, “Kadın dayanışma merkezi ve sığınak nedir, fiziki koşullar nasıl olmalı, güvenlik ve gizlilik nasıl sağlanmalıdır, kadın dayanışma merkezinde kadınlara verilen destekler nelerdir, sığınakta temel kurallar nelerdir, sığınakta kadınlarla sosyal çalışma, toplu yaşama dair toplantılar ve grup çalışmaları nasıl yapılır, sığınakta çocuk çalışması nasıl yapılır, kadın dayanışma merkezi ve sığınak çalışma yöntem ve ilkeleri nelerdir, kadın dayanışma merkezi ve sığınak çalışanları ve gönüllüleri nasıl desteklenebilir?” gibi soruların yanıtları bulunabilir.

2010’larda Erkek Şiddetine Karşı Kadın Sığınakları, Dayanışma Merkezleri ve Dayanışma Politikaları: Türkiye’den ve Avrupa’dan Deneyim Paylaşımları Konferans Kitabı ve Videoları

26-27 Şubat 2016 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen  “2010’larda Erkek Şiddetine Karşı Kadın Sığınakları, Dayanışma Merkezleri ve Dayanışma Politikaları: Türkiye’den ve Avrupa’dan Deneyim Paylaşımları” başlıklı uluslararası konferansta yapılan sunumları içeren bir kitap hazırlandı. Erkek şiddetinden uzak yaşamlar kurabilmemiz için izlenmesi gereken politikalara, yerel ve uluslararası dayanışma ağlarımıza dair Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, Almanya, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, Bulgaristan, Polonya ve Macaristan deneyimlerinin de bulunabileceği konferans kitabına Mor Çatı Kadın Sığına Vakfı'nın internet sitesinden ulaşmak mümkün.

banner274

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede “İyi” Uygulamalar

Şubat 2016’da düzenlenen uluslararası konferansta yapılan sunumlar ile Ekim 2016’da Berlin’de ve Ocak 2017’de İsveç ve Avusturya’da sığınak, dayanışma merkezi, acil telefon hattı yürüten kadın örgütleri, belediyelerin ilgili birimleri ve kamu kuruluşlarına yapılan ziyaretlerden elde edilen bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı kitap hazırlandı.

Kitapta söz konusu örgüt ve kurumların bilgi ve deneyimlerine, Kadına Yönelik Şiddet Alanında Çalışan Kadın Örgütleri-Devlet Arasındaki İlişki, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Destek Mekanizmaları, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Deneyim Paylaşımı ve Farkındalık Çalışmaları, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konusunda Araştırma ve Raporlama başlıkları altında ulaşılabiliyor.

Son Güncelleme: 05.09.2017 01:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.