Şule Yücebıyık:"Borusan Neşe Fabrikaları kadınların hayatını kolaylaştırıyor"

Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu’nda konuşan Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Şule Yücebıyık; "Adıyaman, Afyon, Malatya ve Balıkesir olmak üzere dört ilde Borusan Neşe Fabrikaları hizmet veriyor. Borusan Neşe Fabrikaları, çocuk bakımı nedeniyle çalışma imkânı bulamayan kadınların hayatını kolaylaştırıyor, yani insana dokunuyor. Proje ayrıca sanayide daha fazla kadının iş yaşamına kazandırılarak kadının, ailenin ve ülke ekonomisinin güçlenmesine destek olacak.” dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
31 Ekim 2017 Salı 13:21
Şule Yücebıyık:"Borusan Neşe Fabrikaları kadınların hayatını kolaylaştırıyor"

Yeşim Tekstil, BUSİAD ve BUİKAD liderliğinde oluşturulan Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu'nun, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yapan firmaların deneyimlerinin paylaşılması için başlattığı etkinlik dizisinin ilk konuğu Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Şule Yücebıyık'dı.

ÇALIŞMALARA HIZ VERDİK

Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü ve Global Compact Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanı Dilek Cesur, yaz döneminin ardından Eylül ayı ile birlikte Bursa özelindeki platform çalışmalarına yeniden hız verdiklerini belirterek şöyle konuştu; “Sürece başlarken platform bünyesinde yapacağımız çalışmaları sık sık bir araya gelerek değerlendirmeyi hedeflemiştik. Ayrıca her ay kadının güçlenmesi ile toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yapan firma ya da sivil toplum kuruluşlarının bu alandaki yolculuklarını dinlemenin platformdaki firmalar için son derece faydalı olacağını düşünmüşdük. Bu amaca uygun olarak da Türkiye genelinde güzel çalışmalar yapan ve örnek uygulamalara imza atan Borusan Holding ile bu toplantılar dizisine başlıyoruz."

MİSYONUMUZ; KADININ GÜÇLENMESİ

Borusan Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı merhum Asım Kocabıyık’ın her fırsatta memlekete gönül borcu olduğunu dile getirdiğini ve bunu ödemek için hayatının son anına kadar var gücüyle çalıştığını ifade eden  Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Şule Yücebıyık ise cinsiyet eşitliği ile ilgili yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı;

"CEO’muz Agah Uğur da ‘70 yıllık şirketin tek amacı kar etmek olamaz’ diyerek bu felsefeyi desteklemektedir. Biz grup olarak hayatın gerçek anlamını bu bakış açısında bulmaktayız. Borusan Kocabıyık Vakfı altında ‘Eğitim Faaliyetleri’, ‘Borusan Sanat’ ve ‘Kadının Güçlendirilmesi’ çalışmaları devam ediyor. 2012 yılında kadının güçlendirilmesi çalışmalarını misyonumuz arasına ekledik. Grubumuzun iş kollarının erkek egemen olması, Türkiye’nin kadın istihdamında arzu edilen noktanın altında yer alması ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yaşanan sorunları üst üste koyunca bu alandaki çalışmalarımız hız kazandı. ‘Borusan Kadının Güçlendirilmesi’ çalışmaları IMF’de de örnek vaka olarak gösterildi."

KREŞ OLMAYINCA KADIN EVDE ÇOCUK BAKIYOR

Kadının toplumdaki yeriyle ilgili geniş bir sorunlar silsilesi olduğuna dikkat çeken Yücebıyık, "Biz bu alanda yapılan çalışmaların odak noktasının tanımlı olması gerektiğini düşündük ve sanayideki kadın istihdamına yöneldik. OSB’lerde genel olarak kadın istihdamının düşük olduğu bir gerçek. Kreş imkânı olmayan bölgelerde kadınlar evde kalarak çocuklarına bakmak durumunda kalıyor."

10 İLDE NEŞE FABRİKASI

"Borusan olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile iş birliği yaparak sanayide kadın istihdamının arttırılmasını ve kadının güçlendirilmesini desteklemek üzere ‘Annemin İşi Benim Geleceğim’ projesini hayata geçirdik. Bu kapsamda 10 ildeki 10 organize sanayi bölgesinde ‘Borusan Neşe Fabrikası’ adıyla, 0-6 yaş grubu çocuklara yönelik kreş ve gündüz bakım evleri açma hedefimiz var. Şu an halihazırda Adıyaman, Afyon, Malatya ve Balıkesir olmak üzere dört ilde Borusan Neşe Fabrikaları hizmet veriyor. Borusan Neşe Fabrikaları, çocuk bakımı nedeniyle çalışma imkânı bulamayan kadınların hayatını kolaylaştırıyor, yani insana dokunuyor. Proje ayrıca sanayide daha fazla kadının iş yaşamına kazandırılarak kadının, ailenin ve ülke ekonomisinin güçlenmesine destek olacak.”

OSB'LERDE KREŞ OLMALI

Çalışan kadının önündeki en büyük engel olan çocuk bakımı konusunda çalışma yaptıklarını belirten BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı İpek Yalçın ise"Çocuğum Yanımda Ben İşimin Başında” projesi ile 2015 yılından bu yana OSB’ler bünyesinde kreş kurulması adına neler yapılabileceğini araştırdıklarını söyledi. Bu süreçte yaklaşık bir yıl önce BOSİAD ile bir iş birliğine gittiklerini dile getiren Yalçın, BOSİAD ile birlikte yürütülen ortak çalışma neticesinde bir komite oluşturduklarını da belirterek şöyle konuştu,

81 İLDE 300 KREŞ

"Geçtiğimiz hafta komite olarak Ankara’da üç bakanla görüştük ve proje dosyasını üç bakana da sunduk. Görüşmelerimiz son derece olumlu geçti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 81 ilde 300 kreş projesini bizlerle paylaştı. Projenin finansmanıyla ilgili bir diğer model fikri de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından geldi. Bakanlığımız kreşin projesini hazırlayarak kendilerine sunmamız halinde, 2 yıl geri ödemesiz, yüzde 3 faizli, 15 yıllık bir kredi kaynağı sağlayabileceklerini iletti. Biz de projenin en başından beri sadece Bursa için çalışmadığımızı, bu fikrin tüm Türkiye’ye yayılmasını istediğimizi söylüyorduk. Kadın istihdamının önünde yer alan engellerin kaldırılması, kadınların iş gücü piyasası içinde maddi güçleri ve benlik saygılarının arttırılarak, sosyal hayata aktif şekilde katılmaları ve böylelikle sağlıklı nesiller yetiştirerek toplumun güçlendirilmesi amaçlanmalıdır. Borusan’ın ‘Annemin işi Benim Geleceğim’ projesini ve kadınlarla ilgili diğer projelerini de çok yakından takip ediyoruz. Şule Hanım nezdinde Borusan’a yarattıkları farkındalık için teşekkür ediyoruz.”

Son Güncelleme: 01.11.2017 01:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.