TEB ve WeConnect İşbirliği Kadınlara Güç Veriyor

ÖZEL HABER: TEB Kobi Bankacılığı Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Simla Ünal ve WEConnect International Türkiye Direktörü Nilay Çelik, işbirliği ile kadınlara yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
15 Mart 2016 Salı 13:33
TEB ve WeConnect İşbirliği Kadınlara Güç Veriyor
WEConnect International yüzde 51 kadın ortaklı işletmeler bölgesel veya global olarak çalışmaları için eğitim ve danışmanlık hizmeti sunuyor. WEConnect International’a üye olan TEB de tedarik süreçlerine kadın patronları dahil edebilmek için işbirliği yapıyor. TEB Kobi Bankacılığı Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Simla Ünal ve WEConnect International Türkiye Direktörü Nilay Çelik, geçtiğimiz günlerde BloombergHT’nin canlı yayın konuğu oldular ve yaptıkları çalışmaları anlattılar.
WEConnect International Türkiye Direktörü Nilay Çelik: WEConnect International aslında kadını güçlendirme amacıyla çalışan bir sivil toplum kuruluşu. Dünyada kadını güçlendirmeye çalışan pek çok kurum var. Weconnect, çok büyük kurumların toplam satın alma kuvveti 1 trilyon doları geçen kurumları kadın iş sahipleri ile birleştirerek kurumların gerektiği noktada kurumda satın almasını sağlayan bir sivil toplum kuruluşu. Satın almaları kadın patronlardan yapıyorlar. Bunun için her birinin kendine ait hedefleri var. Dünyanın çok büyük otel zincirleri, bankalar, hava yolu şirketleri, bankalar, aklınıza gelebilecek çok büyük teknoloji şirketleri bu ağın içerisinde. Bunların her birisinin yıllık kadınlardan satın alma hedefleri var. Buna tedarik zincirinde çeşitlilik diyorlar. Bu sadece kadın için değil, farklı çeşitlilik için de hedefleri ver. Biz Weconnect olarak ortada durup bir tarafımızda kadın patronları bir tarafımıza da bu kurumları alıyoruz ve aralarında olabildiğince iş fırsatı yaratmaya çalışıyoruz.
1 TRİLYONUN SADECE YÜZDE 1'İ KADINLARA GİDİYOR
"Büyük kuruluşların kadın patronları tercih etmesinin ana çıkış noktası gerçek bir rakama dayanıyor;bu 1 trilyon dolarlık satın alma gücünün sadece yüzde 1’i kadın patronlardan satın almalara gidiyor. Yani orada aslında inanılmaz bir bütçe var ve harcanmak için çıkarılmış bir bütçe, bu bir hayır işi bütçe değil zaten harcayacağınız bir bütçe ve bunu yalnızca yüzde 1’ini kadın sahipliğindeki iş yerlerinden satın alarak gerçekleştiriyor firmalar. Buradan yola çıkarak demişler ki bu sayıyı yüzde 2 yapsak ondaki etki bile inanılmaz. Çünkü gerçekten inanılmaz bir etki yaratabilirsiniz. Bütün bu kurumlar böyle yola çıkmış. Weconnect de bu kurumlara hizmet vermek üzere yola çıkmış bir sivil toplum kuruluşu. Ortada çalışan bir mekanizma gibi düşünebilirsiniz.
 
KADININ CİDDİ BİR GİZLİ POTANSİYELİ VAR
TEB Kobi Bankacılığı Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Simla Ünal: 
Kadının ciddi bir gizli potansiyeli var. Bu iş sadece sosyal fayda değil, kadınların ekonomiye ciddi katkıları var. Fırsat eşitliğini sağladığınızda 2015 yılında  global kazanca 25 trilyon dolar getirisi olacağı hesaplanıyor. Burada tabiki kadınların belli sıkıntıları var, finansmana, pazara, eğitime erişim gibi, koçluk mentorluk gibi. Biz aslında bu 4 alana da çözümler buluyoruz. Bu alanlardan bir tanesi kadın olsun erkek olsun yeni pazarlar yeni müşteriler bulabilmek. Kadın perspektifinden baktığınız zaman bizim için de en büyük çözüm ortaklarından bir tanesi Weconnect International. Biz de müşterilerimize, müşterimiz olsun ya da olmasın bütün kadın patronların bu ağdan haberdar olmalarını sağlamak ve bu ağa dahil olarak daha aktif rol almalarını ----sağlamak istiyoruz.
WECONNECT İLE 3 ALANDA İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ
"WEConnect'in sunduğu fırsatlar anlamında 3 alanda işbirliğimiz var. Kurumsal üye olduk WEConnect’e, satın alma süreçlerimizde kadın patronları daha
İhale açıyoruz,kadınlar burada kendilerini daha görünür kılabiliyorlar. Potansiyel müşterilerimizi ağdan haberdar edip onları yakınlaştırıyoruz. Üçüncüsü de weconnect kadın patronların eğitilmesine de destek veriyor. Bu konuda da işbirliği yaptık.TEB kadın akademilerimiz var her ay bir ilde yaptığımız..Bunun farklı farklı versiyonları yapıyoruz. Daha yeni versiyonunu weconnect ile birlikte startını haftaya veriyoruz. Kadın patronların günlük iş hayatlarında karşılaştıkları sorunlar var; pazarlama satış, liderlik, insan kaynakları, tedarik süreçlerinde nelere dikkat etmeliler, çünkü büyük kurumlara mal hizmet satmak da kolay değil, teknik detayları bilmek zorundasınız. Bu konuları o süreçlerde yer alan uzmanlardan da dinleyerek, bu eğitimleri verenler kurumsal üyeler. Örneğin TEB’in tedarik süreçlerinin başında duran yöneticisi gelip o konudaki eğitimi veriyor. Gerçek hayattan beslenen, tüyoları duyabilecekleri bu eğitim sağlıyor.


AMERİKA’DAN FIRSATLARI KADINLARIMIZA YÖNLENDİRİYORUZ
TEB Kobi Bankacılığı Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Simla Ünal : Türkiye’de bir bacağı olarak yüzümüzü Türk patron kadınlara dönmüş olarak aynı sistemi uygulamaya çalışıyoruz. Amerika, Avrupa ve Afrika’dan gelen satın alma fırsatlarını kadınlarımıza yönlendiriyoruz. Ben Türkiye’nin dışarıya satış yapmasını sağlamaya çalışıyorum. Aynı zamanda şuda var bu sadece yurtdışına satış için destek vermek değil kadına, bu 60 firmanın yüzde 80-85’i zaten Türkiye’de olan firmalar, Türkiye’de ciddi satın almalar yapan firmalar. Biz kadının sadece  Amerika’daki çok büyük bir firmanın ağına girmesi için uğraşmıyoruz, aslında Türkiye’deki o firmaların satış ağına girmelerine uğraşıyoruz.”
AMACIMIZ KADIN PATRONLARI GÖRÜNÜR KILMAK
“Türkiye’de kaç tane kadın patron kobi var dendiğinde net bir rakam söyleyemiyoruz, araştırmalar var ama tahmin yöntemiyle oraya ulaşmaya çalşııyoruz. İş hayatıda kadınlar daha görünür oldular. Kadın patronlar hesap açılışından itibaren sistemimizde özel etiketleniyorlar ki bunu görerek doğru müşteriye doğru ürün satabilme, eğitimleri, fiyatları farklılaştırabilme noktasında farklı ürünler sunabiliyoruz. Bütün amacımız kadın patronların hepsini görünür kılabilir. Hesap hesap açtırsın ya da açtırmasın bilgi vermeye hazırız.
KADIN PATRON SAYISI YÜZDE 10
“TÜİK rakamlarına göre Türkiye’de 3,5 milyon işletme var. Kadın patronlar olarak baktığınızda aslında yüzde 40 gibi duruyor. Limited kurarken eskiden 5 ortak zorunluluğu vardı. Bu nedenle KOBİ’ler aileden bir kadına ortaklık veriyordu. Bu nedenle yüzde 40 gibi duruyor ama gerçekten kadının aktif olup olmadığını gösteren bir veri değil bu. O yüzden Avrupa İmar Bankası’nın 2 sene önce yaptığı bir araştırma vardı. Onun rakamlarına göre yüzde 10 öngürüyorlar. Yani 200-300 bin gibi yerde olduğunu düşünüyoruz kadın patronların.


KADINLAR EĞİTİM ALABİLİR
WEConnect International Türkiye Direktörü Nilay Çelik; Eğitimlerin ana hedefi kadınları kurumlara satış yababilir şekilde hazırlamak. Kendi iç süreçlerini yönetmeleri adına da eğitimler olabilir, dönüp kuruma bir şey satmak istediğinde o kurumun ondan ne beklediğiyle ilgili eğitim de olabilir. Global bir şirketin satın almasının başındaki kişi gelip eğitimde o kurum ne olduğunda alıyorlar ne olduğunda kapıdan bile sokmuyorlar bu tür tüyoların olduğu eğitimler veriyoruz. Eğitimin kendisinde bile kadınlar networke girip sonradan satış yapabiliyorlar. Rollplay denilen eğitim tipi vardır, satın alma tarafında sanki kadın gerçekten satışa gelmiş gibi interaktif bir testi yapıp hataları doğruları görüp böyle önemli satış toplantısında nasıl davranması gerektiğinin eğitimini veriyoruz.
NASIL ÜYE OLUNUR?
“WEConnectinternational.org’a girip kayıt ol butonuna girip bilgilerini dolduracaklar. O bilgiler direk kurumlar tarafından okunan bilgiler. İnternet aderseylerini doğru girmeleri, kontak bilgilerini doğru girmeleri önemli, yaptıkları işi öyle bir yazmalılar ki oradan okuyup bir şey başlatmak istiyorsa orada yazılana göre karar verecek. İş sahibi bir patron büyük kuruma iş satmak istiyorsa bilgilerin kuruma göre olması önemli. Kayıt olduktan sonra dünyada 60 global kurum tarafından görülebilir hale geliyorlar. Herhangi biri Türkiye’den çay kupası almak istiyorum dediğinde orada arama yapıp isterse kadınla kontağa geçebiliyor. Bazı kurumlar o işyerinin gerçekten o kadının sahipliğide olduğunun belgesini istiyor. Bu belge bizim tarafımızdan verilen bir belge. Minumum yüzde 51 ve üzeri sahipliği kadının üzerine mi, tamamıyla kadının yönetiminde mi, tüm ana kararları kendi mi veriyor, yapılan işe hakim mi, bunların değerlendirildiği bir süreçten geçiyor kadınlar. Türkiye direktörü olarak bu kadın iş sahiplerinin eğer sertifikasyon isteniyorsa ekip olarak gidiyoruz bütün şirket kağıtlarını inceliyoruz, sorular soruyoruz, cvsine bakıyoruz, sorguluyoruz. Önemli olan kadının sahipliğindeki bir iş yerinin iş yapabilmesi.”
300 KURUMLA KADINLARI BULUŞTURDUK
“2012 sonlarında ilk operasyonlara başlandı. İlk seneyi kadın patronlara ulaşmaya adadık. KAGİDER, 10binKadın bunun gibi farklı kuruluşlarla çalışarak onlara ulaştık. Sertifikasyon ya da kayıt sistemine üyelik yapan kadınlar var. Onlar da farkı kurumlara ulaşmaya başladılar. Son 1,5 senemizi de kurumlarla üye kadınlar arasında ağları güçlendirmeye ayırdık. Paralelde eğitimlere devam ettik. Yaklaşık 300 adet kurumla kadını eşleştirdik, buluşturduk. Bunu farklı organizasyonlarda, eğitimlerde biraraya getirdik ya da kurumlar bizi arayıp şu konuda ihtiyacımız var dediklerinde kadın patronlarla bunları biraraya getirmeye çalıştık. Dünya devi sayılabilecek bir danışmanlık şirketi ile toplamda şu ana kadar 30 kadınmızla buluşturduk. Satın alma merkezi Dubaide. Bu kadınlardan 3 tanesi kontrat imzaladı bu firmayla. Hem Amerika hem Avrupa’da ofislerimiz var. Kurumların oraya ulaşmasını tamamen weconnect üzerinden yapıyoruz.
Bu hafta başında Avrupa’da satın alma yapacak çok büyük bir otel zinciri satın alma yapacaklar, otellerinde kullanılacak çarşaf, yastık, kuru çiçek, koku, küçük kutu lokum vs herhagni bir malzeme konusunda bize bildirdiler. Ben bunu kadın tedarikçilerimize bildirdim. Kayseri’de mobilya üretimi yapan kadınımız kendileriyle görüşme halinde, bir diğer kadınımız kendisi Türk kültürünü yansıtan farklı yiyecekler yapan lokum, çay peştamal satan bir kadınımız da görüşmeye geçecek ve Avrupa’daki otelin bazı binalarında yer alacak.


TEB TÜRKİYE’DEKİ KADIN PATRONLARDAN ALIM YAPIYOR
“TEB şu anda lokal üyemiz. Türkiye’deki kadın patronlardan alım yapıyor. Bunun gibi başka üye kuruluşlarımız var. Türkiye’nin çok büyük market zinciri olan kurumun bir kadından satın alma yapıp onu ayrı bir yerde satması iyi bir örnek olabilir. Doksandan fazla ülkede kadınlar bu sisteme internetten üye olabiliyorlar. Ayrıca 20’ye yakın ülkede ofisimiz var. Bir kadın başka bir ülkedeki kadınla da iş yapabilir. Birbirlerinin de satın almacısı olabilirler sistem üzerinden. Biri kahve içerken ben yeni site yapıcam biri hizmet verse diyor ben yapacak kişiyi biliyorum tanıştırıyorum.
AĞIMIZA 200 KADIN ÜYE
“Her sene kadın ağımızı büyütme hedeflerimiz oluyor. Şu anda 100-200 arasında kadın ağa dahil. Biraraya getirme anlamında rakamlarımız daha yüksek. Bir tarafta kurumlar birtarafta kadınlar var. Kurum sayısını artırdığımız sürece aradaki ihtimaller artıyor. İki sene önce bu işe destek veren 2 firma, geçen yıl 12 firma benimle bağlantıya geçti. Bu sene kurum tarafında yirmilere ulaşmak, kadın tarafında da buluşma sayımız artacak.”
TEB Kobi Bankacılığı Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Simla Ünal: Kimse AYRICALIK istemiyor. Kadınların ekonomik potansiyelini ortaya çıkarmak ve görünür kılmak istiyoruz. İhale açtığımızda şartları belli, ona uygun ürün hizmet yapan tüm kobiler ihalenin tarafı oluyor. Tüm çabamız, kadınlar cesaret alsınlar, içlerinde olanı ortaya koyabilsinler diye. 

Son Güncelleme: 09.05.2016 00:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.