Teknoloji sektöründe kadın istihdamı çok düşük, kadınsız teknoloji olmaz

ISACA İstanbul tarafından, Biznet Bilişim ana sponsorluğunda düzenlenen SheLeadsTech etkinliği Point Hotel Barbaros’ta gerçekleştirildi. Etkinlikte, teknoloji ve siber güvenlik sektöründe kadın istihdamının öneminden bahsedildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Kasım 2018 Cuma 01:48
Teknoloji sektöründe kadın istihdamı çok düşük, kadınsız teknoloji olmaz

Dünya çapındaki profesyonellerin, sürekli değişim geçiren dijital dünyanın yapıcı potansiyelini görmelerine yardımcı olan ISACA (Bilişim Sistemleri Denetim ve Kontrol Birliği), Biznet Bilişim’in ana sponsorluğunda, SheLeadsTech Çalışma Grubu Etkinliği’ni düzenledi. Point Hotel Barbaros’ta gerçekleşen etkinlikte sektörün önemli isimleri tarafından kadınların siber güvenlik sektöründeki yeri tartışıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren ISACA İstanbul Başkanı Funda Çetintaş, teknolojinin hızla geliştiği günümüz dünyasında bu alanda kadın işgücünün artmasının öneminden bahsederek, “Ülke bağımsız olarak bakıldığında teknoloji sektöründe kadın istihdamı çok düşük. Bu sektöre kadınların da ilgi göstermesi için kadın liderlerin ilerlemesi ve artması gerekiyor.” dedi. Çetintaş konuşmasında siber güvenlik sektörü özelinde de kadınların daha fazla istihdam edilmeye başlandığını ama bunun henüz yeterli oranda olmadığını vurguladı.

Konuşma yapan bir diğer isim ise TÜBİSAD Başkanı Erman Karaca oldu. Karaca, dijital dönüşümden kaynaklanan eşitsizliklere dikkat çekerek Türkiye’nin dijital devrimin tehditlerinden biri olan eşitsizliklerin derinleşmesi konusunda risk altındaki ülkelerden birisi olduğunu ifade etti. “Sektörün geleceği için dijital eşitsizliklerin giderilmesine ve dijital yetkinliklerin geliştirilmesine odaklanmak büyük önem taşıyor. Teknolojide çalışan kadın - erkek sayılarının eşitliği ancak okul yıllarında kız öğrencilerin teknoloji alanına daha fazla yöneltilmesiyle başarılabilir. BM, bu şekilde giderse eşitliğin ancak 2030’lu yıllarda gerçekleşebileceğini öngörüyor.” diyerek sektördeki kadın istihdamının artırılması için yönlendirmenin ve rol modellerin öneminden bahsetti.

EnerjiSA Bilgi Güvenliği Risk ve Uyum Grup Müdürü ve ISACA İstanbul Teknolojide Kadın lideri Pelin Pehlivan’ın yöneticiliğinde gerçekleştirilen “Siber Güvenlik Sektöründe Kadın Olmak” paneline Ziraat Teknoloji Bilgi Güvenliği Grup Yöneticisi Ayşim Niksarlı, Boyner Grup CISO’su Tuğba Öztürk ve Anadolubank Teftiş Kurulu Bilgi Teknolojileri Başkan Yardımcısı Dilek Mete Hangül katıldı.

Pelin Pehlivan, ISACA İstanbul SheLeadsTech Çalışma Grubu’nun hedeflerini şöyle açıkladı: “Bizler, kadınların teknoloji ve siber güvenlik alanında çalışmayı seçmesi için, bu konuda rol model olan kadınlarla gençleri buluşturmak, toplumsal olarak bu konudaki farkındalığı artırmak için çalışıyoruz. Aynı zamanda teknoloji sektöründe çalışan kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve bu sorunların azaltılmasına katkıda bulunmak, kadınlar arasında bir ağ kurarak, motivasyon düşüklüğü yaşanan alanlarda destek sağlamak ve kadınların kendileri ile ilgili farkındalıklarını artırarak, onların eksik oldukları noktalarda eğitimlerine katkıda bulunmak için de elimizden geleni yapıyoruz. “

Erkek ağırlıklı bir sektör olan siber güvenlikte kadınların gittikçe daha fazla yer aldığının vurgulandığı panelde bu sayının artırılması için yapılması gerekenler konuşuldu. Bunun yanında kadınların da toplumdaki bu genel algıyı değiştirmek için kendi algılarını da değiştirmeleri gerektiği, meslekleri erkek – kadın olarak ayırmamaları gerektiği vurgulandı.

banner274

Meslekleri seçecek cinsiyetlerin temeli çocuklukta atılıyor

Etkinliğin son panelinde ise Biznet Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Terzioğlu’nun yöneticiliğinde “Erkeklerin Gözünden Siber Güvenlikte Kadınlar” konusu tartışıldı. Deloitte Siber Risk Hizmetleri Lideri Burç Yıldırım, KPMG Bilgi Risk Yönetimi Hizmetleri Direktörü Ehtiram İsmayilov ve PWC Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Direktörü Mehmet Önal’ın katılımıyla gerçekleştirilen panelde siber güvenlik sektörüne kadınların ilgisini artırmak için rol modellerin öneminden bahsedilerek kadın işgücünün artmasıyla sektörün geçireceği olumlu değişimler vurgulandı.

ILO’nun (Uluslararası Çalışma Örgütü) yaptığı araştırmaya göre istihdamda kadın – erkek eşitliğinin küresel GSMH’yi yüzde 3,7, Türkiye’de ise yüzde 4,8 artıracağı belirtilerek kadın işgücünün ekonomi için öneminin altı çizildi. Teknoloji sektörü özelinde ise kadının giderek bu alandan uzaklaşmaya başladığı belirtildi. 1980’lerde bilgisayar mühendisliği seçenlerin yüzde 37’sinin kadın olduğu, günümüzde ise yüzde 18’e düştüğü, kız çocuklarının orta öğretimden itibaren teknolojiye yönlendirilerek bu oranın yukarı çekilebileceğinin altı çizildi. Çocukların daha okula başlamadan evde oynarken bile oyuncaklarının erkek / kız çocuk oyuncağı olarak sınıflandırılmasının iş kollarına cinsiyet atfedilmesinin nedeni olduğu vurgulandı.

Son Güncelleme: 30.11.2018 02:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.