TİKAD Başkanı Bulut,"Yasa kadınlar için yıkım olur hükümetimizin bu yanlıştan döneceğine inancımız tam"

Türkiye İş Kadınları Derneği - TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, cinsel istismar tasarısıyla ilgili düzenleme ile ilgili bir açıklama yayınlayarak bu düzenlemenin kadınlar için bir yıkım olacağı uyarısında bulunarak "Adalet Bakanlığımızın bu yanlıştan bir an önce döneceğini ümit ediyoruz"

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
18 Kasım 2016 Cuma 19:59
TİKAD Başkanı Bulut,"Yasa kadınlar için yıkım olur hükümetimizin bu yanlıştan döneceğine inancımız tam"

Türkiye İş Kadınları Derneği TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut'un açıklaması şöyle; 

KADINI DEĞİL İSTİSMARCIYI KORUYOR
"Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı" yla ilgili düzenleme kapsamında Meclis gündemine getirilen tasarının kadınların karşısına yeni zorluklar çıkaracağını düşünüyor ve  Adalet Bakanlığımızın bu yanlıştan bir an önce döneceğini ümit ediyoruz.Her ne kadar arzu edilen bu olmasa da; tasarının bir yanıyla, cinsel istismarı meşrulaştırmak ve mağdur olan kadını korumak yerine, istismarcısını devlet koruması altına almak gibi bir  anlam da içerdiği görülüyor."

GEREKÇE TARTIŞMALI ÖGELER BARINDIRIYOR
"Söz konusu tasarı için ortaya koyulan gerekçe şudur: Yıllar evvel bir hadise yaşanmış. Kadın ve erkek evlenmiş, çocukları da var. Yani aile olmuşlar ama, kadın dışarıda erkek hapiste. Bu durumda bulunan üçbin kişiye yakın insan var, öngörülen düzenleme onların mağduriyetini çözme amaçlıdır.
Esasen, sunulan gerekçenin kendisi pek çok bakımdan tartışmalı ögeler barındırmaktadır; dolayısıyla bunun bütün kadınları ve kız çocuklarını  içine alan, tüm toplumu kapsayan (geçici dahi olsa) bir TCK maddesi haline getirilmesi pek çok sorunu da beraberinde taşıyacaktır.  

VAHİM SONUÇLARI KAÇINILMAZ
Kanunlar kişi yada belli grupların problemini çözmek için yapılmaya kalkılırsa, niyet iyi dahi olsa, öngörülemez vahim sonuçlarının olması kaçınılmazdır. Sivil toplum kuruluşları gibi ilgili tüm taraflarla müzakere etmeden hazırlanan bu tasarı, toplumun algısında haklı olarak şöyle özetlenmiştir:   Tecavüz edenin, yaptığı yanına kar kalacak; tecavüz edilen ise bunu bir ömür tekrar tekrar yaşamak cezasına devlet eliyle mahkum edilecektir.
        
HUKUKÇULARIN UYARISI GÖZARDI EDİLMEMELİ
Hukukçuların, kanun "caydırıcı olma özelliğini yitirerek, özendirici olma gibi bir duruma dönüştürülmüş olacaktır"  uyarısının gözardı edilmemesi gerektiği görüşündeyiz. Ortada çözülmek istenen toplumsal bir yara varsa, bunun çözümü de yine toplumsal mutabakatla olmalıdır.

HÜKÜMETİMİZİN BU YANLIŞTAN HIZLA DÖNECEĞİNE İNANCIMIZ TAM
Ülkemizin önemli bir kısmının söz konusu tasarıyı toplumun ahlaki değerlerini çürütmeye hizmet etme tehlikesi taşıyan, ve kadınları tehdit eden bir tasarı olarak gördüğü açıktır. Eleştirileri ciddiyetle değerlendireceğini düşündüğümüz hükümetimizin bu yanlıştan hızla döneceğine inancımız tamdır.
 Çünkü bu yasa kadınlar için hem fiziksel hem de ruhsal anlamda yıkım demektir.
 
 

Son Güncelleme: 18.11.2016 22:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.