TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut; “BM Konferansı’nda Kadın Sorunlarını Anlatacağız”

Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlenmesi Prensipleri (Women Empowerment Principles-WEP) Yıllık Toplantısı için New York’a giden TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, konferansta kadınların sorunlarını dile getirecek.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
15 Mart 2016 Salı 17:39
TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut; “BM Konferansı’nda Kadın Sorunlarını Anlatacağız”
Türkiye İş Kadınları Derneği Başkanı Nilüfer Bulut, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlenmesi Prensipleri (Women Empowerment Principles-WEP) Yıllık Toplantısında konuşacak. Birleşmiş Milletler'de Türkiye'nin "Kadınlar ve Kapsayıcı Küresel Ekonomik Büyüme " konulu konferansa TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut’un yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü de katılıyor. TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, New York’taki konferansta kadınların bulunduğu yeri, sorunları ve çözüm önerilerimizi dünyaya anlatacak. 

TİKAD, BORSA GONGUNU EŞİTLİK İÇİN ÇALDI
Birleşmiş Milletler'in New York'taki toplantısı öncesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajında dünya ekonomisinin can damarının kadınlar olduğuna dikkat çeken TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut şunları söyledi; “Ülkemizde nüfusun yarısı kadındır. Ne var ki, kadınlar ister işçi, ister işveren olsun ekonomik hayat içersinde çok fazla güçlüğe göğüs germe zorunluluğundan kurtulabilmiş değildir. Çalışma hayatı içindeki kadınların, yönetim kademelerindeki kadınların yaşadıkları sorunlara da dikkat çekmek zorundayız,  her alanda karşımıza çıkan cinsiyet eşitsizliği engeli her alanda ve her kademede ne ülkemizde ve ne de dünyanın pek çok ülkesinde aşılabilmiş değil. Buna dikkat çekmek amacıyla, 8 Mart'ta Borsa İstanbul'da Ring the Bell for Gender Equality programında seansı biz kadınlar başlattı ve TİKAD, İstanbul Borsasında tüm dünya borsalarıyla aynı saatte 9:15'de "Kadın - Erkek Eşitliği" için gong çaldı” dedi.
 
ÇALIŞAN 4 KİŞİDEN 1'İ KADIN
“Nüfusumuzun yüzde 49,8'i kadın olduğu halde, erkeklerle sahip olduğumuz bu sayısal eşitliği ne ekonomik ne politik, ne de eğitim ve sosyal alanlarda koruyabilmiş değiliz” diyen TİKAD Başkanı Bulut sözlerini şöyle sürdürdü; “Şu rakamlara göz atıldığında, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü neden sorunlarımızı anlatmak için vesile olarak görmemiz gerektiği anlaşılacaktır. Türkiye'de kadın girişimci oranı yaklaşık 
yüzde 9 dur; toplam işveren sayısı 1 milyon 223 bindir ve bunun yalnızca 109 bini kadındır. Türkiye'de çalışan 12 milyon 679 bin 379 kişiden, yalnızca 3 milyon 180 bin 982'si kadın çalışandır, ki bu  çalışan nüfusun yüzde 25,09'u demektir.  Kabaca söyleyecek olursak, çalışan her 4 kişiden sadece 1 tanesi kadındır. Siyaset, akademi, kamu veya özel sektörde yönetimde yer alan, karar merciinde bulunan kadın istatistiklerine bakacak olursak;  akademisyenlerin yüzde 36'sı, rektörlerin yüzde 6'sı , CEO'ların yüzde 12'si kadındır. Bunlar gerçekten dünyanın gelişmiş ülkeleriyle kıyaslandığında iyi görünemeyecek rakamlardır.”
 
KADIN ÇALIŞAN SAYISI 6 YILDA ARTIŞ GÖSTERDİ
Tüm bunlara rağmen aslında son 15 yılda çok büyük bir yol kat edildiğini belirten TİKAD Başkanı Bulut, “Gelecek periyotta bu rakamların yükseleceği ve gelişmiş ekonomilerle aramızdaki makasın hızla kapanacağı görüşündeyim. Çünkü, Türkiye'nin son 15 yılda yakaladığı gelişme ve büyüme hızından kadınlar da paylarına düşeni almışlardır. Bu süreç içersinde kadın istihdamındaki artış rakamları oldukça yüksektir. Söz gelimi bu bir yılda yaratılan her yeni 100 istihdamın 45’ini kadınlar oluşturmuştur, sayının giderek de arttığını görüyoruz.  Mesela 6 yılda kadın çalışan sayısında 1,5 milyonun üstünde bir artış olmuştur. Bu bizi gelecek adına haklı olarak umutlandırıyor.”dedi.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.