TurkishWIN Genç Kariyer Günü Coşkuyla Kutlandı

ÖZEL HABER/ TÜLAY ŞUBATLI/ TurkishWIN Genç Kadın Kariyer Günü’nde herbiri kendi alanında başarılı profesyoneller kişisel hikayelerini anlatıp kadınlara ilham kaynağı oldular.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
06 Mart 2016 Pazar 01:21
TurkishWIN Genç Kariyer Günü Coşkuyla Kutlandı
TurkishWIN tarafından Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen Genç Kadın Kariyer Günü etkinliğinde yüzlerce profesyonel ve girişimci kadın hikayelerini öğrencilerle paylaştı. Yoğun ilgiyle karşılanan ve bin 200’den fazla kişinin katıldığı etkinlikte onlarca konuşmacının yaptığı sunumların yanı sıra 6 workshop da düzenlendi.  Etkinlikte konuşan İstek Vakfı-Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan “Buğdayı gözlemleri ile kadın bulmuştur, tarım toplumuna, medeniyete geçiş kadınlar sayesinde olmuştur'' sözleriyle dikkat çekti.
Ve işte genç kadınlara ilham kaynağı olan sunumlardan bazı bölümler; 
 
İKİ MAAŞIN GİRDİĞİ EVDE DENGE OLUR
Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton: "Bir kariyeriniz mutlaka olmalı! Kariyer, özgürlüktür. Ne yazık ki sesinizin çıkması özgürlüğünüze bağlı oluyor. Önemsediğimiz mutlaka meslek sahibi olmanız. Çünkü meslek sahibi olmak demek gidip para kazanabilmek demek, para kazanabilmek özgür olmak demek, özgür olmak demek kendi seçimlerini yapabilmek demek, bu hiçbir insan için lüks olmamalı. Ekonomik özgürlük olunca ailenin, çevrenin diretmelerine baş kaldırabiliyorsun, yapabilir hissediyorsun. İnandımki ekonomik özgürlüğü olan çok daha mutlu olur, dengeli aileler kurar. İki maaşın girdiği ailede denge olacaktır, kadın ve erkeğin sesi eşit çıkacaktır.”


O YAPARSA BEN DE YAPARIM DEDİM YAPTIM
Harran Üniversitesi CampusWINner, Women in Business Kulübü Başkanı Güler Yıldırım: “O yaparsa ben de yaparım dedim. Neler mi yaptım?  Doğuş Holding’te staj imkanına sahip oldum, kulubümü kurdum, Çalışan Avratlar versiyonunu düzenlemeye başladık ilk etkinliğimizi yaptık. TurkishWin harika bir kızkardeşlik ağı ve profesyonel hayatı tanıma imkanı verdi. Bunları yaparken çok zorlandım, başarısız olduğum günler oldu, kız başına ne işi var bakışına maruz kaldım, kız gibi yaptım her şeyi, ben yaptıysam siz de yaparsınız.”
FIRSATLARI DEĞERLENDİRMEK ELİNİZDE
UPS Türkiye  Genel Müdürü  Ufku Akaltan:  Bu hayattan ne elde edeceksek isteğimiz doğrultusunda elde edeceğiz. Bazı kısıtlarımız var. Finansal güçlükler, ben bunu yapamam deyip kolay bir şey seçeyim algısı, içinde sıcacık hissettiğimiz konfor alanımızda yaşayıp gitmeye başlayabiliyoruz. Önünüze gelen fırsatları değerlendirmek tamamen sizin elinizde, tek kısıt kendiniz, hayalleriniz ve onun için ne kadar çalışmak istediğiniz. Ups 400 bin çalışanı olan, Türkiye’de 2.500 çalışanımız var. Türk insanının ne kadar değerli, özverili, çalışkan oluduğunu burada takdir eder hale geldim. Çok kuvvetlisiniz, bu ülkenin insanları olarak belki buradaki zorluklardan müthiş bir enerji ve takım halinde çalışabilme gücümüz var bunu yeşertmemiz lazım.
BİRBİRİMİZLE PAYLAŞABİLİR, ÖĞRENEBİLİRİZ
Vodafone İnsan Kaynakları Direktörü Pınar Kalay: Okul bitince finans hayatında çalışmaya başladım, evlendim, çocuğum oldu, boşandım, sonra yine evlendim. Bir şirkette çalışan kadınların hayatını kolaylaştırmak için bir insan kayakları direktörünün birebir bunları yaşamasına gerek yok. Birbirimizle payaşabiliriz, birbirimizden öğrenebiliriz. Bir kadının hayatında her zaman güzel, bakımlı olmak, spor yapmak, alışveriş yapmak var. Bir bebek olduktan sonra o bebekle meşgül olmak, hayatı için düşünmek, evin sorumluluklarını yerine getirmek, alış verş yapmak düzen kurmak, spor yapmaya devam etmek, sosyal hayatınızdan vaz geçmemek var. İş hayatında ise bol bol hesap kitap yapmak, toplantılar yapmak, ekipleri yönetmek var. Birden bire bire fark ediyorsunuz ki bunların hiçbiri azalmamış ama hepsini birden yapıyorsunuz. Bunları yaptım dediğinizde bir bakıyorsunuz yaşınız 40 olmuş. Bunları yapmanın yolları var, panik olmaya gerek yok, ama bunlarla ilgili düşünmek ve paylaşmak gerekiyor.
BİNYAPRAK’TA İSTEDİĞİNİZ HER SORUYU SORABİLİRSİNİZ
BinYaprak- TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak: 10 bin kadınlık bir network olabilirsek, o kadınlarla tanışabilmek için çalışmaya emek vermeye kızkardeşlerimi çağırmaya hazırım. Bir yolculuk başlamakla başlıyor. Her üniversiteye gidip etkinlik yapamayız, ama siz bugünün liderleri olarak daha aktif olarak rol modelerinizi bulup network’ler kurabilirsiniz. Bin Yaprak, TurkishWIN’deki etkinliklerin dijital bir versiyonu. Farklı tecrübelerden birbirlerine destek veren kadınlar ilham yolculuklarını paylaşsın istedik. Hedefimiz üniversiteli gençlik ve çalışan kadınlar. Binyaprak.com’u yeniledik. İş hayatına dair kadınların istedikleri her soruyu sorabilecekleri bir platform yarattık.
 
SAĞIR KURBAĞA OLUN
Spiker Jülide Ateş: 25 yıl boyunca kendi mesleğimin marotunun koştum. Yapamazsın denilen kişilerin başında geliyorm. Bir hikaye vardır. Kurbağalar en tepeye çıkmaya çalışırlar. Yapamazsın denildiğinde bazı kurbağalar kendini aşağı atar. Ama bir bakıyorlarki kurbağalardan biri en tepeye çıkmayı başarıyor. Anlıyorlarki o en tepeye çıkan kurbağa sağırmış. Sağır kurbağa olmanızı öneriyorum, kimsenin size haddinizi bildirmenize izin vermeyin.
BİR SÖGÜT GİBİ EĞİLİN, DOĞRULUN YOLUNUZA DEVAM EDİN
Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Neriman Ülsever:  Güçlü kadınların olduğu toplumlara güçlü toplum deniyor. Biz kadınların erkeklerle kolkola güçlü toplumlar yaratabilmek için yol almamız gerekli. Yeterki yapabileceklerinizin farkında olun, hayal edin, başarısızlıklar karşısında yıkılmayın. Bir söğüt ağacı gibi eğilin doğrulun ve tekrar yolunuza devam edin. 45 yıllık iş hayatım var;  biri bana bunu yapamazsın desin ben onu yaparım. Okulda boyun uzun değil basketçi olamazsın dediler. Kız Kolejinin basket takımının oyun kurucusu oldum. Selvi boylu değildim ama ben solaktım müthiş ayrıcalığım vardı ve onu kullandım.
EMPOWER WOMEN’ ÜYE OLUN
UN Women, Avrupa ve Orta Asya Bölge Koordinatörü Meral Güzel: Kadının ekonomik güçlenmesi konusunda çalışıyorum. Empower Women, kadınları ve erkekleri, kadının gelişimi yolundaki tüm aktörleri biraraya toplamaya yarayan global bir platform. 15 bine yakın üye var. 8 Martta yeni web sitemiz açılacak. Herkesi bu dijital platforma üye olmaya davet ediyorum. Dünyanın ekenomik gelişme alanındaki en büyük kütüphanesi bu. Hem kişisel hem de kurumlar üye olup burada çalışmalarını aktarabilirler. Eğitim programları, konferanslar, etkinliklerinizi, duyurularınız, yazılarınızı ve araştırmalarınızı buraya yükleyin. Niye önemli? İleride bir gün Aydın’a Norveç’ten bir yatırımcı gelmek isterse bu bilgilere tıkladığında bunları bulabilmesi çok önemli. Kurumsal üyeler bölümünde amaç Türkiye’de kadının eşitliği, güçlenmesiyle ilgili tüm kurumları aynı çatı altında toplamak.  

YA DUVAR DİBİNDEN YÜRÜYECEKTİM YA DA BEN DE VARIM DİYECEKTİM
Güvensan Genel Müdürü Münteha Adalı: Ya duvar dibinden yürüyecektim ya da ortaya çıkıp ben de varım diyecektim. Başkaları için zorsa benim fırsata çevirmeliyim diyerek devam ettim. Ne iş yaparsam yapayım önce hikayesini yazarım. Güneydoğu’dan gelen bir kadın olarak gelenek ve görenek baskısını çevreden çok net hissettim. İş fikri için çok iyi gözlem ve fırsatları görmek gerekiyor. Temizlik işi yapıyoruz dediğimde ne temizlikçi mi olacaksın dediler. Temizlikçi olmanın dayanılmaz hafifliğini çok seviyorum, gençlerin de bu sektöre ilgi duymasını istiyorum. Ben don kişot olucam, temizlikçi olmanın ne demek olduğunu anlatacağım ve para kazanacağım dedim. Her şey bizim elimizde.

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Zeynep Karahan Uslu - İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Kadınlar Olarak Meydan Okuyoruz, Biz Varız - Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın 

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın 

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın 

banner274

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın 

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 24.02.2021 13:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.