Yasemin Açık:"Kadının çalışması için erkekler de kültürel dönüşümde yer almalı"

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı iş kadını Yasemin Açık, TÜRKONFED Sürdürülebilir Ekonomide Kadının Rolü - 14 Kasım 2016, İstanbul konferansıyla ilgili olarak Cnn Türk canlı yayınında iş dünyasında kadının rolünü değerlendirdi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
14 Kasım 2016 Pazartesi 12:22
Yasemin Açık:"Kadının çalışması için erkekler de kültürel dönüşümde yer almalı"

"Sürdürülebilir Ekonomide Kadının Rolü" zirvesinin toplumda toplumsal farkındalık oluşturacağını düşündüğünü ifade eden TÜRKONFED Başkan Yardımcısı iş kadını Prof.Dr.Yasemin Açık, zirve öncesi katıldığı Cnn Türk yayınında Ahu Özyurt'un sorularını yanıtladı.

Prof.Açık'ın programda yaptığı açıkmalarının satır başları şöyle;

"Bu zirveyi gerçekleştirmemizin altında yatan asıl neden kadının toplumdaki statüsünün iyileştirilmesi ve iş yaşamında cinsiyet eşitliğinin oluşturulmasına katkı sağlamak. Bu anlamda dünyada ve Türkiye’de siyasette, sivil toplum örgütünde ve iş dünyasında önemli isimler konuşmacı olarak katılıyorlar. Kadının statüsünün iyileştirilmesi ve cinsiyet eşitliği ile kadının güçlenmesi konuları irdelenecek ve çözüm önerilerini tartışma imkanını bulacağız."

KADININ İŞ GÜCÜNE KATILIMI DÜNYADA EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK
"Malesef kadın istihdamı yüzde 27,5 civarında ama erkek istihdamı yüzde 65 lerde. Kadın istihdamı erkek istihdamının yarısından daha az. İş gücü oranı da düşük. Kadınlar tekstil, hizmet sektörü gibi emek yoğun iş kollarında düşük ücretli, sosyal güvenceden yoksun ve düşük ücretli işlerde çalışıyorlar. Son yayınlanan bir raporda elde ettiğimiz bilgiyi söylemek istiyorum. Dünya genelinde kadın istihdamında yüzde 1’lik bir artışın küresel ölçekte milli hasılaya 80 milyar dolar kadar katkı sağlar aslında. Yani kadının iş gücünü artırmamız tüm dünyada aynı zamanda ekonomiye çok büyük katkı sağlayacaktır."

KADIN TÜM ALANLARA KATILMAZSA TOPLUMUN GELİŞMESİ DÜŞÜNÜLEMEZ
"Zaten toplumun yarısını oluşturan kadınların toplumun tüm alanlarında sosyal, ekonomik ve siyasal alanlarda erkeklere benzer oranda katılmadıkça, karar alma mekanizmalarına, üst düzey mesleklere kadınlar yeterince katılmadıkça toplumun gelişmesi düşünülemez. Kadının güçlenmesi, kadının tüm yaşam alanlarına erkeklere benzer oranda katılması için TÜRKONFED Kadın Komisyonu olarak emek veriyoruz. Komisyonumuz 2007 yılında kuruldu, 2 önemli rapor yayınladı. Bu raporlarla ilgili olarak sunduğu öneriler de 65.Hükümetin eylem planı içinde yer aldı"

.
GEREKLİ MEKANİZMALAR OLUŞTURULMALI
"Elazığ aslında batının birçok özelliğini içinde barındıran, Doğu’nun huzur içinde yaşanak şehri aslında. Hem akademik hem de iş dünyasında yer alıyorum. Çok mutluyum, çok da kabul gördük. Her iki cins beraber çok güzel çalışıyorlar. Ama bunun Tüm Türkiye’de böyle olması gerekir. Bölgesel arası gelişmişlik farkının azaltılması için kadınların her alanda olmaları lazım ama kadın da toplumun her alanında olamıyor malesef hem eğitim ve mesleki eğitim düzeylerinin düşük olması hem de iş dünyasına girişini sağlayacak gerekli mekanizmaların oluşmaması kadınların iş dünyasında yeterince yer almalarının önünde bir engel.TÜİK verilerine baktığımız zaman iş veren konumundaki kadın oranı sadece yüzde 8, her 100 girişimciden sadece 9’u kadın."


DESTEK SAĞLANIRSA KADINLAR DA ÇALIŞIR
"Toplumsal cinsiyet eşitliğini konuşurken aslında toplumda kadın ve erkeğe biçilmiş roller var. Bu roller gereği kadınlar kültürel yapı içinde, toplumsal normlar, geleneksel yapı içinde çocuğa, yaşlıya, engelliye bakmak kadın görevi olarak algılandığı için aslında bu konularda kurumsal destek artırılsa kadınlar da daha çalışacaktır. Böyle algılandığı için de kadınlar daha çok işten ayrılması gereken birisi varsa kadın oluyor. Çocuk bakımı vs için ayrılıyor. Öyle bir yapıyı kadınların bazıları da böyle düşünüyorlar.
Yine TÜİK araştırmasına gröe kadınların yüzde 52’si, çocuğu olan kadınların çalışmaması gerektiğini düşünüyor. Bu da çok ters durum aslında. Bir kültürel dönüşüm gerekiyor. Bu yapılırken sonuçta erkekleri de yetiştiren kadınlar, hem kadınların hem de erkeklerin kültürel dönüşüm içinde yer almaları gerekir. Bunu yapmak için de özel sektörü, sivil toplum örgütlerine, iş dünyasına, kamu kurum ve kuruluşlarına çok görev düşüyor bu dönüşümün sağlanmasında."

KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROGRAMINI YÜRÜTÜYORUZ
"TÜRKONFED İş Dünyası Kadın Komisyonu olarak Kadının Çok Yönlü Güçlendirilmesi projesini yürütüyoruz. Ülkenin dört bir yanında kadının hem ekonomik hem de networking ağının oluşturulması ve mentorluk desteği için eğitim veriyoruz. Bölge sorunlarına ilişkin çözüm önerilerinin bulunması şeklinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu da kadının daha görünür olmasına katkı sağlıyor. "
 

Son Güncelleme: 14.11.2016 12:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.