İki Kadın Yazardan "HiperKadın - Güce Dönüşen Bir Zaafın Hikayesi"

Gülüş Türkmen ile Tuğba Asmazoğlu'nun birlikte kaleme aldığı "HiperKadın - Güce Dönüşen Bir Zaafın Hikayesi" adlı kitap okuyucuyla buluştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
08 Ekim 2020 Perşembe 10:56
İki Kadın Yazardan "HiperKadın - Güce Dönüşen Bir Zaafın Hikayesi"

Sola Unitas yayınevinden çıkan HiperKadın - Güce Dönüşen Bir Zaafın Hikayesi'ni Gülüş Türkmen ile Tuğba Asmazoğlu kaleme aldı. 

Kitabın tanıtım bülteninde "Hayatınızın büyük bir bölümünü, ‘eksik’ olduğunuz inancıyla yaşadıktan sonra aslında ‘fazla’ olduğunuzu anlarsanız neler değişir? diye soruluyor. 

Sinirbilim, son zamanlarda büyük ilerleme kaydederek insan zekâsının öngörülemezliğini çok daha güçlü bir şekilde teyit ediyor. Bir zamanlar ‘uyumsuz’, ‘yaramaz’, “aklı beş karış havada” diye etiketlenen çocuklar, eğer bugünkü bilgilere sahip olsaydık “dikkat eksikliği”, “hiperaktivite bozukluğu”, “parlak zekâ” gibi tanılar alabilirlerdi. Yirmi birinci yüzyılın çocukları bu açıdan şanslılar. Peki ya onları büyüten biz yetişkinler?

Gülüş Türkmen ve Tuğba Asmazoğlu, bir zamanlar uyumsuz, yaramaz ve aklı beş karış havada iki çocuktu. Sonra büyüdüler. Toplumda kabul görmek, onlar için zor bir deneyim oldu. Su er geç yolunu bulur ve ortaya çıkması gerekenler bir şekilde kendini gösterir.

HiperKadın, bütün bir yazgıyı değiştiren bir yüzleşmenin hikâyesidir! Çünkü kadınlar, kendilerine dayatılan yaşam modelinin kabuklarını kırdıklarında özgürleşirler.

Kapsamlı ve güncel araştırmalarla desteklenerek gecikmeli tanı alan bir neslin sözcülüğünü yapan bu kitapta, hayatının geri kalanını ‘hiper’ olarak yaşamaya cesaret eden “iki kadından, süreci özgürleştirici bir deneyime çevirmenin ipuçlarını” en can alıcı şekilde bulacaksınız.

GÜLÜŞ TÜRKMEN KİMDİR?

 

Belçika’da büyüyen, reklam iletişimi eğitiminin ardından 26 yaşında Türkiye’de yaşamayı seçen Gülüş Gülcügil-Türkmen’in, müzisyenlikten yayın

yönetmenliğine, çevirmenlikten küratörlüğe birden çok şapkası vardır. Kültürlerarası farklar hayatı boyunca ana ilgi alanı olmuştur. Çocuk yetiştirirken

iyiden iyiye önem kazanan yaşam ve düşünce biçimlerini inceleyen Türkmen, Adele Faber ve Elaine Mazlish’in Çocuklarla İletişim atölyelerinin Türkiye

ayağını oluşturmuş, Hollanda’nın Utrecht Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Uzaktan Eğitim Programı ile çocuk gelişimi eğitimi almıştır.

Araştırmalarını pek çok uzmanın desteği ile yürüterek, dört Türkçe ve bir İngilizce kitap haline getiren Gülüş Türkmen’in çalışmalarına bugüne dek

Ankara, Hacettepe, Yeditepe ve Başkent Üniversiteleri de destek vermiştir. Bir erkek, bir de kız annesi olan Türkmen, aşağıdaki işleri

yapmıştır:

· – Her kültürde anneliğe yaklaşımın farklı olduğunu fakat her yaklaşımın olumlu sonuç vermediğini fark ederek, “Annelik Tarzınız Yaşam Tarzınızdır"

mottolu Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Platform 2017 yazına kadar çok yazarlı, çok uzmanlı ve çoksesli bir portal olarak yayın yaptı. Site

sayısız röportaj, TV ve radyo programı, anne buluşması ve sempozyumun ardından 2017-2018 arasında “Aradığınız Türk Annesi Bu

Adreste Bulunamadı" mottosuyla kişisel bir bloga dönüştü.

banner274

– Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı

koordinatörü oldu (2011).

 – Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını Kanal34’te #AlternatifAnneTV programı (2015), ardından TRT’de

#AlternatifAnneRadyo takip etti (2014-2015).

– Eğitim Reformu Girişimi’nin “Eğitimde İyi Örnekler“ konferanslarına konuşmacı ve jüri üyesi olarak katıldı (2017).

 – Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası uygulamasını geliştirip, bugün uluslararası literatür tarafından tanınmış “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” felsefesinin temellerini attı.

Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin

yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

 

TUĞBA ASMAZOĞLU KİMDİR?

Tuğba Asmazoğlu, 2002 yılında Başkent Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklam Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Bilişim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi almıştır.

İş yaşamına, Türkiye’nin, kurumsal iletişim alanında faaliyet gösteren ilk firmalarından olan, Global Hill & Knowlton’da (Global Tanıtım) başlamış, uluslararası şirketler ve sivil toplum kuruluşlarına kurumsal iletişim danışmanlığı hizmeti vermiştir, Mesa Mesken Sanayi’nin sağlık sektöründeki markası Mesa Hastanesi’nde, Pazarlama İletişimi Yöneticiliği yapmış ve sonrasında expat olarak gittiği Rusya’nın çeşitli illerinde, Gama Endüstri ve İmalat Tesisleri’nde yönetici olarak görev almıştır.

Aldığı eğitim ve iş yaşamındaki deneyimlerinden yola çıkarak, duygusal yetkinliklerin merkeze konulduğu iletişim yöntemlerinin, yaşamımızdaki en değerli unsur olduğuna inanan ve bu yönde insanların gelişimine fayda sağlamak isteyen Tuğba, Sola Unitas Academy’de koçluk eğitimlerine başlamış ve “Advancing the Path to Core Coaching Masteries” programını başarıyla tamamlayarak profesyonel koçluk hayatına adım atmıştır.

Yönetici Koçluğu, Takım Koçluğu, Öğrenci Koçluğu, İlişki Koçluğu, Kalıtsal Aile Travmaları ve NLP Practitioner, Master eğitimlerini katılarak, başarıyla bitirmiştir. Paul Ekman International onaylı Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies-ESaC) ile Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility-ETaC) eğitimlerini Sola Unitas Academy’de, tamamladıktan sonra A.B.D.’ de Chicago University, Emotional Intelligence Institute’de Paul Ekman International, Train the Tranier Egitimine katılmıştır ve başarıyla eğitmen olma hakkı kazanmıştır.

İnsan psikolojisine olan merakı nedeniyle St. Clement University’den, Genel Psikoloji, Kişilik Psikolojisi ve Kişilik Analizi derslerine katılmıştır.

Bireylerin ve kurumların duygusal farkındalıkla iletişim kurmaları ve bunları sürdürülebilir hale getirebilmeleri için Duygusal Zeka üzerine araştırmalar yapmış ve bu konuda uzmanlaşmıştır.

Aldığı tüm eğitimler sonucunda ailelerin çocuklarıyla iletişiminin bizi biz yapan en önemli unsur olduğu farkındalığıyla Ebeveyn Koçluğu eğitimini vermeye başlamıştır.

Tuğba hala İstanbul üniversitesi, Çocuk Gelişimi bölümünde öğrencilik hayatına da devam etmektedir.

İleri seviyede Rusça ve İngilizce yetkinliği olan Tuğba, CSF (Certificated Skillful Facilitator) eğitiminden mezun olarak, Sola Unitas çatısı altında eğitmenlik hayatına başlamıştır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.