Artık haberlerde "Öfkeli koca cinnet geçirdi" yazılmayacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Kadın Komisyonu’nun hazırladığı "Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu” haberlerdeki dili değiştirmeyi amaçlıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
12 Mart 2016 Cumartesi 16:07
Artık haberlerde "Öfkeli koca cinnet geçirdi" yazılmayacak
Öfkeli koca, cinnet geçirdi, kıskançlık krizi, namusu için karısını öldürdü şeklindeki haber başlıkları artık medyada yer almayacak. Çünkü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın KomisyonuKadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu” adlı bir kitap yayınladı. Kitapla erkek cinayetlerini meşrulaştıran, kadının medyada defalarca katledilmesine neden olan, toplumdaki eşitsizliğin haberler yoluyla yeniden yeniden üreten cinsiyetçi habercilik kalıpları tarihe gömülmek isteniyor.
Kitabın kamuoyuna tanıtımı için düzenlenen toplantıya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş,  Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, Yönetim Kurulu Üyesi-Kadın Komisyonu Koordinatörü Göksel Göksu ile Kadın Komisyonu üyelerinden Pınar Aktaş, Nezahat Alkan Gümüş, Seda Kaya Güler, Sultan Uçar,  Semiha Öztürk ve  TGC Kadın Danışma Grubu’ndan Mesude Erşan’ın  aralarında bulunduğu gazeteciler katıldı.

GENEL SEKRETER GÜNEŞ: CİNSİYETÇİ DİL KAMUOYUNA ZARAR VERİYOR
TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş; “Bugün kadınlar aktif olarak çalışıyor olmalarına rağmen kadın olmaya bağlı birçok sorun yaşıyorlar. Medyada kadına yönelik ayrımcı cinsiyetçi dilin hakimiyeti toplumsal barışa da zarar veriyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Komisyonu, önemli bir çalışmayı gerçekleştirdi. TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu koordinatörlüğünde  “Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu” hazırlandı. 50 kadından oluşan Kadın Danışma Grubu oluşturuldu.  Üniversitelerin kadın bölümlerine ve kadın konusunda çalışan sivil toplum örgütlerine yazılar yazılıp katkı istendi. Gelen katkılar doğrultusunda Kadın Komisyonu bu kılavuzu hazırladı. Meslektaşlarımız kitabı hazırlayabilmek için sık sık bir araya geldi.  Yoğun çalışmaları arasında meslektaşlarımız bu önemli kılavuza imza attılar. Cemiyetimizin Kadın Komisyonu’na, Danışma Kurulu’na teşekkür ediyoruz.  Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’nu, medya kuruluşlarının yöneticileriyle,  Türkiye’nin dört bir yanında yaptığımız Yerel Medya Seminerlerinde meslektaşlarımızla buluşturacağız. Online olarak da internet sitemizden de ulaşım imkanı sunacağız.”
BAŞKAN OLCAYTO: KADIN TÜRKİYE’NİN BAŞAT SORUNLARINDAN BİRİ
Toplantının açılış konuşmasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto yaptı. Başkan Olcayto şunları dile getirdi:
“Ülke zorlu bir dönemden geçiyor. Yalnız gazeteciler için değil akademisyenler, aydınlar, emek insanları, kadınlar için de böyle. Kadın sorunu, Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesi. Çünkü din sömürüsünün en fazla ezdiği grup kadınlar. Kadınları ikinci sınıf gören anlayış  var. Kadın ucuz emeğin malzemesi yapılıyor. Bugün diğer iş kollarında çalışan pek çok kadının aldıkları ücret  erkeklerden daha düşük. Basın sektöründe de durum aşağı yukarı böyle. Kadın, seks malzemesi olarak nefret söyleminin ortasında gösteriliyor. Kadına şiddet hiç bitmiyor. Kadınlar, hem üniversitede hem de gazetecilikte iyi çalışmalar yapıp öne çıkarken onları ezmek için her türlü çareye başvuruluyor.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Kadın Komisyonu bu kitapla en kalıcı etkinliklerden birini gerçekleştirdi.”
 
GÖKSEL GÖKSU:  MESLEKTAŞLARIMIZIN VE OKURUN BAŞUCU KİTABI OLACAK
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi-Kadın Komisyonu Koordinatörü Göksel Göksu, kılavuzun hazırlanma süreciyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu,  medya sektörüne uzun emek vermiş, halen sektörde çalışmakta olan kadınların ortak kaygılarından yola çıkarak hazırlandı. Sektörde çalışan kadınların da aynı kaygıları taşıdığını işittik. Sektörün hitap ettiği, okurlar, izleyiciler de bu kitabın yönlendirmesine muhtaç diye düşündük. Uzun bir süreçte hazırlandı. Kimimiz fikriyle, kimimiz redaksiyonuyla katkıda bulunduk. İmece usulü kitap çıkardık. Sektörde toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı pek çok meslektaşımız olduğunu da biliyoruz. Bazı kuralları daha dikkatli hayata geçirirsek ‘bir adım daha atma olanağı buluruz’ diye düşündük. Mesleğimizi icra ederken yaşadığımız sıkıntıları dile getiren bir bölüm yaptık.  Yaşanmış olayları aktardık. Kim tarafından yaşandığını özellikle gizledik. Kimin yaşadığı değil bu olayların yaşatılıyor olmasıydı önemli olan. Yüzleşme sağlanabilir diye düşündük.
Genç meslektaşlarımız, bu konuda oldukça sıkıntılı. Bizim rehberimiz ustalarımız vardı. Şimdi genç meslektaşlarımızın rehber sıkıntısı da var. Gençlerin  rehber ihtiyacını gidereceğiz. Kitap;  eleştiriye açık, katkılara da açık. Güncellemelerle kitabı hep dinamik tutacağız.”
 
PROF. DR. SEVDA ALANKUŞ: KİTAP PRATİK VE TEORİDEKİ KOPUKLUĞU GİDERDİ
Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş, şunları dile getirdi:
“Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu, hem pratik hem de teori kopukluğunu gideren bir çalışma oldu. Özellikle iletişim fakültesi öğrencileri için de büyük bir kaynak olacak. İletişimci olarak, kadın ve medyanın kadına yönelik haberlerini eleştiren bir akademisyen olarak; bir kere her türlü şiddetin olağanlaştığı, yaygınlaştığı, yılda ortalama 250 kadının öldürüldüğü, eşitsizlik ve ayrımcılığın devam ettiği ülkede, medyanın da bu konuda bazı sorumlulukları var.
KADIN ODAKLI HABERCİLİK GEREKİYOR

Gazeteciliğin tarihinde haberin etik kodları,  19. yüzyılın ikinci yarısında gazetecilik ve edebiyat birbirinden ayrılmaya başladı. Edebiyat daha kadınların alanı gibi görülürken haber ise erkeklerin alanı olarak başlıyor. Bütün o ilke ve kodlarının tanımlanmasına neden oluyor. ‘Olağandışı haber’ dediğiniz zaman kadın, olağandışı bir durumda haber oluyor. Kodların yeniden değiştirilmesi ve tanımlanması gerekiyor. Bu çalışmanın dil üzerine odaklanıldığını görüyoruz. ‘Ne söylemeliyiz?’, ‘Ne söylememeliyiz?’ konusunda da bilgi veriyor.  Haberin yapısı üzerine daha objektif düşünmek gerekiyor. Kadın odaklı habercilik gerekiyor. Kadın odaklı habercilik yaptığınızda ‘bütün ötekilere yönelik haberleri’ de yeniden yazmak durumunda oluyorsunuz. Birlikte yaşama kültürü için böyle bir şeye ihtiyaç var.” 

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

banner274

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

CİNSİYET EŞİTLİKÇİ HABER KILAVUZUNU BU LİNKTE TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

https://www.istekadinlar.com/images/upload/kadin_ve_medya_kilavuz_1.pdf

Kardeş kanal Evvel Zaman Masalları Youtube'da sesli kitap olarak yayın yapmaya başladı.

Çocuklar hayal dünyası ile ilk kez masallarla tanışır. Masallarla hayal dünyaları zenginleşir ve yaşam boyu karşılaştığı olayları daha hızlı kavrar. Yaşamın zorluklarıyla mücadele gücü yükselir.Çocuklara yaratıcı düşünce becerisini kazandırmanın ilk adımı masallardır. Bilimsel araştırmalara göre, masallar, çocuğun sosyal ve bilişsel gelişimine katkı sağlar. Kelime hazinesini geliştirir, okuma alışkanlığı kazandırır. Dil gelişimine, zihinsel gelişimine, sosyal becerilerine katkıda bulunur. Olağanüstü olaylarla ilk kez masallar aracılığı ile karşılaşan çocuklar için, imkansız kavramı zayıflar. Her şeyin gerçekleşebilme olasılığı güçlenir ve onun başarma azmini teşvik eder. Gelin, en değerli varlığınız, çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirmek, umut dolu yarınlar inşa etmesine katkıda bulunmak için her gün bir masal dinletin. Devam edecek masal serilerini kaçırmamak için kanala abone olup bildirim zilini açabilirsiniz, sevgilyle... #evvelzamanmasalları#herhaftabirmasal​ Bize yazın: evvelzamanmasallari@gmail.com

DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Toprak Ana, Dört Mevsim - Evvel Zaman Masalları - Dinlemek için buraya tıklayın.

Orman Yangını - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - Sesli masal - dinlemek için buraya tıklayın.

Ay Dede ve Yıldızcık - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - sesli masal - Dinlemek için BURAYA tıklayın.

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU?

İşte Kadınlar Notu;

ZEYNEP OSMANLI SİTEDE NASIL SATIŞ YAPILABİLECEĞİNİ AŞAĞIDAKİ VİDEODA ANLATIYOR.

VİDEOYU SONUNA KADAR İZLEYİN TEK TEK ANLATIYOR

İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

..

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN KADIN GİRİŞİMCİLERİN ve İŞ KADINLARININ BAŞARI HİKAYELERİYLE TANIŞIN ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARINI ONLARDAN DİNLEYİN KADINLARI İLGİLENDİREN HABERLERİ İZLEYİN...

ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN ABONE OLUN SONRA DA ABONE OLDUKTAN SONRA BİLDİRİMLERİ AÇIN VİDEOLARI KAÇIRMAYIN

İŞ HAYATINDA KADINLAR

TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ İŞ KADINLARI

İŞ HAYATINDA KADINLAR

İŞ KADINLARI

ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARI

GİRİŞİMCİ KADINLAR

GİRİŞİMCİ KADIN SORUNLARII

BAŞARILI İŞ KADINLARI RÖPORTAJ

Hande Yaşargil - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği - Sertifika Programı - İş Kadını Sorunlarını konuştuk. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın.

.

.

AmpUp- Kamu Politikaları Uzmanı ve Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley / Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi Araştırmacı Şebnem Tuğçe Pala, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın Girişimcilerin Sorunlarını kendi girişimcilik hikayemde yaşadıklarımla anlatmaya çalıştım. Siz de yaşadığınız sorunlarıı videonun altına yorum olarak yazar mısınız? videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın.


Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'ya anlattı. İzlemek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.


TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Başarılı iş kadını Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Kendi İşini Kuran Kadınlar - Tanay Akgün annesi Bilge Akgün ile Akıllı Tarım Makinası Üretti. İzlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 28.10.2021 22:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.