Arap dünyasında her üç start-up’tan birinin kurucusu ya da yöneticisi kadın. Bu oran Silikon Vadisi’nin üzerinde. Şaşırtıcı olsa da gerçek… Bugün Orta Doğu’da start-up sahnesinin en önemli oyuncuları kadınlar. Teknoloji sektörü Orta Doğu’da henüz yeni gelişiyor olduğu için, erkek egemen bir sektör değil. Bölgedeki çok sayıda yatırımcı teknoloji sektörünü “her şeyin mümkün olduğu” bir sektör olarak değerlendiriyor. Bunun başında da cinsiyet normlarının kırılması ve sektörün kadınlar için çekici hale getirilmesi geliyor.

Kadının evde oturması, finansal kaynaklara ulaşım zorluğu gibi çok sayıda bilindik engellere rağmen, Orta Doğulu kadınlar kendi işlerini kurmak için yeni ve yaratıcı yollar bulmayı başarıyorlar.

Bu engelleri aşmanın temel yollarından biri de interneti kullanarak online platformlar üzerinden yeni pazarlara ulaşmak.

Bu köşede daha önce bahsetmiş olduğum WEF Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeni Ekonomi ve Toplum Merkezi Yöneticisi Saadia Zahidi de Fifty Million Rising (Yükselen Elli Milyon) isimli kitabında, dijital platformların kültürel engellerin kaldırılmasında, finansal sorunların aşılmasında çok önemli bir rol oynadığını ifade ediyor.

Tabi ki işin zor ve olumsuz yönleri de yok değil. Her ne kadar Arap ülkelerinde STEM mezunları arasında kız öğrencilerin oranı yüzde 34-57 arasında olsa da bu oranların iş hayatına yansıması aynı düzeyde olmuyor. OECD verilerine göre, kadınlar tarafından kurulan start-up’lar erkekler tarafından kurulan start-up’lara oranla yüzde 23 daha az finansal destek alıyor; başarılı olma şansı ise yüzde 30 daha az.

Ekosistemi değiştirmek

Bu farkı ortadan kaldırmanın yolu, girişimcilik ekosistemine daha fazla kadının girmesini sağlamaktan geçiyor. Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor: Bir ya da daha fazla kadın ortağı bulunan bir risk sermayesi şirketinin, yönetiminde kadın bulunan start-up’lara yatırım yapma olasılığı iki kat; CEO’su kadın olan start-up’lara yatırım yapma olasılığı ise 3 kat artırıyor.

Bunun yanı sıra, Dünya Bankası verilerine göre sahibi kadın olan şirketlerin kadın istihdam etme oranı yüzde 25 iken, sahibi erkek olan şirketlerden kadın istihdam etme oranı yüzde 22.

Sahibi kadın olan şirketlerin yönetim seviyelerinde de daha fazla kadın istihdam ediliyor.

Gelelim Orta Doğu’ya; Ürdün, Filistin, Suudi Arabistan ve Mısır’da sahibi kadın olan şirketler, istihdam rakamlarını hızlı bir şekilde artırıyorlar.

Dubai merkezli yatırım platformu Womena, teknolojide cinsiyet eşitliğini ve çeşitliliği desteklemeyi hedefleyen bir platform. Teknoloji girişimcisi kadın sayısının artması için, kadınların birbirini destekleyeceği ağların kurulması gerektiğine inanıyor. Bu süreçte rol modelleri artırmaya odaklanıyor.

Örneğin Sheikha Lubna Al Qasimi, Arap dünyası kadınları için çok önemli bir model konumunda. Bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Al Qasimi, bölgenin ilk B2B pazaryerini kurdu. Bunun yanı sıra, Dış Ticaret Bakanı, Ekonomi ve Planlama Bakanı ve Hoşgörü Bakanı gibi farklı görevler alan Al Qasimi, BAE’de bakanlık görevine gelen ilk kadın.

Bir başka rol model ise, Orta Doğu’nun ilk freelance pazaryeri Nabbesh’i kuran Loulou Khazen Baz. Nabbesh’in hedefi bölgedeki genç işsizlik sorununu çözmek. Baz, Dünya Ekonomik Forumu tarafından 4. Sanayi Devrimi’ni şekillendiren 100 Arap Start-up’ından biri seçildi.

Womena kurucularından Elissa Freiha’nın dediği gibi, kadın girişimcilere zaman, enerji ve para yatırımı yapmak, herkesin kazanmasını sağlayacak.

Yazının devamı için buraya tıklayın

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.