Aras Kargo, kadına yönelik aile içi şiddete karşı fark yaratıyor

Yönetim Kurulu Başkanlığını Evrim Aras'ın yaptığı Aras Kargo, 'Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi'ni hayata geçirdi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
03 Ocak 2017 Salı 18:14
Aras Kargo, kadına yönelik aile içi şiddete karşı fark yaratıyor

İş dünyası Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu'nun TÜSİAD ile birlikte hazırladığı 'Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi'ni

uygulamaya başladı. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın da destek verdiği projeyi hayata geçiren 17 şirket,  geçtiğimiz günlerde proje kapsamında düzenlenen panelde neler yaptıklarını anlattılar.

BAV projesini uygulayanlardan biri de Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Evrim Aras'ın yaptığı Aras Kargo. Daha önce kadın çalışanlara okulun ilk gününde izin ve anne odası gibi uygulamaları olan Aras Kargo'da 2015 yılı sonu itibarıyla toplam  10 bin 340 çalışan bulunuyor. Kadın çalışan sayısı bin 732. Aras Kargo'daki toplam yönetici sayısı ise bin 360. Kadın yönetici sayısı ise 438.

70 BİN KİŞİLİK EKOSİSTEME ULAŞIYORUZ

banner274

Panelde konuşan Aras Kargo Kurumsal İletişim Müdürü Deniz Can "Türkiye'nin her bölgesinde çalışanı olan bir şirket olarak politikanızı oluştururken nelere dikkat ettiniz ve politikanızın içeriği ve çalışanlara yaygınlaştırılması konusunda nasıl bir yol izlediniz?" sorusuna şöyle yanıt verdi, "Sorumluluk alanı olarak kadın konusunu odağına almış ve bu konuda Birleşmiş Milletler’de Kadınların Güçlenmesi Prensiplerini imzalayan ilk Türk Kargo şirketi olarak,  TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi’nden böyle duyarlı bir proje bize iletildiğinde hiç tereddüt etmeden biz de katılım sağladık. Kısaca Aras Kargo’daki çalışan yapı ve kapsamımızdan bahsetmek gerekirse; Türkiye’nin en geniş erişim ağına sahip kargo taşımacılık kuruluşu olarak, tüm şehirlerimizde ve çoğu ilçemizde toplam 825 şube, 13 Bölge müdürlüğü ve 29 transfer merkezi ile hizmet veriyoruz. Dağıtım ağı bu kadar geniş olunca Türkiye’nin dört bir yanında, her kültürden, her kesimden çalışanımız bulunuyor. Çalışanlarımızın ailelerini de düşündüğümüzde toplamda 60-70 bin kişilik bir ekosisteme ulaştığımızı söyleyebiliriz."

15 KİŞİLİK PROJE EKİBİ OLUŞTURULDU

'Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi’nin bu yıl bir parçası olabilmek, ulaştırabileceğimiz bu büyük ekosistem için bizim için çok değerliydi" diyen Deniz Can proje kapsamında şimdiye kadar yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı;" Projeye dahil olurken en öncelikli amacımız da, ulaşabildiğimiz hiç de sayısı yadsınamayacak 60-70 bin kişilik bir ekosisteme farkındalık yaratmak oldu.Konu ile ilgili tüm departmanlarımızın gönüllülük esasıyla dahil olduğu, İnsan Kaynakları, Denetim, Hukuk, İletişim Ekibi, Operasyon ve Müşteri Hizmetlerinden oluşan 15 kişilik bir proje ekibi oluşturduk. Bu ekipten 3 arkadaşımız hızlıca projenin “eğitmenin eğitimi” programına dahil oldular. Bu arada örnek politika ve uygulama rehberini de inceleyerek mevcutta neleri yaptığımızı, neleri yapmamız gerektiğini çıkardık. Eğitim alan arkadaşlarımız öğrendiklerini içeride bizlere de aktardılar."

AİLELERE CİNSİYET AYRIMCILIĞI EĞİTİMİ

"Bir sonraki aşamada proje ekibimiz, kendi bölümü için üzerine düşen planlamaları çıkardı ve bunları nasıl uygulayacağımızı belirledik. Ve buna göre politikamızı oluşturduk. Politika çerçevesinde yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı örneklemek gerekirse; şirketimizin kurumsal akademisi Aras Akademi’de hâlihazırda çekirdek aileyi odağımıza aldığımız “Aile Okulu” çerçevesinde verilen eğitimlerde cinsiyet ayrımcılığı, ebeveyn iletişimi, mutlu evlilikler, aile içi şiddet gibi konu başlıklarımız yer alıyor ve Türkiye genelinde bölge, transfer merkezlerimizin olduğu illerde çalışanlarımızda ve ailelerinde farkındalık yaratıyoruz."

KARGO POŞETLERİNDE FARKINDALIK

"Kahve arası gazetemizde düzenli olarak yine bu konuda farkındalık yaratacak içeriklere yer veriyoruz. Aynı zamanda hazırladığımız e-kart duyuru mecramızda da bu içerikleri paylaşıyoruz. Bu çerçevede sosyal medyada son dönemde kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete son vermek için yürütülen “dünyayı turuncuya boya” kampanyasına da destek verdik. Bir sonraki aşamada kadına yönelik aile içi şiddetle ilgili farkındalık yaratacak sticker ve duyuruları kargo poşetlerimizin üzerinde ve şubelerimizde de kullanarak farkındalık yaratmak istiyoruz. Günde 400 binden fazla gönderimiz olduğu düşünüldüğünde de bu yolla da hatırı sayılır bir erişim yaratmayı planlıyoruz."

ACİL YARDIM HATTI İLE İŞBİRLİĞİ

"Konu ile ilgili attığımız bir başka adım, Aras Kargo Türkiye genelinde çok yaygın bir ekosisteme sahip olduğu için proje ile ilgili ihbar hattı, psikolojik ve hukuki destek için aynı şekilde bizim gibi yaygın bir sivil toplum kuruluşu ile işbirliği yapmanın daha doğru olacağını düşündük. Bunun için Türkiye Kadın Dernekleri ile iletişime geçtik ve şu an işbirliği protokolümüzü oluşturma aşamasındayız.

ANNELER ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİ

"Sorumluluk alanına kadın konusunu almış bir şirket olarak,  Birleşmiş Milletler’in Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza atan ilk Türk kargo firmasıyız. Bu doğrultuda kadınların iş hayatındaki engelleri ortadan kaldıran bazı taahhütler verdik ve kadın aday öneren çalışanımıza ödül, annelere esnek çalışma saatleri, okulun ilk günü son günü aşı günü izin gibi somut adımlar attık. Oluşturduğumuz bu politika ile de dediğimiz gibi öncelikle farkındalık yaratmayı, sonrasında da kadın odağımızın bir parçası olarak şirketimizde sürdürebilir plan çerçevesinde bu projeyi uzun vadeli iş yeri kültürümüzün bir parçası haline getirmek istiyoruz."

Son Güncelleme: 03.01.2017 23:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.