Burcu Ağma, "Kadınlar Şirkette Hak Ettiğiniz Maaş ve Pozisyonu Talep Etmekten Çekinmeyin"

Performics Stratejiden Sorumlu Başkanı Burcu Ağma, "Hakettiğiniz maaş ve pozisyon için şirkette yöneticilerinizle görüşmekten çekinmeyerek başlayabilirsiniz, yapılan araştırmalar her yıl erkeklere oranla kadınların sırf bu konuşmadan çekindiği için iş değiştirdiğini gösteriyor."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
05 Şubat 2021 Cuma 12:15
Burcu Ağma, "Kadınlar Şirkette Hak Ettiğiniz Maaş ve Pozisyonu Talep Etmekten Çekinmeyin"

Amerika’da dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan ve geniş kitlelerin takip ettiği Consumer Electronics Show (CES 2021), bu yıl sahnesinde genç

bir Türk’ü ağırladı.  Fortune 500 müşterilerinin üst düzey yöneticilerine strateji danışmanlığı veren Burcu AğmaCES'te yaptığı konuşmada

yapay zekâ ile pazarlama yöntemlerinin geleceği hakkında bilgi verdi. 

Biz de İşte Kadınlar olarak bu genç ve başarılı iş kadınını yakından tanıyalım istedik. 

ABD'deki Performics şirketinde Stratejiden Sorumlu Başkan olarak çalışan Burcu Ağma,  ekibiyle birlikte Samsung, American Express, Hyatt, HP gibi birçok sektörden markaya dijital pazarlama alanında stratejik danışmanlık veriyor.

Burcu Ağma, eğitim ve kariyer yolculuğunu, iş kadınlarının yaşadığı sorunları ve tavsiyelerini İşte Kadınlar'a anlattı. 

BURCU AĞMA KİMDİR?

SABANCI ÜNİVERSİTESİ'NDEN MEZUN

Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız?

İstanbul doğumluyum, Koç Lisesi 2007 mezunuyum. Sabancı Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’da Northwestern Üniversitesi’nde Integrated Marketing Communications yüksek lisansını ve eş zamanlı olarak Kellogg Business School’da Medya Yönetimi yan dalını tamamladım. Chicago’da kariyer yolculuğum da bu şekilde başladı.

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi? Yıllara göre hangi kurumlarda, hangi pozisyonlarda ne kadar süre ile çalıştınız, şimdi hangi kurumda ve hangi pozisyonda çalışıyorsunuz?

Üniversite yıllarında Doğuş Yayın Grubu bünyesinde NTV Haber’de ve sonrasında İş Geliştirme ve Dış İlişkiler departmanında staj yaparak kariyerime başladım. O dönem medya dünyası beni o kadar etkiledi ki, adım adım her alanını öğrenmek istedim. Uluslararası İlişkiler dalında dünyada sayılı okullardan biri olan Johns Hopkins Üniversitesi’ne kabul aldım ancak aklım ve kalbim medyada kaldığı için ilk işime, okul biter bitmez, Doğuş Yayın Grubu’nda başladım. Virgin Radio, Radyo Eksen, Radyo Voyage’ı içinde bulunduran radyolar grubunda, ardından da Star TV’nin pazarlama ekiplerinde çalıştım.

Aynı anda birçok marka ve farklı hedef kitleler için yetenekli ekiplerle nasıl büyük işlere imza atılabileceğini ilk kez orada öğrendim ve Levent Erden, Cem Aydın, Mehmet Akbay, Aslı Çini, Sedef Dinçmen Köni gibi mentorlarım sayesinde hayallerin ilk gerçek olduğu yerdir benim için. Pazarlama alanındaki ilgimi keşfettikçe de bu alanda uzmanlaşmam gerektiğine karar verdim.

2013 Ekim ayında entegre pazarlama iletişimi alanında lider olan Northwestern Üniversitesi’nde yüksek lisansıma başladım. Lisans stajımı San Francisco’da Salesforce firmasında o sırada sahaya çıkmaya hazırladıkları yeni bir platformun rakip analizi üzerine çalışarak yaptım. Amerika’daki eğitimimde dijital veri ve analitiğin pazarlama ile buluştuğunda ne kadar etkili ve güçlü olabileceğini öğrendim.

Ve bu konuda uzman bir firmada çalışmaya karar verdim. 2015 Ocak ayında Publicis Groupe altında yer alan performans pazarlama lideri Performics’te dijital veri ile tüketici davranışlarını anlamak üzerine strateji uzmanı olarak çalışmaya başladım. Altı sene içerisinde şirkette yükselerek Strateji ekibinde görevime Vice President of Strategy olarak devam ediyorum.

DÜNYA DEVLERİNE

STRATEJİK DANIŞMANLIK YAPIYOR

Çalıştığınız kurum hangi alanda faaliyet gösteriyor. İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız? Yeni projeleriniz neler?

Performics’te Strateji takımı olarak Samsung, American Express, Hyatt, HP gibi birçok sektörden markaya dijital pazarlama alanında stratejik danışmanlık veriyoruz.

Bu işin en büyülü kısmı, sektördeki inovasyonun merkezinde olmak. 2015 yılında Northwestern Üniversitesi ile ortak kurduğumuz araştırma ünitesi ve Google, Microsoft gibi platform ortaklıkları ile her yıl sektöre yeni araştırmalar kazandırıyoruz.

Daha heyecan verici olan kısmı yaptığımız araştırmalardan öğrendiklerimizle kurguladığımız globalde ölçeklenebilir algoritmalar. Markaların hedef kitle, müşteri algısı, portföy yönetimi, rakip kreatif analizlerini biz dijital data bazlı yazdığımız algoritmalar sayesinde yapıyoruz.

2019 yılında, arama motorlarına yazdığınız her kelimenin ağırlık seviyesine göre sizin aslında o an bir ürünü satın almaya olan psikolojik uzaklığınızı hesaplayan bir algoritma yazdık. Bu sayede bugün müşterilerimiz anlık olarak hedef kitlesine en uygun mesajı sunabiliyor. Bu sene yazdığımız algoritmalardan biri kişinin o anki hedefine göre (zayıflamak gibi), ürünlere, servislere ve markalara olan uzaklığını hesaplayabiliyor.

Yaptığımız araştırmalar ve yazdığımız algoritmalarla sektörün önde gelen konferanslarında (CES, Adweek, Vivatech, Dmexco) sahne alma şansım oldu ve bunun en büyük sebebi veri analizi ile dijital aktivasyonun/reklamın ötesinde insanı çok boyutlu şekilde anlayabilmek.

HER ALANDA ELLERİNİZİ

KİRLETMEYE HAZIR OLUN

Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız? Sizin mesleğinizi seçmek isteyen veya bu yolda ilerleyenler kadınlara rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda hangi özelliklere sahip olunmalı, tavsiyeleriniz neler olur?

Bugün sadece dijital pazarlama alanında değil, marka yönetimine dokunmak isteyen herkesin “big data” olarak bilinen veri analitiği konusunda kendini geliştirmesi lazım. Hala bazı sektörlerde marka stratejisi, kreatif çalışmalar ve performans analitiği/pazarlaması birbirinden uzak alanlar gibi değerlendiriliyor. Halbuki sektörde başarılı olan markalar ve girişimciler, ancak ve ancak kuvvetli veri analizi sayesinde başarılı ürün, marka, reklam çıkarılabileceğinin bilincindeler. Bu sebeple bu yolda ilerlemek isteyen herkese tavsiyem; sizi bir kalıba sokmak isteyecekler, ya o alandasın ya bu alandasın gibi, siz her alanda ellerinizi kirletmeye hazır olun. “Zaten takımda, şirkette kod yazmayı bilen birileri var” demeden siz de kod yazmayı öğrenin. Tek bir alanda konunun uzmanı olabilirsiniz ama resmin tamamında imzanız olsun istiyorsanız farklı alanları anlamalı ve birbirine olan etkisini bağlayabilmelisiniz.

Gittiğim her sunumda kullandığım bir söz var; “Veri davranışsal bir içgörü makinesidir”. Müşterilerinizi her anlamda çözmek istiyorsanız önce veriyi anlamak konusunda uzmanlaşmanız gerek. Daha önce çevremde “Ama ben mühendislik okumadım ki analitik tarafa nasıl kayabilirim” diyenler oldu. Şu an benim takımımda kod yazanların içinde sosyoloji, siyasal bilgiler, ekonomi mezunları da var, konu üniversitede ne okuduğunuz değil. Tersine farklı bir bakış açısından geliyor olmanız tahmin etmediğiniz kadar sizi öne çıkarabilir.

KADINLAR NEDEN ÇALIŞMALI?

Çalışan kadın olmak ne demek nasıl açıklarsınız? Kadınlar neden çalışmalı?

Kadınların çalışması ve ekonomiye katkıda bulunması değişen dünyada toplumun gelişmesi için şart. Kadınların yer almadığı her proje, yönetiminde kadınlara yer verilmeyen her şirket geride kalmaya mahkum.

Ekonomik özgürlüğe sahip olmak ve çalıştığı alanda saygınlık kazanmak, kadınların kişisel özgüveni açısından da çok kıymetli.

Ben kadınların istedikleri her alanda çok güçlü ve çok başarılı olabileceğine inanıyorum. Emeği, zekası, becerisi ile gücünü elde etmiş, ekonomik özgürlüğünü kazanmış, ailesine, çevresine ve topluma fayda sağlamış kadınlara çok saygı duyuyorum.

ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARI

HAK ETTİĞİNİZ MAAŞ VE POZİSYON İÇİN

YÖNETİCİNİZLE GÖRÜŞÜN

Çalışan kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler? Bu sorunları nasıl aşabilirler?

2020 raporlarına bakarsanız bugün hala globalde şirketlerin C-level dediğimiz üst seviye yöneticilerinin ortalamada sadece yüzde 20’si kadın. Yönetici, müdür pozisyonlarına ilk adıma baktığımızda, bugün hala bu pozisyonların yüzde 62’sini erkekler ve sadece 38’ini kadınlar oluşturuyor. İşin vahim kısmı bu pozisyonlara bir kadın olarak geçtiğinizde bile erkeklerle çoğu alanda eşit maaş haklarına sahip değilsiniz. UN Women sayfasından rakamlardaki farklılığa herkesin bakmasını tavsiye ederim.

Bir gecede yaşadığımız dünyayı, içinde bulunduğumuz şirket kültürünü değiştiremeyiz ama değişim sürecini hızlandırabiliriz. Hakettiğiniz maaş ve pozisyon için şirkette yöneticilerinizle görüşmekten çekinmeyerek başlayabiliriz, yapılan araştırmalar her yıl erkeklere oranla kadınların sırf bu konuşmadan çekindiği için iş değiştirdiğini gösteriyor.

Bir kadın olarak birlikte çalıştığımız hemcinslerimizin iş başarısını değerlendirirken aile hayatlarını gündeme getirmeyerek başlayabiliriz, eminim bu örnekleri çevrenizde üzülerek duymuşsunuzdur.

Çalıştığınız şirkette kadınlara fırsat yaratılmadığını hissediyorsanız bu konuda ilk adımı atanlardan biri olabilirsiniz. Bunları sadece kadınlar için değil erkekler için de söylüyorum, bir şeyler değişecekse sadece bizim mücadelemiz yetmez.

BU İMKANSIZ DEDİKLERİ

HER FIRSAT İÇİN

DENEMEYE DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ

İstihdamda daha fazla kadının yer alması için kadınlara bir çağrınız var mı? 

Öncelikle “bugüne kadar yapılmadı”, “bu pozisyona bu yaşta geçemezsin”, “bu iş için çok gençsin”, “bu imkansız” dedikleri her fırsat için tüm dünyadaki kadınlar adına savaşıyormuş gibi vazgeçmeden denemeye devam etmek zorundayız. Bugüne kadar bana yapamazsın dedikleri ne varsa yapılabildiğini gördüm. Verilen emek ve şans dışında yeterince dikkat edilmeyen çok önemli bir konu var; İnanmak. İnatla, ısrarla, her gün yeniden kendinize inanmak. Önümüze fırsatları sermeyecekler, tersine hak edilenleri bile almak güç bazen biliyorum ama ne kadar çok kadın kendine inanırsa onları takip eden, onlardan ilham alan o kadar genç kadın yapamazsın denilenlerin tersini kanıtlayacak.

İkincisi belki de en önemlisi, yükseldikçe yükseltmek! Kendi takımınızda, yönettiğiniz ekipte, ortak çalıştığımız ajanslarda çalışan kadınları düşünün, bugün onlar için ne yaptınız? Bugün kendi kariyeriniz dışında omuz omuza çalıştığınız başka kadınların kariyerine nasıl faydanız oldu? Bana kalsa bu kişisel performans değerlendirmelerinde yer alması gereken bir madde ki bazı şirketlerde var, çünkü sadece kendi başarımız için çalışmak yetmez. Ben bu konuda çok şanslıydım, karşıma hem Türkiye’de hem Amerika’da çok başarılı ve daha iyisini başarabilmem için destek olan kadın yöneticiler çıktı. En büyük hedefim ve hayalim bir gün geri dönüp baktığımda sayısız kadının hayatında, başarısında, parlamasında katkım olması, dilerim bunu başarabilirim.

Son olarak, hem kariyer mücadelesini hem de başarılarını dillendirmekten çekinmemek! Nasıl ki basının, medyanın algı yönetiminde çok büyük bir rolü varsa bugün sosyal medyanın da rolü bir o kadar büyük. Çevrenizde başarılı bulduğunuz kadınları yüceltmekten, paylaşmaktan geri durmayın. Daha önemlisi kendi başarılarınızı da gururla paylaşmaktan çekinmeyin. Yönettiğim takımlarda hep çok zeki kadınlarla çalıştım ve beni belki de en çok şaşırtan şeylerden biri erkeklere göre onlardan pozitif olarak bir ortamda bahsedildiğinde ve üzüldüklerinde ne kadar çekindikleri. Tam tersine bir işi iyi yapıyorsak başarılıysak, bunu gururla taşımamız lazım. Ne kadar çok kadın verdiği mücadeleyi, başarılarını paylaşırsa ve diğer kadınların başarılarını duyurursa, var olan ve kırmaya çalıştığımız algılar üzerinde o kadar kuvvetli ve pozitif bir etkimiz olur.

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU

ABONE OLDUKTAN SONRA BİLDİRİMLERİ AÇMAYI UNUTMAYIN Kİ YENİ VİDEOLARI SİZE BİLDİREBİLELİM

 

Son Güncelleme: 08.02.2021 12:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.