Cansen Başaran Symes;"Türkiye Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'na dahil edilmeli"

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes başkanlığındaki TÜSİAD heyeti 12-14 Nisan tarihlerinde Washington’da temaslarda bulundu. Temaslar çerçevesinde Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkiler ele alındı. Sorunlara rağmen Türkiye’nin transatlantik sistemi içinde kaldığını belirten TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, “Biz, bu uzun süreli ortaklık çizgisinin her türlü sapma ve raydan çıkmaya direnme konusunda yeterince güçlü olduğunu umuyoruz” diye konuştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Nisan 2016 Cumartesi 08:32
Cansen Başaran Symes;"Türkiye Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'na dahil edilmeli"
TÜSİAD’ın yoğun temaslarıyla dolu Washington ziyaretine Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Y. Koç, Yönetim Kurulu Üyesi Simone Kaslowski, Genel Sekreter Zafer A. Yavan, ABD Network Başkanı Ata Köseoğlu ve TÜSİAD Washington Temsilcisi Barış Ornarlı katıldı. 
İlk olarak Washington’da Ekonomik Büyüme, Enerji ve Çevre’den sorumlu ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Catherine Novelli ile görüşen TÜSİAD heyeti Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa Direktörü Charles Kupchan ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görevli üst düzey yetkililerle de bir araya geldi. TÜSİAD bu görüşmelerde Türkiye ile ABD arasında en üst düzeyde diyaloğun ihtiyacına ve önemine işaret etti. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, Amerikalı muhataplarına Türk Amerikan ilişkilerinin sadece ortak çıkarlara değil, ortak değerler temeli üzerine kurulu olduğunu vurguladı.

TÜSİAD BAŞKANI: TTIP GENİŞLEMEYE AÇIK HAZIRLANMALI
TÜSİAD heyeti Uluslararası Ticaretten sorumlu ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Stefan Selig ve Avrupa’dan sorumlu ABD Ticaret Temsilci Yardımcısı ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Baş Müzakerecisi Dan Mullaney ile görüştü. Görüşmelerde Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik bağların hem ticaret hem de yatırım alanlarında güçlendirilmesi yönünde beklentiler ve öneriler değerlendirildi. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, Türkiye’nin ABD ile AB arasında müzakere edilen TTIP anlaşmasına dahil edilmesi gerektiğini vurguladı, anlaşmanın genişlemeye açık (open architecture) bir şekilde hazırlanması çağrısında bulundu. 
TÜSİAD heyetinin Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Avrupa Alt Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Parti California Milletvekili Dana Rohrabacher ile görüşmesinde Türk - Amerikan ilişkilerinin nasıl daha etkili olarak geliştirileceği konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.
 
ORTAK DEĞERLERİMİZİN ZAYIFLAMASINDAN ENDİŞE EDİYORUZ
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, Brookings Enstitüsü’nde düzenlenen “Türkiye, Bölgesi ve Uluslararası Düzen” başlıklı konferansın açılış konuşmasını yaptı.  Türkiye’nin transatlantik değerlere olan inancının bölgenin ve dünyanın orta vadeli görünümündeki kritik önemine işaret eden Başaran-Symeş şöyle konuştu:"
Biz ABD-Türkiye ilişkisinin iyi taraflarının sadece ortak menfaatlere değil ortak değerlere dayanması gerektiğine inanıyoruz. Bu ortak değerler de hukukun üstünlüğü ve sekülerizm prensiplerine dayanan liberal, çoğulcu demokrasi ilkeleridir. Güçler ayrılığı, kontrol ve denetim mekanizmaları, bağımsız yargı, güçlü bir sivil toplum ve ifade özgürlüğü, özgür basın, toplanma hakkı, hür teşebbüs dahil tüm temel özgürlükler, bu siyasi değerlerin farklı parçalarıdır. Bu Avrupa ve transatlantik uzanımı ise Türkiye’nin Osmanlı’dan beri aynı olan modernleşme yönündeki stratejik tercihinin doğal sonucudur. Ortak değerlerimizin zayıflamasından endişe duyuyoruz. O yüzden de Türkiye’nin ortakları ve müttefikleriyle ilişkilerinin güçlendirilmesi şimdi her zamankinden daha hayati. Bizim mesajımız istikrarlı biçimde hep aynı oldu ve tek bir cümlede özetlenebilir: ‘Türkiye’nin geleceği transatlantik değerlerinden ayrılmaz. Bazı ara sıra yaşanan sorunlara rağmen Türkiye sadece bir stratejik müttefik olarak değil aynı zamanda demokratik hedefleriyle transatlantik sistemi içinde kalmayı başardı. Biz, bu uzun süreli ortaklık çizgisinin her türlü sapma ve raydan çıkmaya direnme konusunda yeterince güçlü olduğunu umuyoruz. Şüphesiz, Türk iş dünyası ve TÜSİAD da bu duruşun sadık bir destekçisi olmaya devam edecektir.”"

TEMASLARDA İKİLİ İLİŞKİLER MASAYA YATIRILDI
Amerikan iş dünyasıyla temaslarda da bulunan TÜSİAD üyeleri, ABD’nin önde gelen özel sektör kuruluşlarından National Associations of Manufacturers (NAM) Başkanı Jay Timmons ile görüştü. Görüşmede TÜSİAD ile NAM arasında işbirliği olanakları Türk ve Amerikan iş dünyası açısından önemli uluslararası ticaret konuları değerlendirildi. Heyet ayrıca Türk - Amerikan Konseyi (ATC) Yürütme Kurulu üyeleri ve Türkiye ile ABD arasında oluşturulan Ekonomik Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) bünyesindeki Türkiye – ABD İş Konseyi Amerikan kanadı üyeleriyle bir araya geldi. Amerikan iş dünyası ile toplantılarda Türk - Amerikan ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, karşılıklı olarak dış yatırımcıların yaşadığı sorunlar, TTIP anlaşması ve yatırım ortamı değerlendirildi.


Anahtar Kelimeler:
TürkiyeTüsiadABD
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.