Demet Sabancı;"Kadınlar daha başarılı ama erkekler ellerindeki gücü kadınlara bırakmak istemiyor"

DEMSA Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan;"Kadınların, kişilik özellikleri ve yetkinlikleri sebebiyle farklı sektörlerde erkeklere oranla daha başarılı olduğu da bir gerçek. Ama kadınların yöneticilik vasıflarına sahip olmadığı ve potansiyelinin yetersiz olduğu düşüncesiyle, erkekler ellerindeki gücü kadınlara bırakmak istemiyorlar"dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
06 Aralık 2017 Çarşamba 16:48
Demet Sabancı;"Kadınlar daha başarılı ama erkekler ellerindeki gücü kadınlara bırakmak istemiyor"

Türkiye'nin önde gelen iş kadınlarından DEMSA Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları tarafından düzenlenen İş'te Kadın Zirvesi'nde konuştu.

Demet Sabancı'nın "İş’te Kadın, Evde Anne Olmak" konulu konuşması şöyle;

ocuk da yaparım kariyer de”. Söylemesi kolay ve eğlenceli oysaki ne kadar zor; hele de Türkiye’de. Ah ne zordur güzel ülkemde çalışan kadın olmak! Çalışan anne olmak kolay değil.Müthiş bir denge gerektiriyor.Aklı, kalbi, vicdanı, mantığı ve duyguları mutlak bir denge ve barış içerisinde olmak zorunda.Hata yapmaya da hakları yoktur ne evde ne de iş yerlerinde. Miras kalan genetik kodlar sayesinde kendileri dahil herkes onlardan görevlerini hatasız bir şekilde yapmalarını bekler. Bölünmüş hayatlar yaşarlar. Bir tarafta çocukları ve sürekli ilgi bekleyen ve hiç büyümeyen eşleri ile ev hayatları, diğer tarafta en az eşi kadar çalışmak zorunda kaldığı iş dünyaları.""

KADINLAR FIRSAT EŞİTLİĞİNE SAHİP DEĞİL

"Günümüzün modern yaşamı, eğitim seviyesinin yükselmesi ve hayat şartlarının zorlaşması, kadınların çalışmasını zorunlu hale getirdi. Kadınların, kişilik özellikleri ve yetkinlikleri sebebiyle farklı sektörlerde erkeklere oranla daha başarılı olduğu da bir gerçek. Ancak, sadece kadın olmaktan kaynaklanan bu durum, kadınların gerek iş hayatına girebilmesi gerekse iş hayatında tutunabilmesi konusunda birçok sorunu da beraberinde getiriyor aslında. Sorunlardan bana göre ilki , kadınların fırsat eşitliğine sahip olmamasıdır. Bizler gibi Geleneksel toplumlarda, kadının öncelikli rolü olan annelik, eş olma ve ev kadınlığı rolü, kadının kendisini çok ciddi bir baskı altında hissetmesine sebep olmuyor mu ? Bu algı sebebiyle, iş hayatında kadınlara negatif cinsiyet ayrımcılığı yapılmaktadır."

KADINLAR BASKI HİSSEDİYOR

"Diğer bir sorun ise kadının hissettiği bu baskı sebebiyle iş ve özel yaşam dengesini kurmakta zorlanması. Duygusal bir yapıya sahip olduğumuzdan iş hayatı dışında, evi, eşi ve ilgi bekleyen çocuklar. Bu stres, kadını zamanla iş hayatında yıpratmakta ve çoğunlukla iş hayatından çekilmesine sebep olmakta. Ayrıca, yüksek egoya sahip erkeklerin, kadınlara engel olması. Kadın tarafından yönetilmeyi kesinlikle kabul etmeyecek erkekler çoğunlukta .. Kadınların yöneticilik vasıflarına sahip olmadığı ve potansiyelinin yetersiz olduğu düşüncesiyle, erkekler ellerindeki gücü kadınlara bırakmak istememektedirler."

TACİZ STRES KAYNAĞIDIR

"Bir başka sorun ise, kadınların iş hayatında karşılaştığı mobbing, taciz gibi stres kaynaklarıdır. Kadınların sözel ve cinsel tacize uğrama oranlarının ise yüksek oranlarda olduğu maalesef bilinen bir gerçek. Konu üzerine düşünsek daha birçok sorunu gün yüzüne çıkarabiliriz. Anne olmak konusunda ise bana göre önemli olan herkesin çok iyi bildiği geçirilen zamanın uzunluğu değil kalitesi ve dengesidir aslında. Nicelik değil niteliktir önemli olan. Kurduğunuz iletişim ve etkileşimdir önemli olandır. Çalışıp, çalışmamaktan ziyade çocuklarımızla nasıl zaman geçirdiğindir önemli olan. . Çocuklarımıza değerli olduğunu ve onu çok sevdiğini fazlasıyla hissettirmektir."

SİZE AİT ZAMANINIZ OLSUN

"Başta kendiniz ve çocuğunuz olmak üzere tüm ailenin mutluluğu ve huzuru için kendinize zaman ayırın. Yalnızca size ait zamanlarınız olsun. Hobileriniz olsun. Stk larınız olsun. Büyük hassasiyetle belirtmek isterim ki ben vaktinin önemli kısmını sosyal sorumluluk projelerine ayıran birisiyim.Yetenekli çocukların ihtiyaçlarına, kadın girişimcilerin desteklenmesinden, madur hanımlarımızın yanında olmak ve hatta eski eserlerin korunmasına kadar pek çok sosyal sorumluluk projesinin içinde gönüllü olarak çalışıyorum. Bu benim içimden gelen bir enerji. Kendimi böyle mutlu hissediyorum. Hiç kimseyi gönüllü olarak çalışmaya ikna edemezsiniz ancak o kişinin içinden gelmelidir bu."

TİKAD'I TAKIP EDİN

"Ama şuna dikkat çekmek istiyorum. Eğer içinizde toplumsal bir sorumluluk duygusu taşıyorsanız, yeni ve önemli girişimlerin, kapısında duruyorsunuz demektir. İşte bu noktada Tikad ( Türkiye İş kadınları derneği , Yaratıcı Çocuklar derneği, Demokrası Platformu gibi önemli STK larda aktif olarak görev almaktayım. TİKAD a Yüksek İstişare Konseyi başkanıyım.Biz Tikad olarak Kadınların çalışma hayatına girmesiyle Türkiye’nin gücünün ikiye katlanacağına inanmaktayız. İki kat daha fazla cesaret, iki kat daha fazla yaratıcılık ve iki kat daha fazla girişim… Çoğu kişi kadınları bir işgücü olarak görüyor bense daha çok onların girişimci yanları ile ilgiliyim. Her konum ve durumdaki kadının girişimciliğe özendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Dünya da mikro kredilerle mucizeler yaratan kadınları biliyoruz. Türk kadınının bundan daha fazlasını yapabileceğine inanıyorum. Bütün çabamız kadınlarımızı da buna inandırmak. TİKAD'ı takip edin lütfen."

CESUR OLUN RİSK ALMAKTAN KORKMAYIN

"Cesur olun risk almaktan korkmayın. Vicdan azabı çekmeyin ya da vicdanınızı rahatlatmak için çocuklarınızın yanlış davranışlarını doğru bulmayın ya da görmezden gelmeyin. Kadınların sezgileri kuvvetlidir. Annelerin sezgileri ise çok daha kuvvetlidir. Dengeyi sağlamak, mutlu ve huzurlu olmak, çocuk da kariyer de yapmak sizlerin elinde. Sizler bizler süper annelerimizsiniz. Günümüzün kadınları, daha mantıklı, daha kararlı ve daha güçlü. Aslında yaşanan tüm zorlukların sebebi sadece kadın olmak.Ama kadınlar zor olanı sevmektedir her zaman."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.