Dilek Çağlayan Değirmenci, "Boyner'de kozmetik ve ev ürünlerinde internetten satış yüzde 300 arttı"

Covid-19 salgınıyla birlikte yaşanan karantina günlerinde internetten satışlarda büyük artış gözleniyor. Boyner Büyük Mağazacılık Giyim Dışı Kategori Direktörü (Kozmetik, Aksesuar, Ev & Yaşam)  Dilek Çağlayan Değirmenci, "Sosyal mesafeyi artırmanın önemiyle online alışveriş alışkanlığı yükselişe geçti. İnternet mağazamız boyner.com.tr’de evde olduğumuz bu dönemde, kişisel bakım ürünlerine ilgi oldukça arttı. Nemlendirici ve bakım kremleri kategorideki en yoğun ilgi gören ürünler olarak öne çıktı. Kategoriler bazında baktığımızda kozmetik ve ev kategorilerinde geçen yılın aynı dönemine göre % 300’ü aşan bir ilgi gözlemledik." dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
17 Mayıs 2020 Pazar 14:43
Dilek Çağlayan Değirmenci, "Boyner'de kozmetik ve ev ürünlerinde internetten satış yüzde 300 arttı"

 

Covid-10 ile birlikte hayatımız değişti... Bundan sonra da değişmeye devam edecek gibi görünüyor... Sağlık çalışanları başta olmak üzere iş yerlerinde gidip gelenler var elbette ama çoğunlukla artık evdeyiz. Buna hafta sonları ve özel günlerin de dahil edildiği sokağa çıkma kısıtlaması da eklenince neredeyse 7/24 evde yaşar olduk. Bununla birlikte yaşam biçimimizde de gözle görülür değişiliklikler oluyor. Bir kere evde ekmek yapma furyası ilk günden bu yana popüler.. İkincisi evde cilt bakımı, saç boyama kesme ve spor yapanlar günde güne artıyor... Neyseki kuaförler açıldı. Evdeki hayatta değişen alışkanlıklarımız tüketime de yansıdı.

Perakende sektörünün lideri Boyner de 19 Mart'tan itibaren salgının yayılımını yavaşlatmak için mağazalarını kapatarak tamamen internetten satışa yönelmiş, geçtiğimiz günlerde ise nöbetçi mağazacılık konsepti ile çok özel steril koşullarda belli mağazalarını açmıştı.

Hayat yavaş yavaş 'yeni normale' doğru ilerlerken Boyner Büyük Mağazacılık Giyim Dışı Kategori Direktörü (Kozmetik, Aksesuar, Ev & Yaşam) Dilek Çağlayan Değirmenci ile Covid-19 ile değişen tüketim alışkanlıklarımızı,  nöbetçi mağazacılığı ve internetten satışlardaki değişimler üzerine konuştuk.

LÜKS KOZMETİK PAZARININ DA LİDERİ

Boyner, perakende dünyasına yön veren bir marka. Müşterilerine kozmetik ürünleri açısından neler sunuyor kısaca özetler misiniz?

Boyner Büyük Mağazacılık, 37 ilde 110 mağaza ve Türkiye'nin dört bir yanına servis verebilen internet mağazası boyner.com.tr ile perakende sektörüne liderlik yapıyor. Mağazalarımızda ve boyner.com.tr'de kadın, erkek, çocuk, aktif spor, ayakkabı&çanta, kozmetik, aksesuar, ev ve yaşam kategorilerinde binlerce ürünü müşterilerimizle buluşturuyoruz. Boyner’in faaliyetlerine kozmetik kategorisi açısından bakarsak, lüks kozmetik pazarına liderlik yaptığını söyleyebiliriz. Sunduğumuz ayrıcalıklarla lüks kozmetiği müşterilerimiz için ulaşılabilir kılıyoruz. Avantajlı kozmetik alışverişinin yurt dışından veya gümrüksüz satış alanlarından yapılacağı algısını değiştirerek, ünlü markaların birbirinden kaliteli kozmetik ürünlerini başka hiçbir yerde olmayan fırsatlarla sunuyoruz. Özellikle parfümde akla gelen ilk adres, cilt bakımında da otorite konumundayız. 15’ten fazla lider parfüm markasının sadece Boyner mağazalarında satışa sunulan özel ürünleri bulunuyor. Boyner kozmetik olarak müşterilerimize dünyaca ünlü 120'den fazla marka ve 10 binden fazla ürünle zengin bir kozmetik koleksiyonu sunuyoruz. Yılda 2 milyondan fazla kozmetik ürününü müşterilerimizle buluşturuyoruz.

"EV" İLE "EVDE" OLANLA İLGİLİ HER ŞEY ÖNEM KAZANDI

Covid-19 nedeniyle Evde Kal kampanyasıyla müşterilerinizin alışkanlıklarında neler değişti, gözlemlerinizi paylaşır mısınız?

Evde olduğumuz ve hepimizin ilk defa deneyimlediği pandemi döneminde tüketici alışveriş eğiliminin değiştiğini gözlemledik. Evde olmak insanları yeni yaşam tarzlarına yöneltti. Öncelikle “ev” ile ilgili olan ya da “evde” olan her şey çok önem kazandı. Buna bağlı olarak, bu kategorideki ürünlerimiz boyner.com.tr’de büyük ilgi ve talep gördü. Eş zamanlı olarak hem moral ve motivasyon hem de sağlıklı bir yaşam için herkes evde spor yapmaya başladı. Bunu, kendine, cildine bakma ve böylece iyi hissetme takip etti. Daha önce düzenli cilt bakımı yapamayanlar cilt bakım ritüellerini düzenli yapar hale geldi. Cilt bakımını periyodik olarak dışarıda yaptıranlar ise buna ev ortamında devam etmeye başladı.

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNE İLGİ ARTTI

Herkes evde saçını kendi keser oldu, tüketicilerin yeni alışkanlıkları size nasıl yansıdı?

Gündem kaynaklı bu eğilimin sonucunda boyner.com.tr’de cilt bakım ürünleri ile tıraş makinesi, saç-sakal şekillendirici, epilatör gibi kişisel bakım ürünlerine olan ilgi artış gösterdi. Cilt bakım ürünleri içinden de son dönemin bakım trendlerinden tek kullanımlık maskeler, doğal içerikli ürünler, cildi besleyen ve yenileyen C vitamini serumları, hyaluronic acid, salyangoz kremi gibi ürünler öne çıktı. Bu ürünlerin yanı sıra gene içinde bulunduğumuz gündem nedeniyle kolonya satışlarımızda da büyük artış oldu. El dezenfaktanlarının kullanımıyla ellerimizde meydana gelen kuruma ve tahriş de nemlendirici ve bakım özellikli el kremlerinin satışını yüksek oranda artırdı. Saç boyası da satışı artan ürünlerimizden biri olarak öne çıktı.

ONLINE SATIŞ YÜZDE 300 ARTTI

Bu dönemde kadınlar bakımlarını aksattılar mı yoksa daha fazla kendileriyle ilgilenir mi oldular, tespitleriniz neler?

Sosyal mesafeyi artırmanın önemiyle online alışveriş alışkanlığı yükselişe geçti. İnternet mağazamız boyner.com.tr’de evde olduğumuz bu dönemde, kişisel bakım ürünlerine ilgi oldukça arttı. Nemlendirici ve bakım kremleri kategorideki en yoğun ilgi gören ürünler olarak öne çıktı. Kategoriler bazında baktığımızda Mart ve Nisan aylarında Boyner kozmetik ve ev kategorilerinin online satışlarından geçen yılın aynı dönemine göre % 300’ü aşan bir ilgi gözlemledik.

Müşterilerimizin evlerinde daha fazla vakit geçirdiği bu dönemde hem kendileri hem de evleriyle daha çok ilgilendiklerini görüyoruz. Kişisel bakımın önemi arttıkça biz de stratejimizi bu alan üzerine yoğunlaştırdık. Bir yandan müşterilerimizi en doğru ürünlerle buluştururken, bir yandan da onlara faydalar sağlamaya çalışıyoruz. Kozmetik ve cilt bakım uzmanları, Instagram sayfamızdan yapılan online paylaşımlar üzerinden cildine önem veren kadınların sorularını yanıtlıyor.

EN FAZLA İLGİ MASKELERE  

Kozmetikte ve ev kategorisinde en çok satan ürünler hangileri?

banner274

Bu dönemde, kozmetikte cilt bakım ürünleri yoğun ilgi gördü. Cilt bakım ürünleri içinden de son dönemin bakım trendlerinden tek kullanımlık maskeler, doğal içerikli ürünler, cildi besleyen ve yenileyen C vitamini serumları, hyaluronic acid, salyangoz kremi gibi ürünler öne çıktı.

Ev kategorisinde de ise ev dekorasyon ürünlerinin yanı sıra mutfakta geçirilen zamanın artması nedeniyle düdüklü tencere, normal tencere ve tava ile mutfak düzenleme ürünleri markası Bambum’a yoğun ilgi oldu.

HİJYEN ÖNLEMLERİ EN ÜST SEVİYEDE

Boyner'de Nöbetçi Mağaza uygulaması başladı, güvenli alışveriş deneyimi sunmak için neler yapıyorsunuz?

En üst seviyede aldığımız hijyen önlemleriyle müşterilerimizin acil ve önemli ihtiyaçları için nöbetçi mağazalarımızda hizmet vermeye başladık. Haftanın dört günü pazartesiden perşembeye 12:00-18:00 saatleri arası açık olan nöbetçi mağazalarda, misafir sayısı kısıtlı tutularak "temassız mağazacılık" konseptiyle hizmet veriyoruz. Şu anda nöbetçi mağaza sayımız 19, Mayıs ayı sonuna kadar 20 nöbetçi mağaza daha hizmete alma planımız var. Nöbetçi mağazalarımızda müşterilerimizin güvenle alışveriş yapabilmesi için pek çok hijyen önlemi uyguluyoruz.

Aynı anda sınırlı sayıda maskeli misafir ağırlanıyor, ateş ölçümü yapılıyor

Nöbetçi mağazaların girişinde müşterilerin ateşi ölçülüyor, maske ve eldivenler hazır bulunduruluyor. Maskeli olması koşuluyla aynı anda kısıtlı sayıda misafir mağazada ağırlanıyor. Girişte yer alan el dezenfektanı uygulamasının yanı sıra mağazanın farklı alanlarında müşterilerin kullanabileceği dezenfektan losyonları yer alıyor.

Tek tuş ile kabin dezenfeksiyonu

Mağaza içi havanın sürekli temizlenmesi için UV-C filtreli hava temizleme cihazı kullanılıyor. Bu cihaz saatte 300 m3 havayı mikrobiyal açıdan sterilize ederek havadaki hastalık yapan tüm virüs, bakteri ve zararlı mikroorganizmaları öldürüp yok ediyor. Mağaza soyunma kabinlerinde, müşteri içeri girmeden tek tuş ile dezenfekte edebilen bir teknoloji yer alıyor.

Ürün sterilizasyon kabinleri

Bunların yanı sıra müşterilerin denedikleri ürünlerin sterilize edilmesi için mağazanın içinde özel ürün sterilizasyon kabinleri bulunuyor. Nöbetçi mağazalarda müşterilerin denediği ürünler bu kabinlerde UVC ışınları ile sterilize ediliyor. Ayakkabı deneme alanında ise müşterilere tek kullanımlık çoraplar veriliyor.

Sosyal mesafe uyarıları ve düzenli aralıklarla sterilazasyon

Mağaza içinde ve kasa önünde zeminde sosyal mesafeyi hatırlatan görseller bulunuyor. Sadece dezenfeksiyon faaliyetleri ile uğraşan ayrı bir temizlik ekibi ortak kullanım alanlarını düzenli olarak sterilize ediyor.

Kasada temassız ödeme ve ücretsiz eve teslimat

Kasada müşteriler temassız ödemeye yönlendiriliyor. Ödeme sonrasında karşılıklı fiziki alışverişi önlemek için faturalar SMS ile müşterilere gönderiliyor. Ayrıca müşteriler isterse beğendikleri ürünün poşetli eşi, kargo ile ücretsiz olarak adreslerine teslim ediliyor.

Çalışanlar için de düzenli ateş kontrolü, maske, eldiven ve siperlik kullanımı

Mağazada çalışan tüm personelin sağlık ve ateş durumu düzenli olarak kontrol ediliyor. Tüm personel çalışma saatleri boyunca eldivenli, maskeli ve pleksi siperlik ile hizmet veriyor. 2 saatte bir tüm personel ellerine dezenfektan uyguluyor, ayrıca kullandıkları eldivenler ve maskeler yenileri ile değiştiriliyor.

Mağazalarımızın kozmetik bölümünde hijyen önlemleri kapsamında test ürünlerini deneyimleme imkânı sunamıyoruz. Sanırım bu daha uzun bir süre bu şekilde devam edecek. Müşterilerimiz sevdikleri ürünleri alabiliyor veya satış uzmanlarımızın önerileri ile farklı ürünlere yönelebiliyor. Kısa vadede tek kullanımlık test ürünlerinin hayatımıza gireceğini tahmin ediyoruz

Kontrollü bir şekilde normale dönüş için “temassız mağazacılık” konseptimiz ve her zamanki koşulsuz müşteri mutluluğu anlayışımız ile müşterilerimizin yanında olmaya, onlara güvenli bir alışveriş deneyimi sunmaya devam edeceğiz.

Son Güncelleme: 24.05.2020 04:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.