Dilek Çağlayan Değirmenci,"Kadınlara Duygusallar Diye Hak Ettikleri Üst Düzey Pozisyon Verilmeyebiliyor"

Boyner Büyük Mağazacılık Giyim Dışı Kategori Direktörü (Kozmetik, Aksesuar, Ev & Yaşam)  Dilek Çağlayan Değirmenci "Çalışan kadınlara duygusal oldukları gerekçesiyle hak ettikleri üst düzey pozisyonlar verilmeyebiliyor. Maalesef işyerinde tacize uğrayan kadınların varlığı da Türkiye'nin en büyük sorunları arasında yer alıyor."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
13 Temmuz 2020 Pazartesi 08:08
Dilek Çağlayan Değirmenci,"Kadınlara Duygusallar Diye Hak Ettikleri Üst Düzey Pozisyon Verilmeyebiliyor"

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde sizleri Boyner Büyük Mağazacılık Giyim Dışı Kategori Diröktörü Dilek Çağlayan Değirmenci ile buluşturmak istedik.

Boyner, 37 ilde 110 mağazası ve online hizmet verdiği boyner.com.tr ile perakende sektörünün lideri konumunda. Dilek Çağlayan Değirmenci ise, Boyner Mağazacılık'ta Kozmetik, Aksesuar, Ev ve Yaşam kategorilerinden sorumlu direktör olarak 2016 yılından bu yana önemli bir sorumluluk üstlenmiş durumda. Boyner, lüks kozmetikte de pazar lideri olduğu için Değirmenci, yaklaşık 2 milyondan fazla kozmetik ürünün müşterilerle buluşmasında rol oynuyor. 

Dilek Çağlayan Değirmenci, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. 

DİLEK ÇAĞLAYAN DEĞİRMENCİ KİMDİR?

Boyner Büyük Mağazacılık Giyim Dışı Kategori Direktörü (Kozmetik, Aksesuar, Ev & Yaşam)  Dilek Çağlayan Değirmenci

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi? (Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız?

Kırşehir doğumluyum. İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun oldum. İki çocuk sahibi bir anneyim.

KOZMETİK AKSESUAR EV VE YAŞAMI YÖNETİYOR

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi? Yıllara göre hangi kurumlarda, hangi pozisyonlarda ne kadar süre ile çalıştınız, şimdi hangi kurumda ve hangi pozisyonda çalışıyorsunuz?

Çalışma hayatına dünya çapında tekstil markalarına üretim yapan Li & Fung’da başladım. Li & Fung’da yaklaşık 3,5 yıl görev aldıktan sonra Alman Metro Grubu’na bağlı Real Hipermarketler Zinciri’ne geçtim ve burada farklı kategorilerde Satın Alma Yöneticisi olarak çalıştım. 2011 yılında Fransız LVMH Grubu’na bağlı Sephora’ya Kategori Müdürü olarak geçtim. Sonrasında Sephora’da Kıdemli Kategori Müdürü olarak pazarlık ve sözleşme süreçlerinin de sorumluluğunu aldım. Aralık 2016'da Boyner Büyük Mağazacılık’ta Kozmetik Direktörü olarak göreve başladım, şu an tekstil dışı kategoriler olan Kozmetik, Aksesuar, Ev & Yaşam ve Hızlı Tüketim kategorilerinin yönetiminden sorumluyum.

DÜNYAYI TRENDLERİ TAKİP ETMEK ÖNEMLİ

Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız? Sizin mesleğinizi seçmek isteyen veya bu yolda ilerleyen kadınlara rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

Öncelikle çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Sonuçta her kadın gibi kozmetik dünyasına ilgi duyuyorum ve ilgi duyduğum bu renkli dünyayla ilgili bir işte çalışıyorum. Üstelik sürekli gelişen, kendini yenileyen bir dünya bu. Aynı durum Ev Yaşam ve Aksesuar kategorileri için de geçerli. Hatta kişisel olarak giyim, ev, mutfak, sofra gibi alanlara ilgi duyan biri olarak işimin de bu alanlarla ilgili olması işimi daha da aşkla yapmamı sağlıyor diyebilirim. Dünyayı, trendleri ve yenilikleri takip etmek yaptığım işte çok önemli. İletişimin kuvvetli olması da diğer önemli özelliklerden biri. Dünyaca ünlü kozmetik, aksesuar, ev yaşam markaları ve buradaki temsilcileri ile sürekli iletişim halindeyiz. Markaları birlikte büyütüyor, projeler geliştiriyoruz. Bu süreçte karşılıklı iletişim, takım ruhu ile hareket etmek her iki taraf için de çok önemli. Bununla birlikte, değişen trendlerle yeni doğan çok etkili ve güçlü markalar var. Birçok marka arasından bunları bulmak, markaya ve ürüne inanarak satışa sunma cesareti göstermek de sektörde fark yaratmanızı sağlıyor. Yaptığımız iş ne olursa olsun bu işe nasıl değer katabilir, nasıl fark yaratabiliriz diye düşünmeliyiz aslında. “Mühendis”in kelime anlamı da “yaptığı işi güzelleştiren”dir. Bu bakış açısıyla baktığınızda, hangi sektör ya da ürün grubu olduğu farketmeksizin “işini güzelleştirme” felsefesini benimsediğimi söylemek daha doğru olabilir.

LÜKS KOZMETİK PAZARIN LİDERİ

Çalıştığınız kurum hangi alanda faaliyet gösteriyor. İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız? Yeni projeleriniz neler?

Boyner Büyük Mağazacılık, 37 ilde 110 mağaza ve Türkiye'nin dört bir yanına servis verebilen internet mağazası boyner.com.tr ile perakende sektörüne liderlik yapıyor. Mağazalarımızda ve boyner.com.tr'de kadın, erkek, çocuk, aktif spor, ayakkabı&çanta, kozmetik, aksesuar, ev ve yaşam kategorilerinde binlerce ürünü müşterilerimizle buluşturuyoruz. Boyner’in faaliyetlerine kozmetik kategorisi açısından bakarsak, lüks kozmetik pazarına liderlik yaptığını söyleyebiliriz. Sunduğumuz ayrıcalıklarla lüks kozmetiği müşterilerimiz için ulaşılabilir kılıyoruz. Avantajlı kozmetik alışverişinin yurt dışından veya gümrüksüz satış alanlarından yapılacağı algısını değiştirerek, ünlü markaların birbirinden kaliteli kozmetik ürünlerini başka hiçbir yerde olmayan fırsatlarla sunuyoruz. Özellikle parfümde akla gelen ilk adres, cilt bakımında da otorite konumundayız. 15’ten fazla lider parfüm markasının sadece Boyner mağazalarında satışa sunulan özel ürünleri bulunuyor. Boyner kozmetik olarak müşterilerimize dünyaca ünlü 120'den fazla marka ve 10 binden fazla ürünle zengin bir kozmetik koleksiyonu sunuyoruz. Yılda 2 milyondan fazla kozmetik ürününü müşterilerimizle buluşturuyoruz.

Evde olduğumuz ve hepimizin ilk defa deneyimlediği pandemi döneminde tüketici alışveriş eğiliminin değiştiğini gözlemledik. Evde olmak insanları yeni yaşam tarzlarına yöneltti. Öncelikle “ev” ile ilgili olan ya da “evde” olan her şey çok önem kazandı. Buna bağlı olarak, bu kategorideki ürünlerimiz boyner.com.tr’de büyük ilgi ve talep gördü. Eş zamanlı olarak hem moral ve motivasyon hem de sağlıklı bir yaşam için herkes evde spor yapmaya başladı. Bunu, kendine, cildine bakma ve böylece iyi hissetme takip etti. Daha önce düzenli cilt bakımı yapamayanlar cilt bakım ritüellerini düzenli yapar hale geldi. Cilt bakımını periyodik olarak dışarıda yaptıranlar ise buna ev ortamında devam etmeye başladı. Gündem kaynaklı bu eğilimin sonucunda boyner.com.tr’de cilt bakım ürünleri ile tıraş makinesi, saç-sakal şekillendirici, epilatör gibi kişisel bakım ürünlerine olan ilgi artış gösterdi. Cilt bakım ürünleri içinden de son dönemin bakım trendlerinden tek kullanımlık maskeler, doğal içerikli ürünler, cildi besleyen ve yenileyen C vitamini serumları, hyaluronic acid, salyangoz kremi gibi ürünler öne çıktı. Bu ürünlerin yanı sıra gene içinde bulunduğumuz gündem nedeniyle kolonya satışlarımızda da büyük artış oldu. El dezenfaktanlarının kullanımıyla ellerimizde meydana gelen kuruma ve tahriş de nemlendirici ve bakım özellikli el kremlerinin satışını yüksek oranda artırdı. Saç boyası da satışı artan ürünlerimizden bir olarak öne çıktı.

KADIN

EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN

ÇALIŞMALI

Çalışan kadın olmak ne demek nasıl açıklarsınız? Kadınlar neden çalışmalı?

Bireysel olarak bakıldığında, ekonomik özgürlüğünüzü kazanmak özgüveninizi ve toplumsal saygınlığınızı artırıyor. Başka bir bakış açısıyla değerlendirdiğimde şunu söyleyebilirim: Bir ülkede kadınların çalışması, o ülkenin sosyal ve ekonomik alanlarda gerçek potansiyelini ortaya çıkaran faktördür. Dünyadaki çağdaş ve refah düzeyi yüksek ülkelere baktığımızda, çalışma hayatında kadınların erkeklerle aynı oranda söz sahibi olduğunu görüyoruz.

FIRSAT EŞİTLİĞİ BULUNMUYOR

Çalışan kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler? Birkaç maddeyle sıralar mısınız?

Bu sorunlar kurumdan kuruma değişebilir. Çünkü sayısı istenilen noktada olmasa da artık pek çok şirketin ağırlıkla kadınlar tarafından yönetildiğini, kadınlara pozitif ayrımcılık yapmak için gayret gösterildiğini de biliyoruz. Öte andan özellikle ülkemizde sıklıkla yaşanan genel zorluklardan bahsetmemiz gerekiyor. Fırsat eşitliğine sahip olmamak öncelikli sorunlar arasında yer alıyor. Şirketler kadınları yeteneklerinin yanı sıra annelik veya evdeki diğer sorumlulukları ile birlikte değerlendirebiliyor. İş yaşamında herkesin karşılaşabileceği mobbing sorunu, kadınların başına farklı boyutlarıyla daha çok gelebiliyor. Bazı iş kolları kadın veya erkek yapabilir şeklinde ayrılabiliyor. Kadınlara ayrıca duygusal oldukları gerekçesiyle hak ettikleri üst düzey pozisyonlar verilmeyebiliyor. Maalesef işyerinde tacize uğrayan kadınların varlığı Türkiye'nin en büyük sorunları arasında yer alıyor.

 

ERKEKLER DUYARLI OLMALI

İstihdamda daha fazla kadının yer alması için kadınlara bir çağrınız var mı? Kadın erkek eşitliğinin sağlanması için erkekler neler yapmalı, erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Öncelikle çok çalışmak, zorluklar karşısında yılmamak gerekiyor. Kadınlar hayatın her alanında daha çok yer aldıkça, gençlere de ilham kaynağı oluyorlar. Başarı hikâyeleri sayesinde daha çok genç kadın, kendi kariyer yolculuğuna başlama cesaretini buluyor. Kadınların Türkiye’de hak ettikleri şartlara kavuşması için kadınlarla birlikte erkeklerin de duyarlı olması gerekiyor. Çağdaş Türkiye’yi, ortak değerlere sahip kadınlar ve erkekler birlikte kurabilir. Erkeklerin yetişmesinde de önemli bir faktörün anneleri olduğunu düşünürsek aslında her iki cinsin gelişmesinde toplumdaki kadının gücünün ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

EŞLER EVDE İŞ BÖLÜMÜ YAPMALI

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, evde neler yapıyorsunuz, iş bölümü nasıl? Erkeklere kadınlara bir çağrınız var mı?

Pandemi ile birlikte evlerimizden çalışmaya başladık. Bu dönemde yeni çalışma alışkanlıkları edindik. Dijitalleşmenin sağladığı olanaklar ve uzaktan erişim teknolojileri sayesinde birçoğumuz evden çalışmaya hızlı adapte oldu. Toplantılarımızı dijital platformlar üzerinden de yapabileceğimizi öğrendik. Görüntülü toplantılarla zamanı daha verimli kullanabiliyoruz. Diğer bir yandan, evden çalışma süreci devam ederken evin ihtiyaçları ve çocukların ders programını takip etmek ilk başlarda biraz yorucu ve gerçek anlamda organizasyon gerektiren bir durum oldu. Bu sürece eşimin de desteğini alarak adapte olduk. Tüm aile olarak evde olunan bu dönemde tüm iş yükünü kadına yüklemek gerçekten de hiç adil değil. Bu zorlu süreci eşlerin iş bölümü yaparak yürütmeleri her iki taraf için de daha sağlıklı bir ortam yaratır diye düşünüyorum. Öte yandan, mutfağı seven birisi olarak mutfakta vakit geçirmek, çocukların istedikleri şeyleri hazırlamak, birbirimize daha fazla vakit ayırabilmenin de hem hoşuma giden hem de özlediğim bir duygu olduğunu paylaşmak isterim.

 

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde bu kez Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Darip ile konuştuk. Ebru Darip Kimdir? Ebru Darip hayat hikayesi, başarılı iş kadını nasıl olunur, Koçtaş'ta toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları neler, mağaza müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, pazarlama müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, çalışan kadınların sorunları nelerdir?

 

Son Güncelleme: 08.02.2021 18:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.