Dünyanın en güçlü 7. kadını Güler Sabancı seçildi

Fortune Dergisininin bu yıl ilk kez hazırladığı “Most Powerful Women International” yani  “En güçlü İş Kadınları Uluslararası Listesi’nde Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Güler Sabancı 7. sırada yer alarak bir kez daha Türk kadınının gücünü ortaya koyarken Türkiye’nin adının dünya çapında duyurulmasını sağladı. Fortune Dergisi makalesinde Güler Sabancı için şu ifadele yer verildi, “1990’larda Türkiye’nin dünya sahnesine çıkmasıyla, Güler Sabancı da şirketin globalleşmesinde kilit rol oynadı.”

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
17 Eylül 2016 Cumartesi 10:54
Dünyanın en güçlü 7. kadını Güler Sabancı seçildi

 
Dünyanın en prestijli iş dünyası dergisi Fortune, bu yıl ilk kez “Most Powerful Women International List” yani “En güçlü İş Kadınları Uluslarası Listesi” hazırladı.  Amerika haricindeki ülkeler baz alınarak hazırlanan  “En Güçlü İş Kadınları Uluslararası Listesi”nin ilk sırasında Banco Santander Grup CEO’su Ana Botín yer alırken, ikinci sırada  State Bank of India Başkanı Arundhati Bhattacharya, 3’üncü sırada Engie CEO’su Isabelle Kocher, 4’üncü sırada Singapur’dan Singapore Telecommunications  Grubu CEO’su Chua Sock Koong, 5’inci sırada ICICI Bank CEO’su Chanda Kochhar, 6’ıncı sırada Imperial Brands CEO’su Alison Cooper bulunuyor.

GÜLER SABANCI DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 7.KADINI SEÇİLDİ
“En Güçlü İş Kadınları Uluslararası Listesi’nin 7. sırasında ise Türkiye’den Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yer aldı.
Fortune Dergisi, Güler Sabancı hakkında hazırlanan makalede onu şöyle tanıttı;  “Güler Sabancı 10 yılı aşkın süredir 17,6 milyar dolarlık aile şirketini Türkiye’de yaşanan zorlu ortamda yönetiyor. Finans, sanayi, perakende ve enerji alanında şirketlerden oluşan Topluluk, ülkenin en büyüklerinden biri. Bölgedeki terör saldırıları, başarısız bir darbe girişimi ve mülteci krizine rağmen, Topluluk belli bir ivme sağladı. Özellikle yarısı yenilenebilir enerjiden oluşan ve hızla büyüyen enerji iş kolu, gelirlerini ve karını yükseltti”.
Fortune makalesinde  Sabancı Üniversitesi’nin 1994 yılında Sabancı Ailesi adına  Güler Sabancı liderliğinde kurulduğuna da yer verilirken Sabancı’nın etkin bir hayırsever ve kadının güçlenmesi konusunda Türkiye ve dünyada sözcü olduğuna dikkat çekildi.
Fortune “Türkiye’nin En Güçlü İş Kadını” başlıklı makalesinde ise, Türkiye’deki başarısız darbe teşebbüsünün ardından olağanüstü hal koşulları, terör saldırıları ve mülteci krizi gibi mevcut koşullarından bahsedilerek, Sabancı’nın bu zorlu ortamda başarısını koruduğu belirtiliyor.
Fortune makalesinde Güler Sabancı’nın özellikleri şöyle anlatılıyor; “Topluluk yılın ilk yarısında satışlarını %22, karını %11 artırdı. Ailesinin üçüncü kuşak yöneticisi ve Fortune listesinin yedinci sırasında yer alan Güler Sabancı ülkesinin bu zorlukları da aşacağından emin ve “Türkiye’nin inanılmaz bir toparlanma gücü vardır” diyor. Güler Sabancı çalkantılara hiç yabancı değil. Kariyerine 38 yıl önce, üniversiteyi bitirmesinin hemen ardından beş amcası tarafından yönetilen aile şirketinde başladı. Grubun en bilinen işlerinden biri tekstil olsa da, Güler Sabancı büyük kararlılıkla o dönemde çok yeni olan lastik şirketinde çalışmak istedi. Sabancı bunu “işle beraber büyümek istedim. Ayrıca lastiğin kokusunu sevdim” diye açıklıyor. 80 darbesi ise, planlarını bozmuş. Değişken kurlar ve ithalat kısıtlamaları çalışma koşullarını zorlaştırdı ve Lassa iflasın eşiğine geldi. Güler Sabancı’nın işi hammadde ithalatı olduğundan dolayı özellikle zordu. Toparlanmak üç yıl almış ama Sabancı bugün o tecrübeyi en önemli deneyimlerinden biri olarak kabul ediyor. ‘Krizi ilk elden öğrendim ve o takımın parçası olmak bana hayatım boyunca faydalı oldu’ diyor.
 
 ŞİRKETİN GLOBALLEŞMESİNDE KİLİT ROL OYNADI
Güler Sabancı zorluklarla mücadeleyi, 1987 yılında holdingin ilk ortaklığını yaparken sürdürdü. Bu çabalar aile şirketinin gidişatını değiştirdi. Sabancı bu süreci “Kontrolün bizde olmasına alışıktık. Dolayısıyla amcam Sakıp Bey bana, ‘peki patron kim olacak?’ diye sordu. Ben de ona ‘işin kendisi patron olacak’ cevabını verdim” şeklinde anlatıyor. 90’larda Türkiye’nin dünya sahnesine çıkmasıyla, Güler Sabancı da şirketin globalleşmesinde kilit rol oynadı.”
 
 
ÖNCÜ BİR HAYIRSEVER, GÜÇLÜ BİR ELÇİ
2004 yılında, Sakıp Sabancı’nın vefatının ardından, birçok erkek bulunmasına rağmen, ailenin çoğunluğunun oylarıyla başkan seçildi. Bu durum, daha önce Türkiye’de bir kadın için benzeri görülmemiş bir pozisyon olmasından dolayı şaşırtıcı bir gelişme olarak karşılandı. Ama bu onun için tek “ilk” değil: 94 yılında bir üniversitenin kuruluşuna liderlik etmiş öncü bir hayırsever, ülkesinin karmaşık siyasi ortamının bilincinde olarak, hassas sektörleri başarıyla yönetirken, Türkiye için de güçlü bir elçi.

SABANCI: ÜLKEMİZE GÜVENİYORUZ
Özellikle bu zor zamanlarda, ülkesine daha da şevkle bağlı. Sabancı ”Ülkemizin geleceğine güveniyoruz ve biz yatırıma devam ediyoruz” diyor. Önceki hafta Başbakan ile birlikte üniversite- sanayi işbirliğiyle kurulan ve ülkenin AR-GE ekosisteminin daha inovatif şekilde gelişimine katkı sağlayacak Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.
Güler Sabancı ayrıca başarısız darbe girişiminin ardından, ülkede yaşanan birlik ortamını, reformların uygulanması için önemli bir fırsat, bir umut ışığı olarak görüyor. Şimdi kriz yönetimi yetkinliklerini tekrar kullanma zamanı.”
 

Son Güncelleme: 18.09.2016 11:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.