Emine Sabancı Kamışlı, "İngilizce Fırsatım Programıyla 150 Gence Destek Vereceğiz"

Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı, Esas Sosyal’in gençlere fırsat eşitliği sağlamak için geliştirdiği yeni programı “İngilizce Fırsatım” hakkında bilgi vermek amacıyla online bir toplantı düzenledi. Emine Sabancı Kamışlı, "Bugün, eğitime ve yabancı dile çok önem veren değerli annem Hayırlı Sabancı’nın Desteği ile İngilizce Fırsatım Programı’nı geliştirdik. İlk yıl 150 gencimize destek olmayı hedefliyoruz."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
23 Aralık 2020 Çarşamba 12:50
Emine Sabancı Kamışlı, "İngilizce Fırsatım Programıyla 150 Gence Destek Vereceğiz"

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi olan Esas Sosyal, Esas Holding’in sorumlu vatandaşlık değerini, Şevket Sabancı ve ailesinin topluma yatırım vizyonu ile birleştirmiştir. Günümüzde mevcut sosyal etki yatırımı anlayışının Türkiye’deki örneği olan, toplumsal sorunlar için ortak çözümler üretmeyi amaçlayan Esas Sosyal, araştırma, ortak projeler ve Programları kapsayan üç ayaklı stratejisi ile gençlik ve istihdam alanında çalışmalar yürütmektedir. 2016 yılında İlk Fırsat Programı ile başlayıp, gençlerin istihdamında yüksek bir sosyal etki yarattıktan sonra, Esas Sosyal’in “Gençlere Fırsat Eşitliği” yaratma misyonundan yola çıkarak geliştirdiği “İngilizce Fırsatım” Programı’nın tanıtımı için 22 Aralık 2020 tarihinde online bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, işverenler tarafından daha az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin işe geçişlerinde en çok eksikliğini hissettikleri konulardan birinin İngilizce eğitimi olduğu ve bu program ile gençlerin yabancı dillerini geliştirmelerine destek olmanın ve okuldan işe geçiş süreçlerini kolaylaştırmanın hedeflendiği belirtildi. Programın Hayırlı Sabancı’nın destekleri ile hayata geçtiği vurgulandı.

Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı, “Esas Holding olarak 5 ana faaliyet alanında hizmet veriyoruz. Bu alanlardan biri sosyal yatırım. Esas Sosyal ile sosyal yatırımlar yaparak ekonomik değeri ve topluma geri dönüşü ölçülebilir etkiler yaratmayı hedefliyor ve Esas Sosyal’i işimizin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Sürdürülebilir sosyal yatırımlar yaparak ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunma hedefiyle çıktığımız bu yolda, ilk yatırım alanımız olarak “gençler ve istihdam”ı seçtik. Sahiplendiğimiz bu alanda bugüne kadar 30’a yakın araştırma yaptık ve gençlere destek verildiği takdirde genç işsizliğinin çözümü konusunda ciddi bir fark yaratılabileceğini gördük. Gençlere ilk iş deneyimi ve eğitim desteği sunan yenilikçi bir sosyal yatırım programı olan İlk Fırsat Programı’na 2016 yılında başladık. İlk Fırsat Programı ile bugüne kadar 150 gence tam zamanlı ve maaşlı olarak toplamda 30’dan fazla sivil toplum kuruluşunda ilk tam zamanlı maaşlı iş deneyimini destekledik ve 250 saatlik mesleki eğitimler ile mentor desteği sağladık. İlk Fırsat Programı mezunlarımız, iş hayatındaki gelişimleri ile göğsümüzü kabartan başarılar elde ediyorlar. İlk Fırsat Programı katılımcılarının, henüz programı bitirmeden iş teklifi alma oranı %82’dir. İşe giriş oranlarının program bitimini takip eden ilk 3 ay içerisinde %93 ve 6 ay sonrasında 100% olması, İlk Fırsat’ın gençler üzerindeki olumlu etkisini gösteriyor.

Ben her fırsatta gençlere yapılan yatırımın topluma yatırım olduğunu vurguluyorum. Gençleri desteklemenin ve eğitimli gençlere işe geçişlerinde destek olmanın önemini anlatıyorum. Gençlere kulak kabarttığımızda gördük ki; sadece istihdam sürecinde değil, üniversite eğitiminde de fırsat eşitsizliği var. Gençlerin eğitimleri sırasında iyi bir İngilizce eğitimi alamamaları da işe girişlerinde bir engel olarak karşılarına çıkıyor. Nitekim Türkiye, EF (Education First) tarafından 2019 yılında 100 ülkede yapılan İngilizce Yeterlilik Araştırması’nda 79. sırada ve ‘Çok az yetkin’ sınıfında yer aldı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde yayınlanan, sponsorluğunu üstlendiğimiz GYİAD’ın Türkiye'de Genç İş Piyasası Ve Geleceğine Bakış Araştırması’nda üniversite mezunu katılımcıların yaklaşık 3’te1’lik oranının yabancı dil bilmediği ya da çok az bildiği sonucuna ulaşıldı. Diğer yandan katılımcıların %35,3’lük çoğunluğu dil becerisini «orta derecede» olarak tanımladı.

İlk Fırsat Programı süresince edindiğimiz tecrübeler, gençlerden ve kurumlardan aldığımız geri bildirimler ışığında gençlerin yabancı dil eğitimlerini desteklemek için yeni bir Program başlatma kararını aldık.

Genç yaşında İngilizce ile tanışan Sevgili Annem Hayırlı Sabancı yabancı bir dil bilmenin farklı kültürler ve insanlarla tanışmak, geniş bakış açıları kazanmak ve pek çok bilgi edinmek için çok mühim olduğunun altına çizerek dil öğrenmek konusunda bizi daima cesaretlendirdi. Bugün, eğitime ve yabancı dile çok önem veren değerli annem Hayırlı Sabancı’nın Desteği ile İngilizce Fırsatım Programı’nı geliştirdik. İlk yıl 150 gencimize destek olmayı hedefliyoruz. Programın yönetiminde, eğitim finansman platformu olan E-Bursum’dan, İngilizce eğitimde ise Berlitz Dil Okulları’ndan hizmet alıyoruz. Mezunlara okuldan işe geçiş sürecinde destek olmak üzere geliştirdiğimiz İlk Fırsat Programı ile gençlik ve istihdam sorununa çözüm sağlamaya çalışıyoruz. Yeni başlayacağımız İngilizce Fırsatım Programı sayesinde gençleri mezun olmadan destekleyip, sorunun damarlarına inmeyi hedefliyoruz” dedi.

İngilizce Fırsatım Programı’na destek olan Hayırlı Sabancı ise “Her şeyden önce bir anne olarak, gençlerin iyi yetiştiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Kızım Emine Sabancı Kamışlı’nın başkanlığında 5 yıldır, İlk Fırsat Programı’nda pırıl pırıl gençlerle tanışıyor ve gelişimlerine tanık oluyorum. Şimdi bu yeni programla, gençlerin İngilizce yeteneklerini geliştirerek dünya vatandaşı olma yolunda önemli bir adım atacakları için heyecan doluyum. Programın, adımla anılmasından büyük bir gurur duyuyorum. Programın hayata geçirilmesinde emeği olan tüm ekibe teşekkür ederim” dedi.

banner274

İngilizce Fırsatım Programı

Toplantıda İngilizce Fırsatım Programı ile ilgili bilgiler paylaşan Esas Sosyal Programlar Direktörü Özlem Akgün Eşmeler “İngilizce Fırsatım Programı ile ilk yılında, devlet üniversitelerinin 3. sınıflarında okuyan 150 gence fırsat vermeyi amaçlıyoruz. Katılımcıların, programa kabul edildikten sonra 12 ay süresince 3 kur online Berlitz İngilizce eğitimi alarak en az orta seviyede yabancı dil ile mezun olmaları hedefleniyor. İngilizce Fırsatım Programı, bir dil programı olmanın ötesinde öğrencilere okuldan işe geçiş süreçlerini kolaylaştıracak eğitimler ve İngilizce CV hazırlama, bire bir İngilizce mülakat koçluğu gibi deneyimler sunan kompakt bir kişisel gelişim programı olma özelliği de taşıyor.

İngilizce Fırsatım Programı’na başvuruda bulunacak adayların

• T.C. vatandaşı olması,

• Türkiye’de eğitim veren devlet üniversitelerinde okuması,

• Üniversitelerin 3. sınıf öğrencisi ve beklenen mezuniyet yılının 2022 olması,

• Genel not ortalamanın 4 üzerinden en az 2,50 olması

• 3 taneden fazla başarısız dersinin bulunmaması,

• 3 kur boyunca, yaklaşık 12 ay, haftada 2 gün/4,5 saat online Berlitz İngilizce derslerine katılabilecek durumda olması (Hafta içi: 18.30-20.45, Hafta sonu: 11.00-13.15 veya 14:00-16:15) bekleniyor.

Esas Sosyal İngilizce Fırsatım Programı’na başvurular, 22 Aralık 2020-15 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacak. Başvuruların değerlendirmesi ve online oryantasyon sonrasında ilk kurun 15 Mart haftasında başlaması planlanıyor. Toplam 3 kurdan oluşacak Program Mart 2022’de tamamlanacak.

İngilizce öğrenme motivasyonu yüksek, İlk Fırsat Programı’nda olduğu gibi, gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında ya da kulüp çalışmalarında aktif olarak görev almış öğrenciler öncelikli olarak değerlendirilecek” dedi.

Kolektif Etkiyi Artıracak Projeler ile Gençlere Destek Olmaya Devam Edeceğiz

İngilizce Fırsatım Programı’nın kolektif etkiyi artıran yapısına dikkat çeken Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı, “Genç işsizliği, tek bir kurumun tek başına çözebileceği bir sorun değil. Ayrı ayrı kurumlar olarak değil, hep birlikte hareket ederek sonuca ulaşabiliriz. Bu nedenle başından beri, program tasarım ve uygulama sürecinde çok sayıda kurum ile birlikte çalıştık. Kurumsal destekçilerin, STK’ların, eğitimcilerin, mentorların ve katılımcıların dahil olduğu 500 kişiyi aşan paylaşan bir ekosistem yarattık. İngilizce Fırsatım Programı’nı da konusunda uzman iki önemli kurumun iş birliği ile hayata geçiyoruz” dedi.

Eğitim bursu veren kurumların bursiyerlerini takip etmelerinin önemini de belirten Emine Sabancı Kamışlı, “ Biz, gençlik alanında yaptığımız çalışmalarda hep gençlerle irtibat içerisinde olduk. Onları dinledik, kariyerlerinde ilerlemelerine destek olmaya ve gelişimlerini izlemeye özen gösterdik. Bu konuda da iş dünyasında rol model olmak istiyoruz. Öğrencilere burs imkânı sağlayan pek çok kurum var. Ancak burs vererek yatırım yaptıkları gençleri takip etmiyorlar. Biz, kurumları gençlere yaptıkları yatırımları takip etmeye çağırıyoruz. İlk Fırsat Programı’ndan ilk mezun olan katılımcı şu an ekosistemimizin bir parçası ve gençlere tecrübelerini aktarıyor. Sevgili annem Hayırlı Sabancı’nın desteği ile gerçekleştirdiğimiz İngilizce Fırsatım Programı ile hayatlarında fark yarattığımız gençleri de ailemize katmayı ve takip etmeyi sürdüreceğiz. Yine bu noktada, kurumların insan kaynakları departmanlarına seslenerek az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlere de fırsat vermeleri, mülakata davet etmeleri konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin el birliğiyle eğitimli gençlerimizi istihdama kazandıralım, fırsat eşitliği yaratalım” dedi.

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde bu kez Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Darip ile konuştuk. Ebru Darip Kimdir? Ebru Darip hayat hikayesi, başarılı iş kadını nasıl olunur, Koçtaş'ta toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları neler, mağaza müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, pazarlama müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, çalışan kadınların sorunları nelerdir?

Son Güncelleme: 28.10.2021 22:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.